Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: František Gyárfáš | 7.2.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Mokrá Keira pri fontáne osudu

Blank

Každý deň stojíme na desiatkach križovatiek. Vyberáme si: odvážne, zbabelo, ľahkomyseľne, opatrne, rozumne. Väčšina rozhodnutí nie je, našťastie, osudová. Dôsledky bývajú dočasné, dajú sa napraviť, vyspať sa z nich. Skúsiť niečo iné. Keby sme neverili v očistnú schopnosť času, ustrnieme v hrôze z každého rozhodnutia.

Ale niekedy si vyberieme naozaj zle. Stačí náhla, nerozmyslená inšpirácia, neúctivé gesto, hlúpy vtip a rútime sa do osudu, ktorý sa už nedá napraviť. Vo veľkej súťaži evolúcie len mačky majú sedem životov.

Ľudová múdrosť hovorí, že nie Ábel, ale Kain nesie najťažší kríž. Neviem, čo by na to povedali milióny zradených, ukrivdených a umučených Ábelov, ale pravdou je, že obeť síce trpí, ale nenesie náklad mravného poníženia. Nemusí žiť s vlastným hriechom. Jej život je mizerný, ale svedomie čisté. Byť Ábelom môže byť naivné, ale nie je podlé.

O takejto osudovej križovatke, hlúpom, zlom rozhodnutí a trpkej kainovskej ceste životom rozpráva anglický film Pokánie.

 

Na začiatku to tak nevyzeralo. Nebezpečenstvo sa nehlásilo dopredu. Ale to na pascách osudu vidno málokedy. Krásny anglický zámok, polovica tridsiatych rokov. Elegantní, vzdelaní, kultivovaní ľudia. Scenéria vyzerá na aristokratickú nostalgiu, na akú si dnes tak potrpíme. Staršia dcéra Cecília je už na vysokej. Hrá ju Keira Knightleyová, ktorá možno nebola najlepší casting pre Pirátov z Karibiku, ale tu je dokonalá. Je nielen krásna, ale najmä nedotknuteľná spôsobom umožňujúcim veľkorysosť, ktorej uveríme.

Cecília vyrástla so správcovým synom Robbiem. Možno detská láska, ale tá už neplatí. Robbie je bystrý, sebavedomý, ale chudobný. Cecíliin otec mu platí štúdiá. Raz z neho môže byť veľký občan, možno aj premiér. Ale zatiaľ nemá nič, iba talent.

Potom je tam Cecíliina mladšia sestra Briony. Trinásťročná, žijúca vo fantázii, detsky zamilovaná do Robbieho. To prejde, vravíme si spolu s ostatnými postavami.

V ten jediný deň, ktorý zlomí ich osudy, sa stane viacero vecí. Robbie urobí chybu. Vlastne dve, na seba nadväzujúce. Ako reakcia na ne Cecília niečo zásadné pochopí. Je zrazu dospelá a berie právo na rozhodnutie do vlastných rúk. Avšak Briony, dieťa na prahu pochopenia, prekročí medze, o akých sa dá snívať v najhorších snoch. Stojí na križovatke, na akej dieťa nemá čo hľadať. Netuší, ako hlboko zaryje svoju drobnú, pomstychtivú detskú lož do základov sveta, ktorý vyzeral tak pevne a neohroziteľne. Ešte jej chýba toľko rokov do dospelosti a už si naložila na celý život náklad. Pokánie.

Druhá časť filmu je iba márna snaha pozliepať črepy. Je surreálnejšia, viac literárna a menej presvedčivá.

 

Film mnohým pripomína iný film z minulého roku, V ten večer. Oba sa vracajú do mladosti hlavných hrdinov. Ukazujú jediný deň, ktorý stačí na zlomenie osudu. Majú podobné postavy: deti z nóbl rodín a mladých, talentovaných mužov z ich plebejskej blízkosti. Oba obsahujú katastrofu, ktorá sa už nedá napraviť. A v neposlednom rade majú tú istú hlavnú predstaviteľku.

Napriek tomu sú veľmi odlišné. Film V ten večer je životná bilancia. Je nostalgickou spomienkou a triezvym účtovaním. Pokánie je zúfalým pokusom o nápravu, aj keď je nemožná. Je smutným, ale heroickým vyznaním sa z Kainovho osudu. Pretože on je ten, čo prežije.

Film Pokánie má zvláštnu, starostlivo ukrytú rafinovanosť. Prelínajú sa v ňom viaceré roviny. Kľúčové udalosti vidíme dvakrát. Učí nás, ako sa realita podvoľuje pozorovateľovi. Ako je od poníženia blízko k náhode a od lásky k znásilneniu. A má pointu, ktorá vám mnohé premietne celkom inak.

Najmä v prvom dejstve je vizuálne nádherný. Človeka až stisne pri srdci z tej zaniknutej elegancie, farebnosti, kostýmov, z omamnej lakonickej pýchy Keiry Knightleyovej vedúcej Robbieho do knižnice.

Pokánie je adaptácia románu Iana McEwana. Hrnú sa mu filmové ceny a má 7 nominácií na Oscara. Aj keď to nie je najlepší film na svete, niečo po ňom zostane. Mokrá Keira pri fontáne, priehľadná, a predsa nedotknuteľná. A varovanie: fantázia nie je kompas na cestu životom.

Pokánie, Atonement. Veľká Británia – Francúzsko 2007, kino, 130 min.

Réžia: Joe Wright
Scenár: Christopher Hampton podľa románu Iana McEwana
Kamera: Seamus McGarvey
Hudba: Dario Marianelli
Hrajú: Keira Knightleyová – Cecilia Tallisová, James McAvory – Robbie Turner, Saoirse Ronanová – trinásťročná Briony Tallisová (Romola Graiová – osemnásťročná Briony Tallisová), Brenda Blethynová – Grace Turnerová
Oficiálna stránka filmu: http://www.atonementthemovie.co.uk/site/site.htmlFrantišek Gyárfáš  viac od autora »
Vaše reakcie [17]
:: Súvisiace reklamné odkazy