Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Marek Bartovič | 18.10.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Slovenské káčatká sa menia na labute

Blank

Prednedávnom som sa na tomto mieste rozhorčoval nad populárnym trendom prznenia indie rocku, ktorý som skoro zaškatuľkoval k vymretým žánrom. Rezignovane som uložil cédečká do poličky a čakal, čo mi padne na stôl ako ďalšie. S istou dávkou rozhorčenia i nadšenia sa mi pod prsty priplietol slovenský projekt The Swan Bride.

Nebudem skrývať moju averziu voči všemožným snahám vytrepať sa zo zaparených dolín až na špicu hitparády. Nebudem sa však ani tváriť, že som v tom všetkom brajgli recitujúcich Petržalčanov nenašiel originálny skvost!

Dámy a páni, rád sa s vami podelím o pôsobivého adepta na album roka. A toto myslím smrteľne vážne! Príšerky z vašich šuflíkov obstoja aj v zahraničnej konkurencii a zachovávajú si tvár seriózneho albumu hodného nejednej hitparády. Osem piesní srší nápaditosťou, originalitou a humorom, ergo všetkým, čo sa od novovytvoreného združenia očakáva.

Nebolo to dávno, čo potulná labuť pristála v Žiline a zmenila svoju profesijnú orientáciu „niečometalového“ žánru na už vyššie spomínaný nezávislý rock. O nezávislosti sa u nás hovorí minimálne od pádu Rakúsko-Uhorska, no hovoriť nestačí, treba konať – po nejakom tom rôčiku lokálneho nacvičovania sa dostalo aj na prvé štúdiové nahrávky, ktoré nezávisle spájajú prvky od svetoznámych Editors, Muse či Cure. Rád podčiarknem to krásne slovíčko spájajú.

Neraz som sa pri tomto albume zastavil nad spôsobom, ktorým sa podarilo členom skupiny zosúladiť rôzne žánre, štýly, no pri tom všetkom si zachovať vlastnú tvár a originalitu. A hlavne: GULE A DRIVE! Áno, má to gule, je to rock, poriadny rock a žiadne zženštilé škriekanie (pokiaľ nerátame zavraždenú priateľku v poslednej skladbe EP), žiadne divadlo na muzikantov. Áno, muzikantov. Viem, už sa opakujem, ale konečne prichádza niekto, kto má nápady a kto sa nebojí hrať iné sólo ako powermetalovú onániu, či nebodaj rozložený akord, ako to v našich končinách býva zvykom.

Len zúfalo dokážem konštatovať, že toto sú tie elementy, čo chýbajú žánrovo príbuzným umelcom v mojej recenzii spred dvoch týždňov. Ako je potom možné, že sa objavili práve v našich končinách?! Je mi vlastne úplne ukradnuté, prečo musel prísť slovenský projekt The Swan Bride s tým, čo už dlhé roky chýba rocku; skôr začínam byť hrdý. Ostáva len dúfať, že si nezávislý hudobný prejav nájde závislého vydavateľa (o poslucháčov sa nebojím, tých je viac než dosť). Kto má chuť presvedčiť sa o novonadobudnutých kvalitách slovenskej rockovej scény – nech sa páči, 20. októbra má možnosť na krste EP v Kozel Pube v Žiline. Mňa tam rozhodne nájdete. Komu by nestačila pozvánka, môže navštíviť kapelu na tomto mieste a celý album si v predstihu vypočuť.

The Swan Bride – Monsters In Your Drawers (EP, [ešte sa hľadá], 2007)Marek Bartovič  viac od autora »
Vaše reakcie [6]
:: Súvisiace reklamné odkazy