Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 23.4.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Zoznámte sa so životom slovenského prozaického folklóru

Blank

V stredu 23. apríla o 17.00 v kníhkupectve Panta Rhei v Auparku bude
etnologička, folkloristka a editorka
Viera Gašparíková
prezentovať
tri zväzky Slovenských ľudových rozprávok,
ktoré tvoria
Najkompletnejší a najautentickejší výber slovenských rozprávok.

Edícia Slovenské ľudové rozprávky, ktorú pripravil do tlače Národopisný ústav SAV, obsahuje tri zväzky verných zápisov slovenskej ľudovej prózy.
Rozprávky zozbierali v rokoch 1928 – 1944 poslucháči slovanského seminára Filozofickej fakulty UK v Bratislave pod vedením profesora Franka Wollmana, v pôvodnej nárečovej podobe. Pre vydanie sú však upravené do čitateľsky pútavého prepisu so zachovaním špecifík príslušného nárečia.
Dostávame do rúk obsiahly výber slovenských rozprávok, ktorý je z odborného hľadiska doteraz najkompletnejší a najautentickejší.

Slovenské ľudové rozprávky – 1. zväzok (Stredné Slovensko)
Prvý zväzok obsahuje 191 rozprávok, miestnych poverových poviedok i humoristických rozprávaní aj s opisom miesta, kde boli zaznamenané a s údajmi o rozprávačovi príbehu. Výber rozprávkových textov dopĺňajú vedecké komentáre, ktoré sú určené aj tým, ktorí sa chcú bližšie zoznámiť so životom slovenského prozaického folklóru.

Slovenské ľudové rozprávky – 2. zväzok (Západné Slovensko)
Druhý zväzok obsahuje 255 prozaických textov. Okrem fantázie a napätia dávajú nahliadnuť do duše mnohých talentovaných rozprávkarov a rozprávkariek z najrôznejších obcí západného Slovenska, a tým pootvára bránu, ktorou sa vstupuje do ríše ich najtajnejších slov.

Slovenské ľudové rozprávky – 3. zväzok (Východné Slovensko)
Tretí zväzok obsahuje 138 textov. Možno sa z nich dozvedieť o histórii rozprávkovej látky a jej šírení po celom svete, o domácich paralelách rozprávok a približujú každý rozprávkový text zaradený do výberu.

  Tlačový oznam  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy