Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Zuza Nohálová | 14.12.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Čo je zdravé, neni chutné

Blank

Moja babka, absolventka dievčenskej školy, hovorievala „čo je zdravé, neni chutné“. I keď si myslím, že to dnes už vo veľkej miere neplatí, ak si chcete uctiť vegetariánov, prípadne priaznivcov zdravej výživy, toto im neponúkajte.

Hovadzie na hríbkoch (čítajte ako vidíte) je jedlo vynikajúcej chuti a s takmer 100-percentnou istotou vám garantujem, že sa k hrncu s prázdnym tanierom vrátite po dupľu. Je vhodné ako predzásobenie detí stravou počas zimných prázdnin, ale aj ako tzv. „aby vám šťastie neuletelo“ na Nový rok.

Pre 5 – 6 osôb potrebujeme:

1,5 kgčistého hovädzieho mäsa zadného, prípadne sviečkovice. Pre tých, ktorí nakupujú očami, je to také to mäso bez šliach, zhluku svalčekov a je najdrahšie z hovädzieho domácej produkcie.
0,5 l smotany na šľahanie (33 % tuku)
2 – 3 lyžice hladkej múky
1 veľkú, mužskú hrsť sušených hríbov, najlepšie dubákov, kozákov a podobne
10 dkg masla
1 lyžicu rasce
mleté čierne korenie
soľ

Mäso nakrájame na rezne, okraje narežeme, aby sa nekrútili, naklepeme z oboch strán, posolíme, pokoreníme a opečieme v hrnci s roztopeným maslom každučký jeden kúsok z oboch strán. Niektoré ženy, takzvané prekladateľky, medzi ktoré ja nepatrím, len opečú mäso v hrnci a preložia ho do druhého. Ja štósujem mäská na seba v jednom hrnci, kde si pekne počkajú aj na svojho posledného kamaráta. Pozor však na spodné mäsko, aby neprihorelo. Keď už je všetko opečené, pridáme vodu, umyté hríby, rascu. Podlievame a dusíme, až kým nie je mäso uvarené a jedlé. Nakoniec pripravíme zátrepku zo šľahačky a hladkej múky, ktorú robím ponorným mixérom. Argument mojej mamy, že načo vyťahovať mixér, veď to stačí dobre zamiešať vidličkou, v tomto prípade neobstojí, pretože mixovaná omáčka je podstatne lahodnejšia. Zatrepanú smotanu vlejeme do vriaceho mäsa so šťavou a necháme prejsť varom.

Pre ženy, ktoré rady trávia čas inak ako pri hrncoch, ponúkam aj šort verziu v tlakovom hrnci, čo samozrejme vyžaduje aspoň minimálnu prax. Zmena je len v tom, že po opečení mäsa na masle pridáme všetky ingrediencie, podlejeme dostatočným množstvom vody (tak 5 cm nad mäso) a uvaríme podľa návodu tlakového hrnca (cca 30 – 45 minút). Po uvarení a vychladnutí otvoríme a do vriaceho vlejeme zatrepanú smotanu. Necháme prevrieť.

K tomuto jedlu je ideálna knedľa, ale v núdzi poslúžia aj cestoviny, lebo tu ani tak nejde o mäso. Omáčka je dobrá vtedy, ak je silný vývar z mäsa. Ak sme dali veľa vody, nebude takej výraznej chuti.

Za žiadnych okolností však nezamieňajte ingrediencie, iba v prípade, ak už naozaj máte pocit, že by ste mali začať žiť zdravšie, môžete jednu smotanu na šľahanie nahradiť smotanou na varenie (11 % tuku), nikdy nie však kyslou. Ale osobne si myslím, že ak ste sa len nedávno rozhodli pre zdravší život, počkajte s tým ešte, existuje predsa veľa iných spôsobov, ako začať zdravšie žiť.



Zuza Nohálová  viac od autora »
Vaše reakcie [8]
:: Súvisiace reklamné odkazy