Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Marek Bartovič | 26.9.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Atletika mimo susedstva

Blank

Práve na svetové majstrovstvá v atletike to stihol i posledný Athlete a dorazil, aj keď za pomoci kuriérskych služieb, nielen do Osaky, ale i k nám do hudobných prehrávačov. Časová tieseň ho však nikam neženie, disciplín je neúrekom a jediným rozhodcovským pohoršením mu môže byť tlačidlo stop, prinajhoršom eject (či skôr v modernej dobe delete).

Pri predstavení sa na povrch dostala istá rozpoltenosť umelca, nevedno ktorej disciplíne holduje viac, nuž asi preto ho zaradili po boku snežnej hliadky, alebo korešpondenčného servisu, či už je to pri „hode gitarovým sólom“, „click & cut na dvoch kruhoch“, alebo klasickom „behu na chrapľavý spev“. Konkurentov je v týchto poliach veru neúrekom, pokojne aj u menej známych oponentov ako Santa Inferno či Pulsars, o to prekvapivejšie sú jeho výsledky. Nebol som si celkom istý, či jeho doterajšie vystupovanie ako turistu bol ten správny ťah; v komerčnej sfére uchytenia sa na nejakej tej priečke hitparády určite, nejeden z nás si povšimol aj balansovanie na Drôtoch (Wires), ale ako to býva v prísloviach: do tretice všetko najlepšie.

Musel to byť asi tréning, ktorý zahnal športovca (a jeho rozpoltenú štvorčlennú osobu) mimo hraníc susedstva, za ktorými natrafil práve na „šľapku umelcov“, teda, pardon, múzu. Je celkom možné, že to je aj upršaným počasím posledných dní, melancholickým éterom, či nebodaj skormútenosťou v privátnej sfére, ale tento album sadol ako zadok na šerblík! Opočúvanosť vyššie uvedených umelcov a podobnosť tohto albumu s menami ako Death Cab for CutieDandy Warhols (istotne nevídaná kombinácia) prišla práve vhod – celkom široká paleta rôznorodých melódií a harmónií pôsobí iba kladne, a tak sa prvá pieseň odlišuje od tej druhej a tretej...

Nechcem navodiť pocit, že ide o čistokrvnú originalitu, práve naopak. Vo využívaní už aj tak dosť klasických praktík sa však sem-tam mihne niekto, kto vie, ako s nimi narábať. Striedajúce sa motívy, no nie opakujúce sa, a nadväznosť na predošlé dielka potešia nových a takisto i náruživých fanúšikov. Osobne som bol týmto kúskom milo prekvapený a nejeden text sa mi zaryl do pamäti. O trvácnosť svižného dielka prvých atletických športovcov na hudobnom poli teda nie je núdza, ale široký záber môže komerčnejšie publikum zmiasť.

Odporúčajú štyria z piatich depresívnych romantikov.

Athlete – Beyond the Neighbourhood (EMI, 2007)

Album na recenzovanie poskytlo vydavateľstvo EMI.Marek Bartovič  viac od autora »
Vaše reakcie [1]
:: Súvisiace reklamné odkazy