Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: František Gyárfáš | 23.4.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Nemať ilúzie neznamená nemať zásady

Blank

Zvykáme si žiť s pocitom bezpečia. Aj keď je všade naokolo množstvo korupcie, zneužívanie moci a peňazí, začíname veriť, že kdesi v pilieroch našej spoločnosti sú zákony, ktoré chránia právo.

Za komunizmu to tak nebolo. Nad nami sa týčila absolútna moc kohosi, kto nám vzal slobodu, majetok aj vieru a uzurpoval si rozhodovať o práve. Odôvodňoval to nevyhnutnosťou jediného možného vyústenia histórie. Vyústenie sa nepotvrdilo a z utópie sa stala obyčajná tyrania.

V Amerike sa to nikdy nestalo. Vizionárska ústava, polyfónia záujmov a viera v individuálne slobody zabránili, aby spoločnosť ovládli diktátori a bezprávie. Naopak. Amerika sa stala rajom právnikov.

Vo filme Michael Clayton je Michael Clayton (George Clooney) právnikom vo veľkej právnej spoločnosti. Navonok je to významný muž. Vždy v čiernom obleku, jazdiaci na luxusnom mercedese. Posielajú ho riešiť problémy, keď naozaj horí. A on očividne vždy vie, čo má urobiť.

Nie je možné si nespomenúť na Mr. Wolfa, suverénneho riešiča problémov z Pulp Fiction. Ale prvý pohľad rýchlo prejde. Michael o sebe hovorí, že je iba domovníkom. Mužom prvého kontaktu, ktorý vie rýchlo a správne rozhodnúť, čo urobiť, koho osloviť, kam celú vec poslať. Skutočnú prácu potom odvedú iní.

 

Michael má štyridsať päť rokov, je rozvedený, zadlžený a neúspešný. Bol už štátny zástupca, policajt, podnikateľ aj advokát. Prepadol hazardným hrám. Je neskoro začínať ďalšiu kariéru a priskoro na penziu. Michael robí príštipkára a vie, že lepšie to už nebude.

Mnohí z nás zažili, koľko vedeckých ústavov, úradov, firiem, obchodov, či kancelárií stojí na nenápadnom človeku v pozadí: referent s presne nešpecifikovanými povinnosťami, ekonómka, čo sa nepohne z roboty ani v nedeľu podvečer, veselá, ochotná sekretárka, postarší asistent. Inštitúcia očividne funguje vďaka nim, ale nikdy nebudú mať na nádvorí sochu.

Aj Michael je taký. Každý hlupák v jeho veku je už partnerom, iba on nie. Nechodí na súdy, neobhajuje. Darmo si šéfovia, keď je problém, spomenú ihneď na neho. Pre každého je iba dispečer v ambulancii prvého kontaktu. Nikto nevie presne povedať, čo robí. Až nejaký nový šéf začne robiť poriadky v tabuľkách, vyhodia ho.

Najlepší právnik firmy Arthur Edens (Tom Wilkinson) vysadí antidepresíva a na výsluchu svedka sa vyzlečie donaha. Arthur obhajuje už pätnásť rokov miliardovú korporáciu, vyrábajúcu akési chemické produkty, ktorých vedľajší produkt ublížil množstvu ľudí.

Arthur vie, že právo a spravodlivosť nie je na strane korporácie, ale neprislúcha advokátovi, aby súdil svojich klientov. Ibaže prestane brať lieky a zazrie svoj obraz v sklenených stenách mrakodrapov ako hnusný. Arthur sa už nechce vrátiť k poduške antidepresív, pod ktorou svedomie nebolí. Rozhodne sa prebehnúť na druhú stranu a obhajovať poškodených.

Toto Michael nevie, keď ho pošlú riešiť Arthurov striptíz. Rutinne vytiahne Arthura k najväčšej krízy, odporučí návrat k liekom, ale neodhadne, že Arthur už nechce žiť ako doteraz. Ktovie, ako by sa zachoval, keby to vedel. Ale Arthurovo rozhodnutie leží tak hlboko v jeho duši, že by musel byť Boh, aby to uvidel.

Michael urobil chybu. Priviedol Arthura naspäť do New Yorku a on, najlepší právnik firmy, začína boj proti vlastnému klientovi. Možno v duchu vyšších morálnych princípov, ale proti profesionálnej etike. Ide o stovky miliónov a za tie peniaze sa dá kúpiť veľa svedomia.

Na povrchu filmu Michael Clayton beží žáner nazývaný paranoidný korporátny thriller. Nie je príliš originálny. Na jednej strane šialený, ale šarmantný, donkichotský rytier Arthur, na opačnej chladná, ambiciózna právnička korporácie Karen Crowderová (Tilda Swintonová). Nie je ťažké si vybrať.

 

Uprostred frontovej línie stojí neúspešný štyridsiatnik Michael, ktorý tomu všetkému veľmi dobre rozumie. Nesúdi, zvažuje vlastný život. Už nikdy neurobí oslňujúcu kariéru. Kvôli nešťastnému bratovi je v takých dlhoch, že už predal aj nábytok. Predal by aj mercedesku, keby bola jeho. Michael vie, že Arthur má pravdu a vie aj to, že pravda mu nedáva právo takto konať. Jeho „domovnícke“ povolanie mu prikazuje Arthura spacifikovať, ale hrdosť mu zakazuje nechať mu ublížiť. Michael nie je hrdina šestákového románu, ale je slušný človek. Nesiaha po hviezdach, ale nenechá si siahať na svoj vlastný obraz v zrkadle, keď sa holí.

Scenárista a prvý raz režisér Tony Gilroy nakrútil pôsobivý film o tom, ako sa ľudský život láme do druhej polovice. Ako sa končia prísľuby a začína sa obrana toho, čo je. Michael Clayton nemá ilúzie, ale to neznamená, že nemá zásady.

Film hýri detailmi. Vecami, ktoré by nožnice priambiciózneho strihača vyhodili ako nevecné. Modernou filmovou dikciou pripomína skvelý Heat Michaela Manna (1995). Herecké výkony sú skvelé. Zvlášť by som upozornil na hrajúceho režiséra Sydneyho Pollacka v role šéfa Michaelovej právnickej firmy. Je cynický a chápavý. Spomenul som si pri ňom na Jasona Robardsa z Všetkých prezidentových mužov. A Tilde Swintonovej vyniesla jej neistá, ambiciózna oportunistka rovno Oscara. Film sám mal na Oscaroch osem ďalších nominácií.

Odhadujem, že Michael Clayton sa nikdy nestane ozajstnou klasikou. Boj s obrovskou korporáciou je príliš otrepaná, použitá aj zneužitá téma. Pre subtílnosť štúdie jedného života je to príliš obťažujúci náklad.

Napriek tomu je pozretiahodný. Keď Michael zastaví svoju lízingovú mercedesku, aby synovi vysvetlil čosi, čo sa aj dobrým otcom podarí tak raz za život, budete vedieť, že to je o ľudskom rode.

Michael Clayton, Michael Clayton. USA 2007, kino, 119 min.

Réžia: Tony Gilroy
Scenár: Tony Gilroy
Kamera: Robert Elswit
Hudba: James Newton Howard
Hrajú: George Clooney – Michael Clayton, Tilda Swintonová – Karen Crowderová, Sidney Pollack – Marty Bach, Danielle Skraastadová – Bridget Kleinová, Tom Wilkinson – Arthur Edens
Oficiálna stránka filmu: http://michaelclayton.warnerbros.com/František Gyárfáš  viac od autora »
Vaše reakcie [11]
:: Súvisiace reklamné odkazy