Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 13.5.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Keď telo ide do sveta, ale duša zostane doma za pecou

Blank

Viem, že písať recenziu predstavenia permanentne vypredaného divadla GUnaGU je voči tým, čo sa naň nedostanú, pretože sú ďaleko alebo jednoducho nemajú ako ja kamaráta, čo by im išiel vystáť dlhý rad do pokladne, hnusná provokácia. Ale risknem to, možno sa vám podarí nejakým zázrakom k lístkom dostať, a tak by bola škoda, keby ste ich v nevedomosti odmietli.

Predstavenie In Da House s podtitulom Žúrka v Londýne nie je treskuto srandovná konverzačka, založená na prvoplánovo vtipných dialógoch ako iný vychytený titul tohto divadla: Modelky. Smiať sa, samozrejme, budete, dobre a veľa aj na tomto predstavení, ale akosi inak. Viac cez slzy a možno aj zo seba.

V komédii, ktorá mala premiéru na konci marca, sa autor Viliam Klimáček venuje fenoménu au pair. Po predchádzajúcich hrách – Závisláci, John a Yoko, Historky z fastfoodu – tak podľa vlastného vyjadrenia „pokračuje v línii výskumu reálnych osudov dnešných ľudí na Slovensku a ich zapojenia sa do života v EÚ“. Ten výskum prebiehal jednak autorovými rozhovormi so skutočnými au-pairkami, ktorých smutné aj komické príbehy sa stali osnovou scenára. Druhak do hry obsadil herečky, z ktorých dve – Petra Polnišová a Barbara Kelíšková – zakúsili prácu au pair na vlastnej koži.

Hra sa začína zvesela, stretnutím troch slovenských au pair v Londýne na mini večierku v byte domácich jednej z nich. Tá sa stará o deti bohatých indických prisťahovalcov. Ďalšia účastníčka večierka sa stará o rozmaznaného psa, tretia o starého smilného šachistu. Ako stúpa hladina alkoholu v ich krvi, cez hranú veselosť začína stále viac prerážať frustrácia z ich neradostnej životnej situácie, ktorú nie sú schopné zmeniť. Do deja vstupuje aj štvrtá účastníčka, Ukrajinka, ktorá príde do domácnosti tepovať koberce. Tá jediná má v živote jasno, tepovaním si len privyrába na štúdium scenáristiky.

Hra je mimoriadne úprimná a tne do živého. Je plná politicky nekorektných názorov, myšlienkových stereotypov, predsudkov rasových, sociálnych aj nacionálnych, ktoré by mnohí z nás nikdy nepriznali, že niekde v hĺbke duše vôbec máme. Herečky to povedia za nás a „na plnú hubu“. A tie teda idú naplno celý čas. Je to herecký a občas aj tanečný koncert všetkých štyroch účinkujúcich, najmä však Dariny Abrahámovej, ktorej úloha znudenej manželky hľadajúcej v práci au pair len spestrenie života mimoriadne sadla, a Petry Polnišovej, ktorá opäť dokazuje, že nie je žiadnou preceňovanou televíznou celebritou, ale plnokrvnou dramatickou herečkou. 

Otvorené hranice mnohým mladým ľuďom umožnili ísť do sveta na skusy, učiť sa cudzie jazyky, spoznávať cudzie zvyky, zoznamovať sa a zžívať s kultúrne odlišným prostredím. Mnohí to zvládajú bez problémov, majú šťastie len na príjemné rodiny a zamestnávateľov, život v cudzine ich obohacuje a povznáša. O nich však táto hra nehovorí. Hra je o tých, ktorí síce išli do sveta, ale mentálne ostali doma za pecou. 

In Da House (Žúrka v Londýne), divadlo GUnaGU
Autor: Viliam Klimáček
Réžia: Karol Vosátko
Hrajú: Darina Abrahámová, Barbara Kelíšková, Petra Polnišová a Zuzana Porubjaková



Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [9]
:: Súvisiace reklamné odkazy