Pamätáte si koláč, ktorý piekla Rachel pre svojich priateľov, a chutil len Joeymu? Bola to výnimočná udalosť, zväčša viac ako uspokojivo kuchtila profesionálka Monika, ale Rachel sa rozhodla: prekladala vrstvu za vrstvou, otáčala stranu za stranou, občas aj dve naraz. Výsledok Joey okomentoval slovami: „Cesto? Dobré! Krém? Dobrý! Šľahačka? Dobrá! Hovädzie? Dobré!“ A nechal si pridať.
Moja najobľúbenejšia hrdinka, premožiteľka upírov Buffy, neprejavila počas celých siedmich sérií svojej seriálovej existencie záujem o žiadne špeciálne jedlo. Len raz ju pochytila vášeň k vareniu, a aj to z nostalgie spojenej s rodinnou atmosférou Vďakyvzdania a nie pre jedlo samotné. Najlepšia priateľka Willow o nej tvrdila, že má rada syr, ale, pravdu povediac, nikdy som ju žiaden nevidela jesť. Väčšinou sa mrvila v podivných potravinách v školských jedálňach, v ktorých varili šialené kuchárky túžiace po vyvraždení nenásytných a nevďačných tínedžerov krysím jedom v ovocnom želé. Alebo sa ju snažil chutnučkou pizzou a ešte lepšími koláčikmi s tajnou a nie úplne legálnou prísadou ovládnuť šialený robotický nápadník jej matky. V lepšom prípade sa prikrmovala po večeroch domácou stravou, zrána si zalievala vločky mliekom. Pôvabné lesbičky Willow a Tara jej občas pripravili lievance. Finančne krízový režim ju dohnal k práci v Doublemeat Palace, takže burgery, hranolčeky a podobné fastfoodové poklady sa na dlhý čas stali základom jej jedálnička. Občas si scoobies, ako si Buffy team zvykne hovoriť, robia pukance, objednávajú pizzu, alebo o tom aspoň hovoria. Ale aby som nekrivdila chuťovým bunkám mojej favoritky – na večeri s fešáckym riaditeľom strednej školy v malej príjemnej reštaurácii vysloví historickú vetu: „To je asi to najlepšie, čo som kedy mala v ústach.“ Pochutnáva si na dezerte – hruške v lahodnom kréme, ktorý mi veľmi silne pripomína moju obľúbenú kalifornskú hrušku. Prvým receptom teda bude práve ona, hruštička, o ktorej sa domnievam, že rozvášnila aj pôvabnú Buffy Summersovú.
Na kalifornskú hrušku potrebujete:
pohár zaváraných hrušiek (asi 200 g)
300 g cukru
1 dl hnedého rumu, prípadne umu, resp. tuzemáku
1 dl aromatického likéru (griotka, resp. cointreau)
200 g orechov/mandlí
3 dl kyslej/sladkej smotany
V hrnci na miernom plameni nechajte roztopiť cukor a pripravte tekutý karamel. Zalejte ho sladkou smotanou, krátko povarte a nechajte vychladnúť. Potom pridajte rum a likér, ak sa rozhodnete pre finančne trocha náročnejšie cointreau, nemusíte miešať s rumom. Cointreau je silný lahodný pomarančový likér, rumom zbytočne zvulgárnie. Len dajte do karamelu o trochu menej cukru. Hrušky nakrájajte napríklad na menšie mesiačiky, zalejte karamelovým krémom, posypte mandľami alebo orechmi nasekanými nahrubo a doplňte kyslou smotanou alebo šľahačkou, prípadne ich mixom. Proti chuti žiaden dišputát. Servírujte v miskách ako neveľké vychladené porcie, dezert je delikátny, ale aj sýty a chuťovo výdatný. Je exkluzívnou rozkošou pre chuťové poháriky. Kalifornskú hrušku zbožňujem odmala, moja sestra ju odmala nenávidí. Nič jej nehovorí ani Buffy.
Krásnym paradoxom Buffy, premožiteľky upírov, dosiaľ neprekonaného seriálu, je, že hoci ľudia svoje obľúbené jedlo poväčšine neriešia, upír Spike, ktorý na svoje prežitie jedlo ani náhodou nepotrebuje, zbožňuje štipľavé krídelká a fritovanú cibuľu. A ľudí vníma ako všadeprítomný fastfood s nohami. Mimochodom, slabosť pre fastfood spája moje najobľúbenejšie postavy s manželovým kresleným favoritom Homerom Simpsonom. Jeho záľubu v nezdravom americkom, presnejšie amerikanizovanom rýchlom jedle zohľadníme v mojom druhom tipe – budeme robiť pizzu z lístkového cesta.
Na lístkovú pizzu potrebujete:
- 1 lístkové cesto
- cesnak, cibuľu
- kečup, rajčinovú šťavu
- tri druhy syra – mozarellu, tvrdý syr, syr plesňového typu
- čili papričku, olivy alebo sušené rajčiny v oleji
- salámu klobásového typu alebo zľahka zaúdenú šunku
- žĺtok
Cesto vyvaľkajte na rozmer plechu, ktorý vyložte papierom na pečenie a cesto naň položte. Niektorí lenivci ho radšej vybúchavajú päsťou a naťahujú rukami, ale verte, je to prácnejšie s menším efektom. Ak máte radi tenučkú pizzu, môžete rozdeliť cesto na dve polovice a piecť na dvoch plechoch. Po povrchu rozotrite roztlačený cesnak, množstvo podľa chuti, a rajčinovú šťavu s bylinkami, prípadne kečup, najlepšie domáci. Okraj nechávajte voľný, prípadne si ho predtým zľahka vyznačte nožom, aby okraj pri pečení trocha vyskočil. Pizzu posypte nadrobno pokrájanou cibuľkou, poukladajte na ňu asi 200 g nakrájanej mozarelly, naplátkovaný alebo nahrubo nastrúhaný tvrdý syr a nakrájanú čili papričku. Ak máte doma mäsožravcov, plesňový syr nahraďte salámou alebo šunkou a doplňte nakrájanými sušenými rajčinami alebo olivami. Nepreháňajte s chuťami ani hmotnosťou oblohy a urobte si pizzu podľa vlastnej chuti. Vyznačený okraj potrite rozmiešaným žĺtkom, pizza vyzerá po upečení krajšie. Pečte ju v rúre rozohriatej na 180 °C asi 20 – 25 minút, cesto sa bude dvíhať, žĺtok bude zlatohnedý. Potom si pustite svoj obľúbený seriál a dajte sa do jedenia.
Michaela Malíčková viac od autora »
Vaše reakcie [32]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|