Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 19.5.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Toto doma neskúšajte!

Blank

Na knihe ma zaujalo už prekvapivé spojenie titulu s podtitulom: Jak zabít manžela. A další šikovné tipy pro domácnost. Zdalo sa mi to také vtipné, že som si knihu hneď išla kúpiť, aj keď podobné praktické rady akútne nepotrebujem. Mala som pocit, že keď sa autorke podarilo vymyslieť zábavný nadpis, obsah knihy nemôže byť oveľa horší. Kniha v istom zmysle naplnila moje očakávania, na druhej strane ma však dosť sklamala.

Hrdinkami príbehu sú tri ženy, kamarátky na prahu štyridsiatky. Veria, že aj pre ne platí psychohygienický slogan „život sa začína v štyridsiatke“. Žiaľ, jedna z nich, Jazz Jardinová, túto životnú etapu začína zatknutím a obvinením z vraždy manžela. A to nie hocakého, ale takého, ktorého jej všetky ženy závidia, charizmatického a svet zachraňujúceho doktora. Pre jeho spoločenský jas a kariéru obetovala všetko, stala sa dokonalou manželkou a bohyňou ich spoločnej domácnosti. Druhou hrdinkou je Hannah, bezdetná žena budujúca svoju kariéru a živiaca muža, ktorý si kariéru až tak intenzívne nebuduje. A napokon rozprávačka celého príbehu, Cassie, učiteľka-intelektuálka, vydatá matka dvoch dospievajúcich detí. Tá sa zúfalo snaží byť dobrou manželkou, matkou a súčasne uspieť aj v povolaní. Urputne bojuje o miesto zástupkyne riaditeľa školy s kolegyňou, ktorá nie je ani taká múdra, ani taká obľúbená a šikovná, zato vie, komu treba podržať.

Z jej rozprávania sa dozvedáme o tom, čo predchádzalo vražde Jazzinho manžela. Zo zdanlivo troch spokojných manželstiev a zdanlivo pevného priateľstva troch žien sa postupne odlupuje nános pokrytectva a sebaklamov, až je napokon jasné, že návod, ako zabiť manžela, rovnako ako ďalšie podobne hodnotné praktické rady do života, sa všetkým trom čoskoro zídu ako soľ.

Text je husto popretkávaný bonmotmi a aforizmami typu: Všichni manželé si myslí, že jsou bohové. Jen kdyby jejich partnerky nebyly ateistky. Alebo Uctívej manžela, zbožňuj manžela, ale všechno, co můžeš, si nech napsat na sebe. Alebo Když vyžaduje snídani do postele, poraď mu, ať spává v kuchyni. Teda popretkávaný. Text je podobnými vetami výrazne prehustený, žiaľ, to sú aj jediné miesta, na ktorých sa čitateľka (pochybujem, že aj čitateľ) pobaví.

V čom ma však kniha sklamala najviac, je fakt, že smiech, ktorý miestami vyvoláva, nie je ani radostný, ani oslobodzujúci. A autorkin humor nie je drzo sarkastický, skôr zlomyseľný až zlovoľný. Pointu knihy vám radšej ani nebudem prezrádzať. Hádam len to, že verne nasleduje ducha autorkinho humoru. Pre istotu teda dodávam varovanie pre ženy, ktoré súrne hľadajú šikovné tipy pre domácnosť: Toto doma neskúšajte! Môj apel je o to naliehavejší, o čo viac ma s podivným svitom v očiach jedna moja vydatá kamarátka presviedčala, že táto kniha je fakt skvelá.

Katy Letteová: Jak zabít manžela. A další šikovné tipy pro domácnost
Vydavateľstvo Jota 2007
Z originálu How to Kill your Husband preložila Ina LeckieElena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [4]
:: Súvisiace reklamné odkazy