Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 3.6.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Martinus osirel a my tiež

Blank

Nejako sa v poslednom čase sypú smutné správy, aj keď marec je už dávno za nami a poberajú sa muži v najlepšom veku, žiadni starci.

Dnes má pohreb Miro Santus. Možno vám jeho meno veľa nehovorí, meno jeho „dieťaťa“ však poznáte určite – Martinus. Najväčšie kníhkupectvo na slovenskom internete.

Miro Santus dlhé roky bojoval s neoperovateľným nádorom v hlave. Paradoxne, nebyť choroby, možno by sa nikdy nedal na dráhu kníhkupca. Najprv pred osemnástimi rokmi spolu s bratom Jozefom otvoril kamenné kníhkupectvo v Martine a v roku 2001 s mladým Michalom Meškom založili internetové kníhkupectvo. 

Mira Santusa som spoznala práve cez knihy a vďaka knihám. Ešte za čias inZinu sme sa dohodli na mediálnej spolupráci a po vzniku T-Stationu sme ju s radosťou obnovili. Nebolo to pre nás bežné partnerstvo. Miro Santus nám nikdy nevnucoval knihy, ktoré by chcel pretláčať do médií. Výber vždy nechával na nás a veľakrát práve na náš podnet zaraďoval knihy do ponuky Martinusu. Snažil sa nám zohnať každý titul, ktorý sme si len zaželali. A že sme si teda vedeli navymýšľať všelijaké kuriozity. Len vďaka nemu sme sa dostali aj ku knihám, ktoré boli na celom Slovensku aj v Čechách beznádejne vypredané.

Neboli sme v kontakte často, lebo Miro nerád mailoval, radšej telefonoval. Úprimne priznávam, hrozila som sa jeho telefonátov, pretože vždy trvali minimálne hodinu a ja som mala pocit, že mi volá z nejakej inej dimenzie, kde plynie čas aj udalosti úplne inak ako u mňa. Miro kašľal na všetky moje výhovorky, že sa ponáhľam, nemám čas a že mám na uchu popáleniny od telefónu. Pritom počúval veľmi pozorne a na konci nášho telefonátu som si vždy mohla byť istá, že o týždeň mám všetky len tak mimochodom spomenuté knihy v pošte. Vždy som sa mu v duchu za svoju netrpezlivosť dodatočne ospravedlňovala a teraz sa cítim hlúpo, že som mu to nikdy nepovedala nahlas. Knihy sa dajú zohnať stále, ale tie zvláštne nekonečné rozhovory mi budú chýbať.

Miro Santus prehral svoj boj s chorobou dôstojne a ja si vlastne nie som istá, kto je tu víťaz a kto porazený.Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [6]
:: Súvisiace reklamné odkazy