Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ľuba Lacinová | 13.12.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Krištáľovo čistá cesta ku gýču

Blank

Ten príbeh je čosi medzi splneným americkým snom a rozprávkou o snaživom mládencovi, ktorý ku šťastiu prišiel. Daniel Swarovski sa narodil v roku 1862 v mestečku Jiřetín v Lužických horách v rodine brusiča skla. Sklo sa vtedy brúsilo ručne. Daniel Swarovski vynašiel elektrickú brusičku krištáľových kameňov. Presídlil sa do tirolskej dedinky Wattens neďaleko Innsbrucku, kde našiel aj dostatočný zdroj vody, aj lacnú bývalú továreň na súkno. Tu založil v roku 1895 svoj prvý podnik na brúsenie skla. V priebehu storočia sa z neho vyvinulo sklárske impérium známe na celom svete. Podľa vôle zakladateľa sa podiel na podniku nesmie dostať mimo ruky rodiny, ktorú dnes reprezentujú generácie jeho pravnukov a prapravnukov. Obrat rodinného podniku Swarovskich dnes presahuje dve miliardy eur.

 

Gýče aj estetické objekty – pre každého niečo
Swarovskeho podniky produkujú krištále pre každú vrstvu. Masovo vyrábajú lacné gýčovité zvieratká a kvetinky, v malých sériách produkujú objekty, ktoré sú ukážkami ušľachtilého dizajnu, a medzi tým sú stovky výrobkov rozhodených po oboch stranách tenkej hrany medzi gýčom a estetickým objektom. Swarovskeho krištáľmi boli zdobené šaty, v ktorých Marilyn Monroe spievala v Madison Square Garden Johnovi Fitzgeraldovi Kennedymu „Happy Birthday, Mr. President“ a so Swarovského šperkami sa na Oskarovej noci objavili Angelina Jolieová, Helen Mirrenová alebo Kate Winsletová. O túto produkciu sa stará 50 výrobných závodov a približne 19-tisíc ľudí. Jeho výrobky sa predávajú vo viac ako 600 špecializovaných obchodoch po celom svete. Medzičasom už dorazili aj k nám.

 

 

Svety krištáľov – eklektický súbor neveľmi ladiacich objektov
Centrom podniku zostáva dodnes Wattens. V jeho okolí žije aj väčšina členov rodinného klanu Swarovskich, izolovaná od sveta klebiet a bulvárnych médií. Svoj súkromný svet dôsledne ukrýva, svoje svety krištáľov vystavuje na obdiv. V areáli továrne pod alpskými štítmi nechali Andrého Hellera vybudovať expozíciu, ktorá sa presne tak volá. Svety krištáľov otvorili v roku 1995. Čoskoro sa stali obľúbenou turistickou atrakciou. Celý areál je eklektickým súborom neveľmi ladiacich objektov. Umelý kopec je sochou obra s krištáľovými očami a vodopádom tečúcim z úst. Vnútri obra je jaskyňa s expozíciou, ktorá návštevníka prevádza trinástimi komnatami plnými variácií na tému krištáľ, svetlo a tma. V tme svetelné hry najlepšie vyniknú. V sálach sú objekty umelcov ako Keith Haring, Niki de Saint-Phalle, Andy Warhol, Salvatore Dali. Nehodia sa ani jeden vedľa druhého, ani spojenie ich diel so Swarovskeho krištáľmi nie je práve šťastné. Ale miestnosť, v ktorej sa v tme prelievajú farby na obrazoch Briana Ena, sprevádzané jeho hudbou, je pôsobivá. Rovnako ako socha zo skla, svetla a básne Hansa Magnusa Enzensbergera. Tam, kde sú iba krištále a farebné svetlá, môžeme mať estetický zážitok. Tam, kde sa pridávajú ďalšie objekty, farby, patetické rozprávania, sme v krajine gýča. Východ z obra je cez reprezentačnú predajňu – ako inak.

 

 

Vonku, okolo obra, je park. Sú v ňom detské preliezačky aj bludisko zo živého plota v tvare ruky. Mimochodom, netriviálne. Niektorým ľuďom musia von pomôcť rady pozorovateľov z blízkej vyhliadkovej plošiny. A biotop – akási miniatúrna botanická záhrada z alpských rastlín. Snáď aj krajšia než tie umelé krištále. A hneď vedľa stavenisko. Čoskoro má pribudnúť krištáľový variant „Disneyworldu“. Svet má rád glamour. Ešte radšej ho má, keď je pre každého cenovo dostupný. A rodina Swarovskich to vie.



Ľuba Lacinová  viac od autora »
Vaše reakcie [14]
:: Súvisiace reklamné odkazy