Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: David Reten | 25.4.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

S touto cestovkou nikdy viac

Blank

Nápravné zariadenie na pustom ostrove prijme novú várku mladých grázlov, s ktorými si slušná časť spoločnosti nevedela dať rady. Ukáže sa však, že ostrov nie je až taký pustý, pretože má svoje temné tajomstvo. Záhadný šialenec si na návštevníkov pripravil smrtonosné pasce a pekelne vyhladované psy, ktoré sa už tešia na prísun čerstvej potravy. Ostrov sa tak čoskoro zrejme opäť premení na miesto doslovne späté s názvom filmu – Pustatina.

Anglický hororový prírastok do našej ponuky filmov na stiahnutie v podstate nepotrebuje dej. Pri filmoch tohto druhu sa skôr kladie dôraz na dostatočne odpudivé zobrazenie rôznych spôsobov ujmy na zdraví a živote. Skrátka všetko to, čo by nám mamy určite zakázali pozerať. Takže im o tom radšej netreba rozprávať.

 

Pustatina patrí do špecifického subžánru survival horor, ktorý sa u nás usadil napríklad v podobe série hier Resident Evil či ich filmových adaptácií. V centre diania sa nachádza jedna či viacero postáv, ktoré sa v cudzom prostredí snažia prežiť a dostať ďalej. Pustina má takýchto postáv aspoň na začiatku hneď viacero, no s postupom času sa, samozrejme, ich počet znižuje. Sympatické na nich je, že to nie sú napomádovaní tínedžeri, ale ozajstná zberba z ulice. Tento prístup robí postavy uveriteľnejšími.

Dôležitým prvkom vo filme je jeho atmosféra. Nestačí len opustený ostrov, ale aj počasie musí byť dostatočne pochmúrne. Táto symbióza aspoň čiastočne nahrádza absenciu zmysluplného deja. Nie je totiž veľmi ťažké celkom rýchlo určiť, kto to všetko má na svedomí. Jeden strážca na celé zariadenie je tiež divná cifra, a to nehovorím o čaroch s mobilným telefónom. Ale nevadí. Sympaticky živé postavy a hlavne už spomínaná atmoška spolu s občas fakt hustými efektmi to bohato vynahrádzajú.

 

Pustatina je v poradí druhým filmom režiséra Michaela J. Bassetta, ktorého fanúšikovia žánru určite poznajú vďaka slušnej Mŕtvej hliadke. Horor z I. svetovej vojny rovnako stavil na hutnú atmosféru i na klaustrofóbiou zaváňajúce priestory zákopov a tunelov. Dvojica filmov mu vydobyla natoľko silné postavenie, že sa pomaly presúva do vyššej ligy. Možno ešte tento rok sa dočkáme jeho adaptácie príbehov Solomona Kanea, šermiara zo šestnásteho storočia. Postava pochádza z pera autora slávnejšieho Conana Roberta E. Howarda, takže nepôjde o nič komplikované, ale zrejme sa dočkáme čírej zábavy.

Zobrať pár ľudí, psy a cisternu krvi na opustený ostrov bol od štábu Pustatiny skvelý nápad. Za málo peňazí sa im podarilo vytvoriť slušný hororový film bez väčších prekvapení. Delenie postáv na zlé a ešte horšie je tiež fajn, aspoň nikto nevyčnieva z davu. A hlavne si môžete do diára poznačiť, na ktorý ostrov netreba kupovať zájazd.

Pustatina, Wilderness. Anglicko 2006, film na stiahnutie, 93 min.

Réžia: Michael J. Bassett
Scenár: Dario Poloni
Kamera: Peter Robertson
Hudba: Mark Thomas,
Hrajú: Sean Pertwee – Jed, Alex Reid – Louise, Karly Greene – JoDavid Reten  viac od autora »
Vaše reakcie [1]
:: Súvisiace reklamné odkazy