Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Filip Drábek | 19.3.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Výchovný koncert britských zlodejov

Blank

Pred rokom som si po koncerte zoskupenia Nemo povedal, ako je dobré, že vôbec prišli. Koncert nestál za nič, ale už len to, že pomerne neznáma kapela z Veľkej Británie príde koncertovať do Bratislavy, je celkom dosť veľká udalosť.

Za tých desať mesiacov sa nezmenilo takmer nič. Minulý utorok prišlo do Subclubu len o niečo viac ľudí ako vlani (odhadom tak okolo šesťdesiat), koncert bol bez predkapely a čakalo sa naň dlho. A keď Nemo vtrhli na pódium, aspoň počas jednej skladby navodili atmosféru, že dnes to bude o niečo lepšie. Lenže potom prišiel ďalší a ďalší track a rovnako ako s relatívne veľkým nadšením človek začiatok koncertu uvítal, jeho pozornosť začala upadať natoľko, že po prídavku bol vlastne celkom rád, že sa už skončil.

 

Bol to jednoducho výchovný koncert. Pripomenul mi totiž jedno vystúpenie revivalovej skupiny na základnej škole, ktorá sa nás žiakov po každej pesničke pýtala, kto bol jej pôvodný interpret. Nemo robia niečo podobné, akurát ich výchovný koncert je určený potenciálnym fanúšikom electro-clashu, indie gitaroviek a kapiel ako White Rose Movement, Sneaker Pimps alebo Franz Ferdinand. A na rozdiel od otázky, kto tú skladbu napísal, sa pýtajú: „Koho sme tu vykradli?“

 

Nemo však nie sú úplne zlá kapela a toto nebol ani úplne zlý koncert. Bola to skrátka pódiová prezentácia, ktorá existuje v danej chvíli, no nezanecháva žiadnu trvalejšiu stopu, žiaden odkaz. Ich hudba a vystajlovaný prejav vás neurazia, ale ani nedonútia si na nich spomenúť a registrovať ich viac ako jeden riadok z vašej osobnej štatistiky koncertov za rok 2008. Hoci hrajú koncerty bez jedinej originálnej melódie, stále majú aspoň britský zvuk, o ktorý sa dosť beznádejne pokúšajú naše lokálne gitarové kapely. Takže ak by som Nemo bral s vedomím, že pochádzajú zo Slovenska a nie z Británie, asi by som nebol na nich taký zlý. Lenže oni svoj britský zvuk získali dedične a pre jeho aktualizáciu neurobili, žiaľ, nič. A tak zapadli do radu tisícov ďalších elektronicko-gitarových kapiel s nálepkou UK na svojej dodávke.

Foto: autorFilip Drábek  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy