Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Peter Pišťanek | 6.2.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Vaše slovo je zákon: keď poviete stop, tak stop

Blank

Krv po análnom sexe
Po análnej súloži (vykonanej na mne) som spozorovala, že partner má na penise krv. Keďže nemal žiadne viditeľné zranenie, išlo evidentne o moju krv. Na druhý deň som cítila pálčivú bolesť v zadku, trochu viac vnútri, ako keby ma tam natrhol. Aké sú riziká a mala by som ísť k lekárovi? A čo by som mu akože tak asi mala povedať?
Alica, 26

Vážne poranenia pri análnom sexe bývajú skôr zriedkavé. Aj kvalitne stoporený penis ešte stále ostáva pomerne mäkkým a jemným telesom a dámske rektum je zasa relatívne pružným a odolným protikusom (hoci jeho pôvodný účel, ako poniektorí vieme, nemá so sexom vôbec nič spoločné), takže – pri zachovaní všeobecne a notoricky známych zásad bezpečnosti a ohľaduplnosti – nehrozia žiadne zranenia, azda s výnimkou drobných trhliniek, ktoré možno zväčša pripísať mužskej neskúsenosti a s tým spojenej dychtivosti a netrpezlivosti.

Komplikácie pri análnom sexe môžu nastať z poškodeného hemoroidu. Hemoroidy, teda zdurené a zapálené žily v konečníkovej oblasti, sú zväčša dôsledkom sedavého povolania a taktiež dedičnosti. Pochopiteľne, pri análnom styku môže dôjsť k poškodeniu takejto žily a ku krvácaniu. Inou príčinou môže byť drobná trhlinka, spôsobená mechanickým dráždením análnej oblasti pri nedostatočnom použití lubrikantu. Takéto drobné trhliny môžu byť bolestivé a hoja sa veľmi pomaly a zle, pretože sú stále dráždené pravidelnou veľkou potrebou a jej mikrobiologicky pomerne pestrým obsahom.

Veľmi zriedkavou, no vážnou, potenciálne až fatálnou nehodou pri análnom styku je prederavenie (perforácia) hrubého čreva. Dôjde k tomu vtedy, ak partner disponuje dlhým penisom a nedostatkom ohľaduplnosti, takže ho tam strčí celý, čím opustí relatívne bezpečnú oblasť rekta a kruhového zvierača a ocitne sa hlboko v hrubom čreve, ktoré môže poškodiť. Ide o vážne zranenie, ktoré sa dá riešiť iba chirurgickým zákrokom a následnou antibiotickou kúrou, ktorá má zamedziť infekcii. Ak takéto zranenie pri sexuálnych hrách náhodou utŕžite, prejaví sa prudkými bolesťami a tlakom v dolnej časti brucha a vysokými horúčkami. To už je na pohotovosť.

Myslím, že toto nie je Váš prípad, a že skôr pôjde o nejakú nepríjemnú trhlinu. Návšteva lekára je vrelo odporúčaná, rozhodne mu nemusíte hovoriť nič o vašich sexuálnych praktikách a pokým lekár vo Vašich útrobách náhodou nenájde zabudnutý prezervatív, ani nemá ako prísť na to, že sa Vám to stalo pri análnom styku. K takýmto drobným trhlinkám totiž občas dochádza aj v prípade zlej životosprávy a diéty s minimom vláknin a s tým spojenej tvrdej stolice. 

Ako predchádzať podobným nepríjemnostiam? Už kvantá slov boli napísané na tému bezpečného análneho sexu. Aj v tejto rubrike sme sa tým zaoberali veľakrát. Takže to len zhrniem. Základom je, aby do Vás partner – ak už to teda akože musí byť – vnikal pomaly, opatrne a nežne. Aby Vaše slovo bolo zákon: keď poviete stop, tak stop. Aby ste použili obrovské množstvo lubrikantu. Ak prsty, tak ostrihané nechty. Ak robertka, tak tenkého a ohybného z gélu – v sex-shopoch kúpite špeciálne určeného na análnu predohru; vibrátor, hoci malý, nie je vhodný, pretože je tuhý. Aby ste boli pri análnom styku radšej odvrátená od partnera („na psíka“), a nie tvárou v tvár, v análnom variante misionárskej polohy, ktorý zvyšuje riziko natrhnutia sliznice.

A predovšetkým zvážte, či Vám análny styk naozaj poskytuje takú rozkoš a vzrušenie, že Vám to všetko stojí za to. Je pekné sa obetovať pre druhého, ale v sexe to takto nefunguje.

Poznámka autora:
Toto nie je odborná poradňa. Nie som ani sexuológ, ani gynekológ, ani psychológ či psychiater, ani sa na to nehrám. Neposkytujem individuálne rady, som platený iba za napĺňanie tejto rubriky. Svoje otázky môžete napísať sem. Niektoré vaše príspevky gramaticky i štylisticky upravujem, aby dávali zmysel. Podstatne mi uľahčíte život, ak vo svojom príspevku použijete diakritiku.Peter Pišťanek  viac od autora »
Vaše reakcie [20]