Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Marek Bartovič | 7.11.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Inštrumentálna beštialita

Blank

Kto by čakal, že sa ešte v dnešnej dobe večne nahnevaného a vulgárneho hip-hopu objaví niečo iné? Možno každý, kto aspoň trošičku pozná Beastie Boys, poprípade inú ako piešťanskú „umeleckú tvorbu“. Zbytočné predstavovanie umelcov rovno preskočím, veď za pomaly tridsať rokov ich účinkovania bolo toho v hitparádach neúrekom.

Posledné albumy sa v klasickej tvorbe troch newyorských punkrockerov, ktorých zlákal hip-hop, niesli vo viac či menej klasickej forme, rozumej: zapnutý sampler, zefektované vokály, scratche a beaty… A toto všetko na novom albume nenájdete!

Neberte to však ako negatívum. V prípade tohto združenia nemôže experimentovanie vôbec prekvapiť, jedine ak potešiť. Keď ešte k tomu pridáme, že ide o album čisto inštrumentálny, potom netreba nič iné, ako súhlasiť s umeleckými schopnosťami autorov. Otázne ostáva len to, ako sa k albumu postaviť. Jasné, že to nie je klasický počin, ktorý by si nejeden z nás želal počuť. Zabudnite na To the 5 Boroughs a hip-hopový New York, ani inovatívne Hello Nasty sa nekoná, no a o starších projektoch radšej pomlčím. Na predošlých albumoch sa sem-tam vyskytla inštrumentálka v krátkej podobe, čo možno príchod obdobného albumu predznamenalo a možno nie; spojitosť s predošlou produkciou však rozhodne počuť je.

Aj z týchto dôvodov si človek ťažko vie predstaviť, že si The Mix-Up hodí do mp3 prehrávača a pohmkávajúc chytľavé melódie sa s ním bude vytešovať na cestách. Album je skôr zameraný na atmosféru a vytváranie nálady, na mixovanie a podmazy v rádiách, ale o bežnom počúvaní by som nehovoril. V žiadnom prípade mu to však neuberá na kvalitách; človek si len musí ujasniť, kam ho zaradiť. Príjemný pocit cítiť z každej jednej skladby, rukopis autorov nesú celý čas. Človek síce očakáva vokálny vstup, no hneď si uvedomí, že toto je iná trieda: vážna hudba, aj keď poňatá trošička iným spôsobom.

Pre koho je, pre koho nie toto dielo? Pre každého, a predsa pre nie taký široký záber fanúšikov. Vyslovene dobre sa s ním človek cíti v aute, na decentnom žúre, či pri ľahkej konverzácii v kaviarni. Aktívnejšiu časť si však určite nezahrá v rýchlych mixtapeoch, ani ako motív podujatia. To tak akurát pri východe slnka, keď vám pripomenie hriechy predošlého večera.

Beastie Boys – The Mix-Up (EMI, 2007)

Album na recenzovanie poskytlo vydavateľstvo EMI.Marek Bartovič  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy