Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 1.4.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Mesto a Smrť

Blank

V utorok 1. apríla 2008 o 18.00 hod. sa v kníhkupectva Panta Rhei v bratislavskom Auparku uskutoční prezentácia nových čísiel časopisu Anthropos: č. 13/Smrť a č. 14/Mesto.

Časopis predstavia filozof Miroslav Marcelli a etnologička Tatiana Podolinská spolu s autorkami a autormi oboch čísiel. Moderuje Dado Nagy.

Mesto
Mesto ako objekt lásky a nenávisti, fenomén vymykajúci sa bežným klasifikáciám, je predmetom príspevkov v najnovšom čísle časopisu Anthropos. V úvodnom článku teoretičky architektúry Aleny Kubovej sa dočítate o modernej koncepcii priemyselného mesta. Sociológ Roman Džambazovič sa vo svojej štúdii venuje sídelnej segregácii ako priestorovému vyjadreniu sociálnych nerovností, filozof Miroslav Petříček sa zameral na literárne, filmové a filozofické reflexie modernej metropoly na sklonku 19. storočia a na nový modus priestorovej percepcie. V čísle okrem toho nájdete portrét antropológa Michela de Certeaua, štúdiu Fedora Blaščáka o povahe verejného priestoru, analýzu Petra Michaloviča a Vlastimila Zusku o rytme mesta, rozhovory, recenzie a tradičný artdossier.

Smrť
Autorky a autori si v trinástom čísle časopisu Anthropos posvietili na jednu z najzákladnejších tém ľudského života: na smrť a na pluralizmus jej spoločenských a náboženských podôb. Zatiaľ čo v našej spoločnosti je smrť tabuizovaná a vytlačená na perifériu, v iných kultúrach, napríklad v Mexiku, je smrť pevne zakotvená v každodennom živote. Viac sa o tom dozviete v článku antropológa Milana Kováča o chápaní smrti v Strednej Amerike a v Mexiku. Religionista a filozof Miloš Hubina sa vo svojej štúdii venuje téme smrti v budhizme a islamológ Attila Kovács mučeníckej smrti v islame. O stredovekých návodoch na správne zomieranie sa dočítate v zaujímavom príspevku filozofa Romana Kečku. Hudobný skladateľ Egon Krák píše o smrti v európskej hudbe. Okrem toho v čísle nájdete portréty svetoznámeho filozofa a religionistu Mirceu Eliadeho a antropológa Mauricea Blocha, rozhovor etnologičky Tatiany Podolinskej s etnológom Petrom Salnerom o koncepte smrti v židovskom náboženstve a knižné recenzie a kritiky.Tlačový oznam  viac od autora »
Vaše reakcie [1]
:: Súvisiace reklamné odkazy