Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ester Ralbovská | 12.10.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Šalátové vydanie s neposlušným písmenkom

Blank

Aj vám pojem šalátové vydanie pripomína hysterické výstupy súdružky učiteľky pri odovzdávaní učebníc na konci druhej triedy, keď sme si ešte mysleli, že stav knižiek ovplyvní vysvedčenie a zároveň dúfali, že jasnozrivá súdružka neodhalí, koľkokrát nám boli učebnice otrepané o hlavu, kým sme sa vyšplhali na rodičmi vytúženú známku?

Ach, staré dobré písmenkové problémy. Všimli ste si, ako jedno písmeno ovplyvní náladu slova? O tom ste v druhej triede určite nerozmýšľali. A koľko času tým môžete teraz zabiť. Pre mňa je najúdernejšie h. Čím by bolo hovno bez h? Ničím. Celú smradľavú a deHonestujúcu atmosféru si odmaká h. Aj hystéria vyzerá tak zákerne len vďaka h. Pri vyslovení slova humus nám priamo pred očami vyskakujú dážďovky a iní život oHrozujúci tvorovia. Sú aj slová, kde h vyzerá úplne nepatrične. Taký humanizmus znie ako nadávka, nech ho vysloví aj najväčší ľudomil. A hurá, no to je výsmech. Hurá môžete kričať akokoľvek radostne, nikoho nepresvedčíte, že sa tešíte. Zato také ruské urrrááá, to je slovo. Môžete v ňom voľne narábať s r, to je taká variabilná hláska, môže znieť nadšene i naduto, nežne i nekompromisne. Rusi vedeli, prečo h zrušili, pokazí aj to najlepšie myslené slovo.

Od takejto vznešenej témy sa mi ťažko klesá k jedlu. Ak sa niekedy zaoberáte podobnými myšlienkami s výrazným dopadom na šťastné osudy ľudstva, je vám jasné, že potrebujete jedlo povzbudzujúce myseľ, nezaťažujúce žalúdok a nenáročné pre ruky. A pre tých, ktorí sú schopní preHrýzť sa takými ťažkými témami len v zaHúlenej krčme plnej mastných intelektuálov, sa dnes tiež voľačo nájde.

Šalátové vydanie, prvý diel. Na svieži šalát potrebujeme samé kontrastné suroviny:

dve hrste šalátu silnej chuti
dve avokáda
tri pomaranče
červenú cibuľu
hrsť čiernych olív
strúčik cesnaku, fakt len jeden
vínny ocot ľubovoľnej farby
olivový olej

Najprv si pripravíme dresing z nadrobno nasekaných čiernych olív, nadrobno nasekaného cesnaku, octu a oleja, dôkladne pomiešame. Pridáme soľ a korenie, ktoré dávame do všetkého, takže ich ani nepíšeme medzi ingrediencie. Ja by som pridala ešte horčičné semená, ale ja ich pridávam do každého šalátového dresingu, vlastne ich považujem na šaláte za najlepšie, kvôli nim vlastne šaláty vôbec jem.

Šalát silnej chuti je tmavozelený, zvyčajne z odrody, ktorú bežne nepoužívame. Dobre poslúži rukola. Ak ešte predávajú petržlen aj s vňaťou, použijeme ten. Nie je u nás zvykom používať petržlenovú vňať ako jednu z hlavných surovín a je to veru škoda. Skúste to, len ju nekrájajte nadrobno ako do nedeľnej hovädzej polievky. Len rozhoďte celé lístky bez stopiek po tanieroch.

S prípravou pomarančov to bude horšie. Najefektnejšie sú filety. Pomaranče sa vlastne filetujú rovnako ako ryby, akurát pritom nelietajú šupiny a kosti. Ako na to. Pomaranč zrežeme rovno na oboch koncoch. Jeden koniec je tam, kde bola stopka, druhý koniec je tam, kde bola bodka. Na rez postavíme pomaranč. Postupne lúpeme pomaranč tak, že zhora dole (veď zhora kam inam, že) odrezávame kôru tak, aby sme videli oranžovú dužinu. Ostane čapatý tvar, v ktorom už len ťažko tušíme bývalý pomaranč. V čapatom tvare nám ostali mesiačiky oddelené bielymi kožkami, ktoré neviem, ako sa volajú, tak popri tých bielych blankách postupne režeme, aby sme po dvoch rezoch vydolovali jeden mesiačik. Je to piplačka, ale vyzerá to efektne, a oplatí sa to len pri väčších kusoch ovocia.

Jáj, som tam písala nenáročné pre ruky. Pomaranče ošúpeme, nakrájame na kocky alebo kolieska a rozhodíme po tom zelenom na tanieroch.

Ospravedlňujem sa za filetový odsek, ale jednak musím naplniť predpísaný počet znakov na článok a potom, ja to tak naozaj robím a už sa musím niekomu pochváliť.

Cibuľu vyzlečieme z najčervenších kabátov, prekrojíme na polovicu a nakrájame na najtenšie plátky, aké dokážeme.

Nakoniec spracujeme avokádo, lebo sa dokáže najrýchlejšie znehodnotiť na vzduchu, hoci je najdrahšie. Ak ste sa dopracovali až sem, určite viete spracovať avokádo, pre zblúdilcov zopakujeme: rozkrojiť na polovice pozdĺžne, uchopiť každú polovicu jednou rukou, jednou rukou točiť polovicu avokáda v smere hodinových ručičiek, druhou rukou točiť druhú polovicu avokáda proti smeru hodinových ručičiek, najneskôr o pol hodiny (merané pohybom avokáda) nenásilne oddeliť dve polovice avokáda, uchopiť polovicu s kôstkou do jednej ruky, uchopiť nôž do druhej ruky, zabodnúť ostrie noža do kôstky, osvedčeným pohybom hodinových ručičiek vytočiť kôstku. Je to veľmi jednoduché, človek si ľahko začne pripadať kompetentne, najnebezpečnejšie na tejto operácii je odstránenie klzkej kôstky avokáda klzkými rukami z ostrého noža.

Avokádo ošúpeme, nakrájame na kocky alebo plátky, nahádžeme na šalátové taniere, jemne premiešame s pomarančom a zeleným šalátom, posypeme cibuľou a okamžite zalejeme dresingom.

Tento šalát je plnohodnotné jedlo pre partiu vetchých blondín a zaujímavá príloha k stejku pre kohokoľvek.

Šalátové vydanie, druhý diel. Na prostý rybací šalát, v ktorom rybací podiel ovplyvňuje mamka, nie lahôdkárka, potrebujeme:

3-4 kyslé ryby, konkrétne baltické slede, konkrétne ženského pohlavia
cibuľu
kyslé uhorky
kyslú smotanu

Je pohlavie rýb skutočne dôležité? Mamka hovoria áno a s mamkou sa nehádame, lebo začnú operovať argumentom ja tu večne nebudem. Kým rybí chlapi sú plní nepoužiteľného tvrdého mlieča, ktorý tvorí často vyše štvrtiny hmotnosti, dievčence bývajú plné ikier, ktorými môžu obohatiť omáčku. Sleďom, teda sleďkám, vyoperujeme chrbtovú kosť, amputujeme chvost a nakrájame ich na kúsky, primerane veľké, aby nám netrčali z úst. Ikry nasekáme nadrobno a vhodíme do jednej misy vedno s rybou.

Cibuľu aj kyslé uhorky nasekáme nadrobno, prihodíme k rybe. Rovnako učiníme aj s kyslou zeleninou, ktorú sme dostali ako lacný bonus okolo drahej ryby.

Ostáva nám spojiť pevné súčasti šalátu omáčkou, ktorá pomôže hladkému kĺzaniu dole krkom a zjemní chuť. Použijeme kyslú smotanu, ktorú mamka doteraz tvrdošijne volajú smotana za tri desať, množstvo odhadneme podľa vlastných preferencií.

Koniec – ochutnať, dokoreniť, dosoliť zväčša netreba, nechať odležať pol hodiny v chladničke a podávať s bielym rožkom.

Pýtate sa, načo sa babrať s rybacím šalátom doma, keď ho dostať v každých lahôdkach? Lebo hľadanie lahôdok sa môže ľahko zvrhnúť na trojdňovú brannú hru. Lebo podiel ryby v domácom šaláte je troj- až štvornásobný oproti bufetovému. Lebo o tretej ráno cestou z krčmy nás dostupnosť rybacieho šalátu ešte netrápi, zato o ôsmej ráno by sme zaň dali pol kráľovstva.



Ester Ralbovská  viac od autora »
Vaše reakcie [6]
:: Súvisiace reklamné odkazy