Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Eva Borušovičová | 27.6.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Tretí deň na svahu

Blank

- Ty si picino, ty si strašný picino, fakt strašný, - povedal prvý chlapec druhému.

- Keď ja som picino, tak ty si vieš čo, - povedal druhý prvému.

- No čo? No čo?

- Cha! To by si chcel vedieť!

- Si debil.

- Ty si.

- Nie, ty si debil a ešte ma aj kopeš!

- Kopem ťa, lebo si zaslúžiš!

A tak ďalej donekonečna. Tretí chlapec, môj syn, sa do tejto hádky nezapojil. Nie že by mal takú skvelú výchovu. Má len cit pre dobré načasovanie a vie, kedy počúvam. Takže sa otočil s úsmevom na mňa a vychutnával si, čo príde. Čakal, že sa zastariem do priateľského rozhovoru jeho dvoch kamarátov a že jeho kamaráti budú kukať, aké veci vysúkam z rukáva.

Boli spolu tretí deň na našej chate a z úvodnej idylky prvého dňa, radosti a porozumenia druhého dňa sa to na tretí deň takto zlomilo.

Do ich komunikácie som sa zastarela, ale nie príliš hlboko. Jednak som sa necítila povolaná na nejaké veľké výchovné prednášky, jednak som si spomenula na heslo mojej sestry Tretí deň na svahu.

Na lyžiarskych zájazdoch tretí deň nedovolia inštruktori vyťahovať lyže, lebo je vtedy vraj najviac úrazov. V pionierskych táboroch vedúci plánovali na tretí deň bohumilé stolové hry a nejaké tie umelecké súťaže, pretože vtedy bola vraj menšia pravdepodobnosť, že si niekto vylomí zuby alebo krk. Aspoň za našich detských čias to tak bolo a keď sa zamyslím nad priebehom mnohých podujatí typu nakrúcanie, skúšanie v divadle alebo dovolenky, pravidlo tretieho dňa má niečo do seba.

Na tretí deň opadne eufória príchodu a začiatku, nenastúpi ešte príjemná rutina známeho, nevidno zatiaľ žiadne čiastkové výsledky, ale už stihnú na seba naraziť problematické povahy, dostaví sa únava, prípadne vyjde najavo nevhodný pomer prostredia a prípravy naň. Tretí deň na letnej dovolenke sa takmer každý muž vždy spáli, lebo je pod jeho úroveň sa natierať opaľovacím krémom, ale prvé dva dni sa k tomu ešte nechal donútiť. Žena podľahne pocitu, že sa zle vydala, lebo aj na dovolenke má všetko na starosti ona. Pri nakrúcaní na tretí deň vyjde najavo, že herec, čo tvrdil, že má vodičák, ho v skutočnosti nemá a robí mu problém aj preparkovať, prípadne sa niekto opije, niekoho urazí či niekam nedorazí. Pri skúške v divadle má aspoň jeden z najdôležitejších tvorcov chuť odísť a už nikdy nikdy sa medzi ostatných ignorantov nevrátiť. Tretí deň v novej práci je o tom, že človek zatína zuby, plače na záchode, koncipuje v hlave výpovede a vypytuje sa v lekárni, ktoré antidepresíva nie sú na predpis.

No a potom sa to poddá. Príde štvrtý deň, piaty, šiesty. Utrasie sa to, niečo prehltneme, na niečo si zvykneme, niečo nám prestane pripadať také strašné. Lyžujeme ďalej.

Je to nádhera mať poruke heslo Tretí deň na svahu. Rovnako ako heslá Piatok trinástehoSedem rokov nešťastia pre rozbité zrkadlo. Máme tak totiž možnosť veriť tomu, že to nie my alebo oni sú na vine, že sa lámu nohy, duše a ideály, ale to nejaké ono, vesmírny poriadok zariadil, že dnes je deň úplne na prd. V tom je tá výhoda mať životnú filozofiu, kréda, rituály, zvyklosti a holdovať poverčivosti.

Traja kamaráti zabalili špinavé tričká, odovzdali vzduchovku, natreli fenistilom štípance od komárov, pohľadali prisaté kliešte a dohodli si, medzi sebou, aj s nami dospelými, že sa stretnú opäť v sobotu. A zase sa môže začať odpočítavanie.Eva Borušovičová  viac od autora »
Vaše reakcie [31]
:: Súvisiace reklamné odkazy