Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: David Reten | 3.7.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Opravár zlomených kvetov

Blank

SOBOTA 5. júl 2008

13.10, Jednotka
Mary Poppins (1964)
Legendárna opatrovateľka detí a jedno úžasné, starým anglickom dýchajúce dobrodružstvo, aké by chceli zažiť snáď všetky malé detváky. Päťoscarový film je rozprávkou, muzikálom a tiež skvelým vizuálnym zážitkom.

22.35, Prima
Komando (Commando, 1985)
Jeden z najlepších akčných filmov všetkých čias je ikonou svojho žánru a lepší pomník starým časom si Arnold Schwarzenegger nemohol želať. Priekopník steroidovej kulturistiky v ňom prevracia na vlastnom chrbte telefónnu búdku, vymláti ochranku obchodného domu a po zuby ozbrojenú súkromnú armádu. Komando je skrátka klasika, ba až kult, rovnako ako snímka, ktorá ide hneď po reklame.

00.35, Prima
Barbar Conan (Conan the Barbarian, 1982)
Ak budú celé letné prázdniny v znamení televízneho programu prešpikovaného fantastickými filmami nie práve rodinného razenia, strávim asi dva mesiace v chladivom prítmí obývačky a s diaľkovým ovládaním v ruke. Po Komandovi totiž prichádza ďalšia nesmrteľná klasika, tentoraz ešte oveľa exhibicionistickejšia. Arnold ako mladý nabúchaný polonahý Conan putuje skvele drsne vykresleným fantasy svetom a jeho prázdny pohľad sa dokonale hodí do hlavnej úlohy.

NEDEĽA 6. júl 2008

20.00, ČT 1
Ikarov pád (1977)
Vladimír Menšík patrí k českej hereckej generácii, ktorú zrejme už nastupujúce talenty nikdy neprekonajú. Zvládal všetko od bláznivých komédií až po dramatické charakterové štúdie, ako je aj Ikarov pád. Príbeh hudobníka, ktorý pomaly prehráva boj s alkoholom, je uvádzaný v nadväznosti na anketu Hvězda mého srdce, v ktorej českí diváci zvolili za najlepšieho domáceho herca práve Menšíka.

23.25, ČT 2
Stratené v preklade (Lost in Translation, 2003)
Citlivý a introvertný film z pera a režisérskej stoličky Sofie Coppolovej, vnučky filmárskeho veterána rovnakého priezviska, sa zapísal do mojej duše hlboko. Hlavné postavy žijú v osamení, hoci uprostred spoločnosti, a nepoznám veľa emotívnejších scén, než je tá, v ktorej ona jemu niečo pošepká, no nikdy sa nedozvieme, čo.

PONDELOK 7. júl 2008

22.00, Dvojka
Pink Floyd: The Wall (1982)
Čo sa viac hodí na prvé dni školských prázdnin než kritika systému a tak vôbec?

00.15, ČT 2
Bitka medzi mužmi (Du rififi chez les hommes, 1955)
Noirová klasika, kriminálka ako vyšitá, o chlapíkovi, ktorý vykradne klenotníctvo, no na jeho korisť dostanú chuť iní. Vrcholom filmu je takmer polhodinová, dychberúca pasáž samotnej lúpeže, ktorá prebehne bez slov či hudobného sprievodu.

UTOROK 8. júl 2008

20.00, ČT 2
Rozum a cit (Sense and Sensibility, 1995)
Ang Lee zvláda kočírovať nielen teplých kovbojov či zelené monštrá s traumou z detstva. V adaptácii klasického románu Jane Austinovej si poradil s rozsiahlym babincom na pľaci a vyhol sa pritom akejkoľvek suchopárnosti či gýčovosti.

STREDA 9. júl 2008

20.25, ČT 2
Zlomené kvety (Broken Flowers, 2005)
Po utorkovej Noci na zemi, ktorú dáva Dvojka, prichádza ďalší Jim Jarmusch a rovno s jednou z mojich najobľúbenejších snímok režisérovej filmografie. Bill Murray ako starnúci zvodca lúšti záhadu, v ktorej figuruje jeden z dávnych vzťahov a spermia rýchlejšia než antikoncepcia. Pátranie po tom, ktorá z jeho mileniek mu pred rokmi porodila syna, je paradoxne aj vzhľadom na tému ako príjemné pohladenie. Už dávno som totiž nevidel, aby medzi hercami fungovala taká chémia ako tu, iskrenie medzi Murrayom a všetkými ženami vo filme priam sála z obrazovky.

22.10, ČT 2
Prišiel k nám Old Shatterhand (1966)
Krátky film Dušana Hanáka sníma z pohľadu cudzinca našu socialistickú realitu.

ŠTRTOK 10. júl 2008

16.20, ČT 2
Maltézsky sokol (Maltese Falcon, 1941)
Humphrey Bogart je Sam Spade, bez debaty.

20.55, ČT 1
Avignonské proroctvo (La Prophétie d`Avignon, 2007)
Toto nie je tip, skôr varovanie. Francúzsko-švajčiarsky seriál okato odpisujúci z bestsellerov Dana Browna totiž ešte stále vysiela aj Markíza. Po veľkolepom nástupe však diváci okamžite pochopili, že tvorcovia blufujú a prestali sa dívať.

23.50, ČT 2
Clerks 2: Muži za pultom (Clerks II, 2006)
Vyvrcholenie kariéry filmového samorastu menom Kevin Smith je dôvetkom k debutu Mladí muži za pultom. Už znie trochu falošne, lebo sám Smith nepopisuje viac seba, lež život svojich postáv, ale pozerať sa dá.

PIATOK 11. júl 2008

01.30, Markíza
Opravár (The Cable Guy, 1996)
Pre niekoho najslabší výkon Jima Carreyho, no pre ľudí, ktorí majú jeho gumovú tvár zažranú tak hlboko ako ja, predstavuje Opravár stále slušnú zábavu.David Reten  viac od autora »
Vaše reakcie [4]
:: Súvisiace reklamné odkazy