Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Vilma Choteková | 20.6.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Komisii podhodíme a uvidíme

Blank

Pamätáte si na svoje maturity, štátnice, či obhajobu nejakého ďalšieho možného titulu, ktorý okrem rituálu preverovania vedomostí zahŕňal aj ochutnávku rozmanitých jednohubiek, chlebíčkov, koláčikov, zákuskov, prípadne kompletné slávnostné obedové menu niektorej z miestnych reštaurácií? Akoby toho posudzovaný nemal už aj tak dosť, očakáva sa od neho, že nakŕmi hladné krky komisie, prípadne aspoň rozptýli jej pozornosť a zamestná ju v momentoch, keď sa nič iné nedeje, ale malo by sa diať.

A tak skúšaní alebo skúšaný vždy na stôl pred komisiu čosi položia/položí. Soletky, chipsy, arašidy a rozlámanú čokoládu v tých najtragickejších prípadoch, keď zlyhala logistika a občerstvenie sa kupuje na poslednú chvíľu v cukrovinkovom automate dole na prízemí, rôzne verzie pagáčov, sušienok a keksíkov v prípade, ak sa ľudia dohodnú vopred, že každý prinesie čosi z domu a obložené misy a chlebíky vtedy, keď sa obete previerok nielen dohodnú vopred, ale aj poskladajú a organizačný typ spomedzi nich to celé zmanažuje.

Ono je to fajn, nech sa človek ocitne na hociktorej strane stola, lebo chvíle trápneho ticha sa ľahšie prekonávajú, ak je po čom siahnuť, čohosi sa napiť, do čohosi zahryznúť a hladná komisia je vždy menej ústretová ako komisia sýta.  

Rituály občerstvenia pri podobných príležitostiach sú rôzne, od inštitucionalizovaných, kde je pohostenie organizované vo veľkom, systémovo, dokonca s obsluhou, o ktorú sa starajú nižšie ročníky, až po číru improvizáciu v prípadoch, keď je posudzovaný len jeden a nechce sa mu tých cudzích ľudí na vlastné náklady hostiť kdesi v reštaurácii.

V takých prípadoch prichádzajú na rad recepty z rezervoára tzv. studeného občerstvenia, studeného preto, že zvyčajne stačí pripraviť takéto občerstvenie deň vopred a nikto nič nepokazí, ak k tomu ponúkne nakrájaný chlieb a sterilizované uhorky.  

Mäsová roláda so žltým stredom   

Potrebujeme:

1 kgzomletého bravčového boku alebo krkovičky
2 dl mlieka
2 polievkové lyžice Solčanky, Vegety alebo podobnej zmesi
1 kávovú lyžičku čierneho korenia

Na plnku:

praženicu z 8 vajec
kapiu (zaváranú alebo čerstvú) nakrájanú na prúžky
20 dag šunky

Na začiatok máte dve možnosti. Prvá možnosť: kúpite kusisko prerasteného bôčika alebo krkovice a zomeliete ho. Druhá možnosť je jednoduchšia, kúpite mleté mäso, bravčové, prípadne miešané s hovädzím, len dbajte na to, aby malo dostatok tuku. Skúšala som to aj s chudým mäsom, ale výsledok chuťovo zaznamenateľne zaostával za svojím vzorom. A ešte na margo druhej možnosti – je síce rýchlejšia a jednoduchšia, ale nikdy presne neviete, čo transportujete do svojho žalúdka. Mleté mäso potom vymiešate s mliekom, Solčankou a korením. Ak uvítate trocha voňavejšiu podobu, odporúčam pridať trocha mletej rímskej rasce alebo saturejku. V nasledujúcom kroku máte zasa dve možnosti: buď zvolíte old fashion way a rozprestriete mokrú utierku, alebo si na stôl rozložíte potravinovú fóliu a rozotrite na ňu mäsovú zmes v hrúbke asi 1 cm. Do stredu, asi tak na šírku jednej tretiny, porozkladajte šunku a na ňu rozotriete praženicu a z oboch strán na prúžky nakrájanú kapiu. Nakoniec pomocou utierky alebo fólie roládu zatočte a preložte ju na veľký kus alobalu, ktorý vytvarujete do tvaru U. Celé to položte na pekáč a podlejte. Rozhodne nesmie byť alobal priepustný žiadnym smerom. Rúru predhrejte na maximum a asi dvadsať minút v nej výrobok zaťahujte. Potom znížte teplotu na 180 °C až 200 °C a pečte zhruba ešte hodinku. Rozhodne nezabudnite kontrolovať vodu v pekáči, ak chýba, dolievajte. Na konci pridajte horúčavu, prípadne zapnite gril, nech mäsko zvrchu trocha chytí farbu.

Po vychladnutí podávajte s chlebíkom, čerstvou zeleninou a najlepšie feferónkou a kyslou uhorkou.

Ja byť v tej komisii, ktorej toto predložíte, budem zhovievavá ako ešte nikdy.  



Vilma Choteková  viac od autora »
Vaše reakcie [16]
:: Súvisiace reklamné odkazy