Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 14.12.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Ak chcete sex, kupujte romance, ak chcete lásku, darujte knihu

Blank

Prečítala som si výsledok výskumu, že ženy, ktoré čítajú romance, sa milujú dvakrát častejšie ako ženy, ktoré sa tejto knižnej produkcii vyhýbajú. Ak patríte k tým šťastným, gratulujem, a ak máte takú doma, už jej to nikdy nevytknite a nakupujte vo veľkom, nech vám to dlho vydrží.

Ak by ste chceli aj sex aj inteligentnejšie čítanie, odporúčam minuloročnú novinku autorky Sexu v meste Candace Bushnellovej Džungle rtěnek o troch skvelých štyridsiatničkách, ktoré už v meste nehľadajú žiadneho pána Božského, pretože ony samy sú Božské. V USA čoskoro štartujú hneď dva seriály (1, 2) na motívy tejto knihy, takže o rok, keď ho preberú naše televízie, nebude to pre Slovenky taký šok.

Nie som si istá, či nasledujúce knižné tipy autorov píšucich pre T-Station budú zárukou dvojnásobnej dávky sexu, som však presvedčená, že čitateľsky to bude veľmi výživné, a teda osoba, ktorú takou knihou obdarujete, vás bude úprimne milovať.

Peter Pišťanek
Petr Janeček: Černá sanitka a jiné děsivé příběhy (Plot 2006)

Petr Janeček: Černá sanitka: Druhá žeň (Plot 2007)
Od čias knihy Fáma – nejstarší médium světa (1991) sa na našom trhu neobjavila kniha, ktorá by sa zaoberala tematikou fám, mestských mýtov a hoaxov. Dvojica kníh z pera českého folkloristu a etnológa túto medzeru priam veľkoryso vypĺňa. Oceňujem, akú si dal autor prácu, mne po dvoch dieloch podobne koncipovaného seriálu na inZine došiel dych. Veru, folklorista sa nezaprie. Táto kniha je potenciálnym darom prakticky pre každého. Od starej mamy, cez otca, až po syna v puberte.

Anna Weiss
Život mladej severokórejskej agentky plynul ako dobre naplánovaná komunistická rozprávka až do chvíle, kým nespáchala pedantne naplánovaný atentát na dopravné lietadlo juhokórejských aerolínií. Vďaka tomuto bohabojnému činu mala rozvrátiť krutý kapitalizmus v Južnej Kórei. Kniha Kim Hjon-hi Slzy mé duše je určená pre študentov koreanistiky (18 plus), ale jej beletristicko-poetický štýl ju predurčuje aj pre širšie masy (25 plus). Napríklad fanatikov vojenskej literatúry so zmyslom pre krutú romantiku. Ale pokojne odporúčam aj staršej generácii (65 plus), ktorá s ťažkým srdcom banuje za časmi, keď mlieko stálo dve koruny.
Osobne (30 plus) si ju prečítam každý rok, lebo je abnormálne dobre napísaná.

Fero Gyárfáš
Keď konečne padol komunizmus a prestali nám tlačiť do hlavy historické kaleráby, ktorým neverili už ani ich cenzori, rýchlo vyšla historická detektívka Paula Johnsona Dvadsiate storočie. Skvele sa čítala a hovorila presne to, čo sme vyhladovaní leninskými lžami chceli počuť. Kniha poznamenala celú generáciu a spravila z nás pravičiarov. Napriek počiatočnému optimizmu sa koniec dejín nekonal. Kontúry časom znejasneli. Niekto nadáva na Američanov, iní na európsky socializmus a niektorí ešte stále na starých či nových boľševikov. Deti pre istotu učia v škole dejiny iba po druhú svetovú vojnu. Kniha Povojnová Európa anglického historika Tonyho Judta je skvelý návod na pochopenie doby, v ktorej sme žili. Číta sa to podobne ľahko ako Johnson, iba to je viac britsky objektívne. Stretneme tam postavy, ktoré si pamätáme, aj mnohé ďalšie, ktoré nám v záplave udalostí ušli. Vrelo odporúčam nechať si ju kúpiť sebe.
Stará mama už asi čítať 800 strán objektívnej histórie nebude. Po prvé stará mama histórii rozumie, pretože opravovala deťom úlohy a stála v zelovoci na cibuľu a po druhé stará mama vie, že dejiny tvoria najmä ľudia, aj ten odporný Petrák z tretieho, aj úbohá pani Szeczenyiová, ktorá mala muža zavretého a emigrovali jej obe deti do Austrálie. Jej kúpte nádhernú, smutnú, úplne živú autobiografickú knižku Žo Langerovej Vtedy v Bratislave. Dozvie sa v nej, ako celú tú strašnú dobu prežila jedna normálna pani, ktorá si vzala komunistu, potom ho mala v base a potom, vlastne aj predtým, mu príliš nerozumela. Pretože normálni ľudia sú k fanatizmu imúnni. A ako tá múdra, normálna pani nepateticky vychovala dve krásne, normálne dcéry. Osudu navzdory.

Eva Čobejová
Žo Langerová: Vtedy v Bratislave – Môj život s Oskarom L.
Pre rodičov a starých rodičov, ktorí nostalgicky spomínajú na svoju mladosť v päťdesiatych rokoch.

Jane Austenová: Pýcha a predsudok
Pre dospievajúce dievčatá, ktoré sa tvária, že romantika a veľká láska im už v dobe hip-hopu nič nehovoria.

Ľuba Lacinová
Strateny čas? – katalóg fotografickej výstavy, skvelé dielko pre všetkých 40+, ktorí to zažili, a spomienky blednú.

Miloš Krekovič
Dežo Ursiny: Moja milá pani. Listy Zdenke Krejčovej (Artforum, 2007)
Tip, ktorý je zaručene neoriginálny, ale aj tak sa mu nedá vyhnúť. Pre všetkých, ktorí bojujú s vlastným egom. Špeciálne pre tých, ktorí vyrastali v bratislavskej Dúbravke.

Emil Hakl: Intimní schránka Sabriny Black (Argo, 2002)
Autobiografická šnúra historiek môže byť plnokrvným románom, ktorý svojim západným susedom akurát závidíme. Jasné, je to starina, lenže nový počin avizovaný na november zatiaľ nevyšiel – ak sa objaví tesne po Vianociach, môžete v obchode vymeniť starého Hakla za Hakla o pár čísel novšieho. Určené vzdelaným lúzrom, trpiacim pracovníkom reklamných agentúr, prípadne nádejným spisovateľom, ktorí ešte nepochopili hrabalovskú pravdu: literatúru treba začať písať v štyridsiatke a s praxou piatich-šiestich robotníckych zamestnaní.

Guy Debord: Spoločnost spektáklu (:intu:, 2007)
Po rokoch znovuobjavený kritik toho, čomu venuje väčšina ľudí väčšinu života v kapitalistickom spoločenskom zriadení. Vhodné pre intelektuálov, najlepšie mladých tápajúcich anarchistov – aby sa dozvedeli o tom, že v máji 68 to vedela roztočiť aj generácia ich rodičov.

Jarmila Durániková
Z kníh odporúčam ako dobrý tip na darček novú knihu Woodyho Allena Čirá anarchie, ale opatrne, nie každý ho môže. To iba známym, o ktorých viete, že áno.
Philip Roth: Everyman/Ktokoľvek rovnako ako Mužské interiéryMiluj ma ironicky Maxima E. Matkina je zlatý stred a nič sa tým nepokazí.
A Schlinkovho Predčítača každému, čo sa dotkol trochu histórie.

Zlatica Mokráňov

Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [42]