Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 25.7.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Diabli medzi ľuďmi nepochádzajú z pekla

Blank

Kúpiť môjmu bratovi 40++ dobrú knihu je jedna z najnáročnejších úloh, ktoré v oblasti knižného nákupu poznám, a to inak dokážem poradiť skutočne kdekomu. S bratom máme diametrálne odlišný vkus a medzi tým, čo som ja ochotná kúpiť a môj brat ochotný čítať, je len veľmi malý prienik. Ten prienik vypĺňa takmer úplne celý stará sci-fi literatúra. Nie tie všelijaké dnešné kyberpunky a fantasy, ale kvalitný román odohrávajúci sa len zhodou okolností v nejakej inej spoločenskej či časopriestorovej dimenzii. Tým pádom zostávam väčšinou odkázaná na pátranie po tom, čo z klasickej sci-fi u nás ešte nevyšlo, a teda môj brat to ešte nemohol prečítať.

Informácia, že vyšli noví bratia Strugackí, ktorí sú starí, ale u nás ešte nikdy neboli publikovaní, mala pre mňa dva týždne pred bratovými narodeninami cenu zlata. Neváhala som ani sekundu, vyštartovala a kúpila. A začítala sa do nej skôr, ako som ju stihla bratovi zabaliť.

Ďábel mezi lidmi je knižné vydanie troch próz napísaných pod pseudonymami. Kratšie novely, Ďábel mezi lidmiDetaily ze života Nikity Voroncova sú podpísané menom Jaroslavcev. To bratia používali v 70. a 80. rokoch, keď síce neboli oficiálne zakázaní, ale ich meno stačilo na to, aby pochovalo nielen samotné dielo, ale často aj vydavateľa či časopis. Najrozsiahlejšia stredná časť – román Hledání úradku – je podpísaná pseudonymom Vitickij, čo je meno, ktoré začal podľa dohody s bratom Arkadijom používať Boris po jeho smrti.

Hlavnou postavou prvej prózy Ďábel mezi lidmi je čudácky novinár a opravár poľnohospodárskych strojov Kim Vološin. Nie je to však žiaden vyslanec pekla, ale človek s diabolskou schopnosťou zabíjať myšlienkou každého, na koho sa nahnevá. Chtiac aj nechtiac.

V románe Hledání úradku tiež zomierajú ľudia v okolí hlavného hrdinu Stanislava Krasnogorova, v tomto prípade však zabíja vyššia sila, nezávisle od toho, či sa to Stanislavovi páči, alebo nie, dokonca to občas odnesie postava, o ktorej nemá ani tušenia, ale nejakým spôsobom mu skrížila cestu.

Hlavný hrdina poslednej novely Detaily ze života Nikity Voroncova nezabíja, zato žije v šialenej, donekonečna sa opakujúcej časovej slučke a nielen že z nej nemôže vyjsť, ale navyše si predošlé životy pamätá.

Všetky tri texty spojuje pocit, že i napriek výnimočným diabolským možnostiam hrdinov sú všetci skôr ich obeťami ako pánmi a zúfalo sa snažia uchrániť si svoj ako-tak obyčajný život. Ďalším spojovacím prvkom je realistický obraz Ruska minulého storočia, počnúc detskými zážitkami z obliehania Leningradu aj zo života evakuovaných. Veľa sa dozvieme o praktikách KGB aj o fungovaní moci od najnižších po najvyššie stupne v bývalom Sovietskom zväze. Vojna a komunizmus, to sú tí najhorší diabli medzi ľuďmi.

Žiadna z próz nemá jednoznačné pointy, rozuzlenia, autori nechávajú vytváranie názoru, skladanie faktov aj náznakov do vlastných uzáverov na čitateľa. To dáva čitateľovi možnosť prežiť obrovské dobrodružstvo myslenia. Prózy nie sú tým najlepším, čo bratia v živote napísali, najmä veľký román Hledáni úřadku, ktorý písal pravdepodobne už Boris sám, dáva občas tušiť, kto z týchto dvoch bratov prinášal originálne nápady a kto vysokú literárnu úroveň. Potvrdilo mi to aj vyjadrenie dvorného prekladateľa Libora Dvořáka: „Ač Arkadij za svého života tvrdě odmítal představu, že on jako studovaný filolog je takříkajíc „psáčem“, kdežto jeho bratr Boris jakožto hvězdný astronom „nositelem témat“, právě rozdíl ve stylu věcí podepsaných oběma bratry a tím, co prokazatelně psal už jen Boris, svědčí o tom, že tvůrcem literární hodnoty celého Strugackých díla byl zřejmě spíše Arkadij.“

Ale to sú len nepotvrdené domnienky „strugackofilov“ a mnohí autori v tomto žánri by s radosťou brali, keby vedeli písať „aspoň“ takto. Je to v každom prípade pozoruhodné dielo, vrchovato naplnené potravou pre mozog každého premýšľavého čitateľa.

Arkadij a Boris Strugackí: Ďábel mezi lidmi (Djabol sredi ljuděj)
- S. Jaroslavcev: Ďábel mezi lidmi (Djabol sredi ljuděj)
- S. Vitickij: Hledání úradku (Poisk prednaznačenija)
- S. Jaroslavcev: Detaily ze života Nikity Voroncova (Podrobnosti žizni Nikity Voroncova)
Triton, 2008
Do češtiny preložil Libor Dvořák.Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [3]
:: Súvisiace reklamné odkazy