Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 5.6.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Choďte sa rehotať na balet

Blank

Ak hľadáte dôvod, prečo ísť konečne do novej budovy SND a chcete sa vyhnúť divadelne nevychovanému obecenstvu, ktoré teraz chodí na svojich seriálových hrdinov do činohry, potom skúste balet. Prekonajte prípadné staré zlé skúsenosti s naším baletom, keď ste sa obávali, či zboristky pri piruete udržia rovnováhu a zboristi zas tanečnicu nad hlavou.

Mário Radačovský vniesol do baletu SND svetový vietor, dal tanečníkom šancu robiť so špičkovými choreografmi a oni sa tejto šance ujali a zo dňa na deň sa zlepšujú. Najnovšie v skvelom tanečnom programe, ktorý je komponovaný ako pocta Jiřímu Kyliánovi, fenomenálnemu českému choreografovi, ktorý je od roku 1976 umeleckým riaditeľom Holandského kráľovského baletu (NDT).

Program pozostáva z piatich baletov – dve veľké prestávky odporúčam využiť na čašu sektu a obzretie si nových priestorov SND. Predstavenie otvára Inšpirácia, jeden z prvých choreografických pokusov Mária Radačovského na hudbu W. A. Mozarta. Nasleduje Un Ballo, prvá choreografia Jiřího Kyliána, ktorú vytvoril pre súbor mladých tanečníkov z NDT II (mimochodom, ešte existuje aj súbor seniorov NDT III a ak budete mať šťastie a podarí sa vám zahliadnuť v nejakom nočnom čase na ARTE či ARD film Birth-day, uznáte, že je veľká škoda, keď baleťáci v umelecky najvyzretejšom veku odchádzajú do dôchodku). Tretej choreografie sa ujal opäť Mário Radačovský a ako napovedá názov 68, je jeho umeleckým vyjadrením doby neslobody, keď padla železná opona.

No a potom prídu dva zlaté klince večera, každý úplne iný. Balet Real Time je výsledkom spolupráce medzi mladým choreografom Lukášom Timulákom a dizajnérom Petrom Biľakom. Aktívnym prvkom baletu je videoprojekcia a dlžno dodať, že pre mňa to bolo prvé skutočne zmysluplné a funkčné využitie videa v divadle, aké som kedy mala možnosť na scéne vidieť.

Záverečná lahôdka – Šesť tancov v choreografii Jiřího Kyliána na hudbu W. A. Mozarta – prekvapí celkom inak. Humorom. Najprv sme sa v hľadisku všetci ošívali a smiali len tak potichučky, s pocitom, že balet je predsa vážne umenie, nepatrí sa chechtať. Potom sa niekto zasmial nahlas a prelomil ostych. Ešte nikdy som sa na balete tak dobre nezabavila a tak schuti a nahlas nenasmiala. Bol to fantastický nápad, naštudovať tento skvelý, do najmenších detailov – v pohybe i rekvizitách – premyslený balet. Ocenili to všetci v sále, účinkujúci aj diváci.

Ťažko sa tlieska dlho a výdatne v nevypredanej sále, ale tlieskala som, čo mi ruky stačili. Balet SND je však na dobrej ceste megalomanskú sálu čoskoro zaplniť do posledného miestečka.

KY-TIME/Pocta Jiřímu Kyliánovi
Nová budova SND, Sála opery a baletu

Choreografia a réžia: Mário Radačovský, Jiří Kylián, Lukáš Timulák
Hudba: Wolfgang Amadeus Mozart, Johann Sebastian Bach, Maurice Ravel
Kostýmy: Jiří Kylián, Anik Bissonnette, Lukáš Timulák, Martin Kotúček, Joke Visser
Scéna: Mário Radačovský, Jiří Kylián
Foto: Ctibor Bachratý

Tu nájdete video z predstavenia Šesť tancov v podaní originálneho NDT.Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [6]
:: Súvisiace reklamné odkazy