Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 7.7.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Varovanie – Hancock spôsobuje demenciu

Blank

Recenzia obsahuje neslušné slová a prezrádza aj také detaily z deja, ktoré uberajú návšteve kina aj náznak zmyslu. Ak teda plánujete na Hancocka zájsť za každú cenu, radšej ďalej nečítajte. A ak naň plánujete zájsť, pretože vás navnadil vynikajúci trailer, tak pokojne pokračujte, ale na vlastnú zodpovednosť. Aj keď – čo čakať od režiséra, ktorý urobil kariéru ako Dr. Billy Kronk v Nemocnici Chicago Hope?

Veľmi dávno som nebol v naozaj plnom kine, len škoda, že sála praskala vo švoch akurát na Hancockovi. Nie preto, že je to slabý film, ale preto, že jeho podvodná kampaň bola postavená na čírej lži, ktorá môže v konečnom dôsledku narobiť viac škôd ako osohu. Trailer je vynikajúci, ak niekto uvažuje o návšteve Hancocka v kine, predpokladám, že ho videl. Určite, nech si ho pozriem hoci aj teraz, šiel by som na Hancocka zas, a to už viem, ako veľmi je ten film zlý. Normálne sa mi nechce veriť ešte stále čerstvým a boľavým spomienkam.

 

Dávno ma trailer takto nenavnadil, sľubuje akostnú nenáročnú zábavu vo filme o chlapovi, ktorý je superhrdina, ale nevie sa správať, chľastá a vôbec, správa sa ako také hovädo. Hučka, slnečné okuliare a fľaška Willovi Smithovi svedčia aspoň tak ako čierny oblek v Men In Black, nebohý vorvaň mrsknutý do plachetnice je vtipný a tak ďalej a hoci som zvyčajne veľmi skeptický a voči návnadám imúnny, túto som zhltol ako malinu. Darmo mi priatelia a zdravý rozum našepkávali, nech som ostražitý, ja nie, stačilo si na chvíľku spomenúť na superWilla ťahajúceho oranžových spoluspútaných väzňov a karty boli rozdané. Hancock bude super, s takou zápletkou, trikmi a hláškujúcim Smithom sa niet čoho báť.

Toto bude veľký letný film, blockbuster parádny, bez akýchkoľvek iných ako komerčných ambícií a nech si vravia milovníci filmového umenia čo chcú, pre takéto filmy existuje kinematografia.

Veľký omyl, lebo Hancock je taký zlý a nepodarený, ako je podarený a dobrý jeho trailer, a to vnímam ako najväčší problém. Lebo tí ľudia, ktorí húfne prišli do kina (a vo väčšom počte, ako býva zvykom) na Hancocka práve vďaka traileru, jednoduchí ľudia, žiadni cineasti, ale komerčná masa, odchádzali sklamaní tak veľmi, že by som sa nečudoval, ak by ich na budúce do kina neprilákala ani upútavka s holou Angelinou Jolieovou a rovnako holým Bradom Pittom.

Dobre, možno preháňam, ale nie veľmi, na reakcie okolia som totiž veľmi citlivý, ako každý narcis s poruchou osobnosti, a v kine počas Hancocka som to cítil až priveľmi. To sklamanie, to nenaplnenie očakávaní, ten pocit, že nás ktosi oklamal a podviedol, lebo nám sľuboval popcorn najlahodnejšej chuti a dostali sme ten zdravý zlisovaný pukancový chlieb s vlákninou, o ktorého sa síce dobre chodí na veľkú, ale jesť ho je mizerná zábava, o chuti radšej ani nehovoriac.

 

Celé kino sa naplno rozrehotalo len dvakrát: keď dabovaný Will Smith povedal „jebnúť“ a „kokoti“.

Že ľudia sa húfne smiali práve na tomto, ilustruje dve veci.

Po prvé – na Hancocka prišli davy, ktoré nie sú veľmi divácky náročné, na zábavu im stačí málo, trocha sprostých slov a kopancov do zadku, prípadne nejaký potácajúci sa ožran.

Po druhé – Hancock je taký slabý, že nedokázal ukojiť ani ich.

Ak sa spolu so mnou pýtate čo môže byť na priamočiarej akčnej komédii o ožratom chrapúnskom superhrdinovi také nepodarené, tak vedzte, že len to, že Hancock navzdory traileru nie je priamočiarou akčnou komédiou o ožratom a tak ďalej, ale po sľubnom nástupe sa zvrháva do psychologickej drámy!

Hancock je superhrdina bez pamäti, pomáha, ale ľudia ho nedokážu oceniť, tak si najme PR agenta, aby zlepšil jeho imidž, ktorého by si však nenajal, keby sa nezahľadel do jeho manželky. Lenže znej sa vyliahne tiež superhrdina, teda superhrdinka, navyše Hancockova dávna láska, partnerka a kolegyňa v božstve, či čo, lebo aj tak to chvíľu vyzerá, že Hancock je boh s amnéziou a ona bohyňa bez amnézie. A keď sú títo dvaja metafyzickí čudáci spolu, prichádzajú o svoje sily. Preto najprv opustila ona jeho a kvôli tomu Hancock spustol, a na koniec tejto neuveriteľnej, nekonečne hlúpej blbosti opustí Hancock ju.

Píšem pridobre, aby predchádzajúci odsek nedával zmysel, že nedáva, je tým, že Hancok naozaj rozpráva taký príbeh, čo sa mení, kedykoľvek sa mu zachce, bez toho, že by to od neho ktosi chcel, či nebodaj očakával. Z očakávanej nekorektnej akčnej komédie sa najprv zmení na komédiu korektnú, potom na drámu, potom na drámu s morálnym posolstvom a potom už je našťastie koniec.

Celý čas sa však nezrieka komediálnych ani akčných ambícií ,a tak sú scény, v ktorých sa Will Smith pokúša o psychologické herectvo, poprelínané slaboduchými gagmi a scénami, v ktorých sa lieta a strieľa.

Hancock je zatiaľ najväčším filmovým sklamaním roka, ohľadom námetu však dúfam, že dopadne ako Hulk a príde ktosi, kto celkom ignorujúc toto Hancockovo dobrodružstvo nakrúti film, ktorý by som skutočne rád videl – film o ožratom superhrdinovi, čo má všetko na háku a najlepšie si rozumie s fľašou chľastu.

Áno, aj tento Hancock mal byť taký, ale nie je, veď preto sa nepodaril.  

Hancock, Hancock. USA 2008, kino, 92 min.

Réžia: Peter Berg
Scenár: Vincent Ngo, Vince Gilligan
Kamera: Tobias A. Schliessler
Hudba: John Powell
Hrajú: Will Smith – John Hancock, Charlize Theronová – Mary Embreyová, Jason Bateman – Ray Embrey, Eddie Marsan – Red
Oficiálna stránka filmu: http://www.sonypictures.com/movies/hancock/Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [8]
:: Súvisiace reklamné odkazy