Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Peter Pišťanek | 4.2.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Kráska a netvor patria len do rozprávky

Blank

Pre extrémne menej chápavých: toto nie je samostatný článok, ale výber z článkov, ktoré som prebrowsoval v uplynulom týždni a niečím ma zaujali, a k tomu sem-tam dáky môj komentár. Kliknutie ľavým tlačidlom myši na linku vás dostane na predmetný článok.

Slovenská televízia má problém: na ich konkurz o riaditeľa STV sa nikto nehrnie. Chcel by som vidieť toho idiota, ktorý by to zobral. Podľa mňa je to zbytočná a stratená varta. Krátkodobý džob, ktorý viac uškodí ako osoží v ďalšej kariére. Preto sa nečudujem, že sa do konkurzu môže prihlásiť len recesista, ako je napríklad tento.

V Slovenskom rozhlase sa zatiaľ drží riaditeľka Zemková, ale podľa všetkého aj jej dni sú spočítané. Tu si s ňou prečítajme rozhovor. Zdá sa, že ide o cieľavedomú dámu, ktorá sa ani po odvolaní z funkcie riaditeľky SRo nestratí.

Pre ľudí, ktorých ani STV, ani SRo nezaujíma, a ktorí k životu vlastne nepotrebujú žiadnu televíziu ani rádio, sa zdá byť oveľa lepšou alternatívou domáce akvárium. Posedieť si každý deň hodinku pred akváriom a sledovať život jeho obyvateľov je priam balzam na dušu. Tomu sa vzdialene priblíži azda len poriadne veľká modelová železnica. A kto nemá dosť voľných finančných zdrojov na naozajstné modely v mierke N, TT, H0 alebo nedajbože 0, tomu neostáva nič iné, len si vybudovať virtuálnu železnicu. Aj to je celkom fajn relax.

Sú ľudia, ktorí sa neuspokoja s náhradami a musia mať všetko naozaj. O riaditeľovi českej Národnej galérie Milanovi Knížákovi sa vie, že je vášnivým zberateľom historických bábok do bábkového divadla. Taká záľuba musí liezť riadne do peňazí, čosi o tom viem, veď sám mám bábkové divadlo a niekoľko desiatok klasických bábok. No aj tak si nedokážem predstaviť, že by sa práve niekto ako Knížák potreboval dostať k peniazom nepoctivo. Uvedomujem si, že pokušenie je silné a len málokto odolá, ale aj tak sa mi to nezdá. Nová aféra v českej kultúre je predo dvermi.

Pred časom som tu uviedol článok, ktorého autor predpokladá prepojenie ľavičiarskej iniciatívy Nie základniam s finančnými tokmi prameniacimi v Rusku. Tak už sú tu prvé indície.

Kráska a netvor. Romantická rozprávka, ktorá je taká krásna, že rozhodne nemôže byť pravdivá. Láska disponuje silnou energiou, ale zároveň je aj krehká a rozbitná. A navyše rada zvetráva a na vzduchu sa rozpadáva. Keď si americká vidiecka husička zobrala za muža svojho milého, z ktorého predtým samovražedný útok urobil čosi ako živý oškvarok, veľa ľudí sa domnievalo, že láska zvíťazila nad pravdou a krásou. Nestalo sa tak. Dvojica, ktorá si užila svojich pätnásť minút slávy, sa prednedávnom vo všetkej diskrétnosti rozviedla. A je to.

Na vojne veru nie je nič príťažlivé, aj keď väčšinu mužov prirodzene vojenská technika zaujíma. Lietadielka a podobne. Špionážne lietadlá patria k najtajomnejším strojom, takže som si s chuťou prečítal článok o amerických výzvedných strojoch nad bývalým ZSSR a dnešným Ruskom.

Mám rád Julesa Verna a mám rád aj Ondřeja Neffa. Jeho kniha o Vernovi je skvelá. V súčasnosti však participuje na veľmi čudnom projekte, ktorý spočíva v prerozprávaní známych verneoviek do podoby zrozumiteľnejšej dnešným deťom a mládeži. Nedokážem si takú vec predstaviť, preto sa zdržiavam akéhokoľvek komentára. Pozitívne na celom zámere je, že knihy majú vychádzať s ilustráciami Zdeňka Buriana. Niekto tvrdí, že verneovkám pristanú iba klasické xylografie a použiť iné ilustrácie by bola svätokrádež. Je pravda, že Burianove ilustrácie sú realistickejšie a dynamickejšie, čím tak trochu narúšajú statickosť a naivitu pôvodných rytín. Mne sa však páčia. Možno aj Neffovi ako autorovi úprav pôjde o väčšiu dynamiku príbehov, ktoré sa neraz utápajú v siahodlhých opisoch, na ktoré už dnešné decká nie sú zvyknuté. Ale či je to dobrý nápad, to neviem. V diskusnom fóre k článku nájdete všelijaké názory.

A aká je prax novodobej politicky korektnej európskej inkvizície?

Tiež máte radi Milana Lasicu? Tu je s ním rozhovor.



Peter Pišťanek  viac od autora »
Vaše reakcie [34]