Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 19.9.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Popoluškina cesta na boxerský a morálny vrchol

Blank

V domácom rohu diváci zvyknutí na všetko, v rohu hostí oscarový® tandem Ron Howard a Russel Crowe, pokúšajúci sa zopakovať úspech Čistej duše. Tak sa divákov v náprotivnom rohu aspoň snaží presvedčiť promotér a hneď v prvom kole je jasné, že nešlo o žiadne jalové reči. Howard a Crowe nenechávajú nič na náhodu, ani na chvíľku nezaváhajú a začnú diváka zhurta zasypávať údermi zdanlivej autentickosti, presvedčivosti, body za výpravu a scenár, body za kameru a zvuk, dokonca sa neštítia ani udrieť myšlienkovým presahom a posolstvom, body za réžiu a herecké výkony. Zaskočení diváci ani nemajú tendenciu príliš brániť sa. Kryt cynizmu a skepsy síce zachytí údery smerujúce na prvú signálnu sústavu a spoľahlivo obráni pred podpásovým masírovaním slzných kanálikov, ale na vrcholovú filmárčinu nestačí. Toto nebude súboj na pätnásť kôl, gong ani nestačí ohlásiť koniec prvého a v ringu už leží uterák. Diváci to vzdali. Druhú šancu nemožno a ani netreba v ringu kinosály poraziť. Je príliš vytrénovaná, príliš vykalkulovaná v tom najpozitívnejšom slova zmysle, príliš profesionálna. Filmársky tím okolo režiséra Howarda pri remeselnom diletantstve nenachytáme, Russel Crowe je na také čosi zase príliš dobrý dramatický herec a René Zellwegerová nakoniec tiež.

 o-cinde_2
Druhá šanca je životopisný film o americkom boxerovi Jimim Braddockovi, ktorému sa počas veľkej hospodárskej krízy v tridsiatych rokoch minulého storočia podaril neuveriteľný comeback. Bol na vrchole, po krachu na burze prišiel o všetko, klesol takmer na dno, ale dokázal sa vrátiť a znova získať nielen stratenú slávu, ale i časť sociálnych istôt. Po celý ten čas vášnivo miloval svoju ženu a deti a pre milióny Američanov sa stal v ťažkých časoch hrdinom, vzorom a Ron Howard o ňom nakrútil film, ktorý nič nenecháva na náhodu. Celkom otvorene prezentuje tie najvyššie mainstreamové filmové ambície, krútiace sa okolo sošiek menom Oscar® a stavia ich na reálnych základoch. Filmy nakrútené o výnimočných ľuďoch, silné príbehy individualít, väčšinou akademikov zaujmú, a zaujmú aj divákov, aspoň do tej miery, aby čas v kine nepovažovali za premárnený. Druhá šanca je vydarený film, z hľadiska formálneho aj obsahového, nenudí, dokáže sa pohrať s emóciami, presvedčiť a vyhýba sa extrémom. Akoby sa držal hesla "hlavne nerozčúliť".

 o-cinde_3
Okrem všetkého očakávaného ponúka aj veľmi realisticky spracované scény boxerských zápasov. Dvaja dospelí ľudia sa na profesionálnej úrovni mlátia do hláv a tiel. Športujú, na plátne to pôsobí fascinujúco, autenticky, takmer cítiť pach potu a krvi. Jeden z nich je náš hrdina, držíme mu palce. Je to fajn, ale na to, aby sme Druhú šancu považovali za film čímsi naozaj výnimočný, to nestačí. Iste, všetko je ako má byť a málokto v kine sa vyslovene nudí, ale film sám je vo svojej vykalkulovanosti troška sterilný. Nevadí, len diváckemu zážitku čosi chýba, čosi, čo neviem presne pomenovať, ale v mnohých, aj menej precízne nakrútených filmoch to je a vzbudzuje to chuť pozrieť si ich znova. Druhú šancu stačí vidieť raz.

Druhá šanca, Cinderella Man, USA 2005 (kino), 144 min.
Réžia: Ron Howard
Scenár: Akiva Goldsman, Cliff Hollingsworth
Kamera:
Salvatore Totino
Hudba: Thomas Newman
Hrajú: Russell Crowe - Jim Braddock, Renée Zellwegerová - Mae Braddocková, Paul Giamatti - Joe Gould, Craig Bierko - Max Baer, Paddy Considine - Mike Wilson, Bruce McGill - Jimmy Johnston
Oficiálna stránka filmu: http://www.cinderellamanmovie.comJuraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [1]
:: Súvisiace reklamné odkazy