Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 26.9.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Legendy zrodené na skejte

Blank

Na skejtborde nejazdím, som rád, že viem chodiť, ale tento šport / životný štýl ma fascinuje. Vlastne nie, len sa rád na skejtbording dívam. Páčil sa mi už ako decku, keď na úsvite osemdesiatych rokov minulého storočia Meky a Marika spievali v Neberte nám princeznú a vôkol nich šantil na skejtbordoch miestny socrealistický tínejdžerský gang. Toľko k histórii skejtbordingu na Slovensku, ťažko tu hľadať priekopníkov, hlavne keď jazdenie na skejtbordoch sa zdá príliš banálne na to, aby malo svoje dejiny a svojich velikánov. A predsa, sú aj dejiny aj velikáni a sú aj filmy o nich - ako Legendy z Dogtownu.  

Kalifornia, polovica sedemdesiatych rokov minulého storočia. Zvyšky sfetovaných hipíkov dosnívavajú svoj sen o robení lásky, nie vojny. Niektorí vymenili LSD za starý dobrý chlast, pracujú, len aby prežili a všetok čas, čo si môžu dovoliť, venujú svojim vášniam. Ako Skip, výrobca surfov, majiteľ obchodu a tak trochu zištný vizionár. Majiteľ značky Zypher a rovnomenného tímu mestských deciek, ktoré nemajú čo robiť, len sa tak poflakujú, či skôr pojazdievajú na predpotopných skejtbordoch. A ich jazdenie sa páči, veľmi, divákom a celkom prirodzene aj výrobcom skejtbordov, odevov a doplnkov. Anonymné decká z ulice získavajú vďaka svojmu nezáväznému šanteniu mená Jay Adams, Stacey Peralta, Tony Alva. Rodia sa priekopníci, velikáni, celebrity a za nimi sa ako smrad tiahnu sponzori túžiaci urobiť z nich reklamné ikony. Stacey a Tony podľahnú, Jay nie. A Skip, chlapík, čo im dal na samom začiatku šancu, sa vytráca. Ak by včas pochopil, ktorá bije a rozhodol sa byť viac podnikateľom a menej alkoholikom, všetko mohlo dopadnúť inak a inak by vyzeral aj film o histórii moderného skejtbordingu. Dobrý film, výborný, v remeselnom slova zmysle a hádam aj akomsi hlbšom.     

  o-lod_3  o-lod_4

Z-boys, členovia tímu Zypher, nevymysleli ani skejtbord, ani skejtbording, na doske s kolečkami sa jazdilo už nejakých pätnásť-dvadsať rokov. Z-boys len tomu jazdeniu dali jeho súčasnú tvár, začali na skejtbordoch jazdiť tak ako na surfoch. To všetko pre polyuretánové priľnavé kolieska a sucho, ktoré zariadilo, že kalifornské bazény ostali v ono osudné leto prázdne.

Nech začnem písať o Legendách z Dogtownu z ktorejkoľvek strany, vždy to začne znieť ako banalita. Akoby aj nie, ťažko byť serióznym, keď by sa tu malo riešiť, že Legendy z Dogtownu sú vynikajúcim filmom o začiatkoch skejtbordingu, ako ho poznáme dnes, že je nakrútený podľa skutočných udalostí a na jeho vzniku sa autorsky podieľali priamo tí, o ktorých je. Ono je to totiž vlastne jedno: ak vás skejtbording nezaujíma, nepáči sa vám, ťažko hľadať dôvod, prečo ísť do kina. Ak je to naopak, tak by vám do kina zájsť nezabránilo, ani keby boli Legendy z Dogtownu najväčšou filmovou kravinou všetkých čias.

 o-lod_a
Veľmi rád by som hľadal akýsi presah, pravdou však je, že Legendy z Dogtownu sú v prvom až minimálne treťom rade naozaj filmom len a len o skejtbordingu, jazdí sa de facto stále a vyzerá to úžasne. Kameramani a strihači odviedli kusisko poriadnej roboty, človek má chuť skúsiť to a zároveň si až príliš uvedomuje, že by to veľmi bolelo a odrané kolená a vyvrtnuté zápästia by boli tými najmenej nepríjemnými zraneniami. Znie pod tým fantastická dobová muzika, o ktorej dnešní skejťáci možno ani netušia - Iggy Pop, Black Sabbath, T. Rex, Deep Purple, David Bowie, Jimi Hendrix, a deje sa tak v kostýmoch, ktoré s dnešným skejťáckim outfitom nemajú nič spoločné.

A to je všetko. Iste, príbeh partie nadšencov, kamarátov, ktorých rozdelí úspech, má ambície vypovedať čosi viac o ľudskej prirodzenosti, ale to je úplne jedno. Veď takých príbehov je dvanásť do tucta a všetky sú rovnaké klišé. Peniaze a úspech ľudí rozdeľujú, špinavé praktiky reklamných vydriduchov ničia číru podstatu ideí, nech sú akékoľvek. Chcú ich len pekne zabaliť a pripnúť k nim visačku s cenovkou. Ale pravé priateľstvo to všetko prekoná a ak je duša čistá, všetci sa raz zídeme na skejtoch v prázdnom bazéne. Načo ďalší film o takomto dačom? Na nič. Šťastie, veľké šťastie, že Legendy z Dogtownu sú aj o takomto čomsi, ale až vo veľmi, veľmi, veľmi nepodstatnom, štvrtom či piatom pláne, za všetkým tým skejtovaním. Ale je dobre, že tam sú, lebo aj preto sú Legendy z Dogtownu veľmi vydareným, výborným, najlepším filmom o skejtbordingu.          

Legendy z Dogtownu, Lords of Dogtown. USA 2005, kino, 104 min.
Réžia: Catherine Hardwickeová
Scenár: Stacy Peralta
Kamera: Elliot Davis
Hudba: Mark Mothersbaugh
Hrajú: Emile Hirsch - Jay Adams, Victor Rasuk - Tony Alva, John Robinson - Stacy Peralta, Michael Angarano - Sid, Nikki Reedová - Kathy Alvaová, Heath Ledger - Skip Englom 
Oficiálna stránka filmu: http://www.sonypictures.com/homevideo/lordsofdogtown/index.htmlJuraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [3]
:: Súvisiace reklamné odkazy