Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Peter Pišťanek | 26.9.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Prečo nám v zime sex chutí menej?

Blank

Blíži sa zimné obdobie a to pre mňa znamená podstatný útlm všetkých aktivít, dokonca aj tých sexuálnych. Neviem, prečo to tak mám zariadené, ale pre mňa je zima vlastne mŕtve obdobie, ktoré by som najradšej strávil v posteli a v akomsi polospánku. Žiaľ, do práce musíme chodiť všetci, aj udržiavať aspoň aké-také zdanie normálneho života. Lenže ako to vysvetlím mojej (ináč mimoriadne sexy) priateľke, že skrátka v zime nemám také libido a že sa s ňou rád maznám, objímam a bozkávam, ale v posteli si počas zimy predsa len radšej čítam a snívam, než súložím? Na jar obživnem a som na neudržanie, ale zimné obdobie doslovne preživorím. Teraz je to zasa na rozpad ďalšieho vzťahu. Nechcem však mať vzťahy na jar a leto, ktoré sa skončia s prvými pľušťami. Čo s tým?
Pavol, 29

Človeče, ani neviete, ako ste mi prevraveli z duše! Priznávam sa, že aj ja som typ, pre ktorého záver jesene a dlhočizná zima predstavujú len nekonečné čakanie na ďalšiu jar a leto. Kedysi som dokonca sníval o tom, že by som sa začiatkom zimy (to je vlastne už dakedy teraz) dal vždy uviesť do umelého spánku a nechal sa zobudiť až dakedy v polovici marca. Takže Vám veľmi dobre rozumiem.

Prečo máme v zime menšiu chuť na sex? Dôvodov je niekoľko, rôzne závažných. Napríklad iný štýl odievania. V lete všetci chodia menej oblečení, takže človek vo Vašom postavení si môže potenciálnu sexuálnu partnerku prezrieť od hlavy po päty a vzrušiť sa už len pohľadom. V zime sú potenciálne sexuálne partnerky naobliekané, takže oči nemajú takú pastvu. To je však len menej podstatný estetický dôvod. Oveľa podstatnejšie je, že náladu (a teda aj libido) ovplyvňuje dĺžka slnečného svitu. Čím menej prirodzeného svetla, tým je človek viac unavený, má menej energie a útočia naňho všelijaké splíny. Prichádza obdobie dlhých nocí, no posteľ človeka láka skôr na leňošenie a zdriemnutie než na sexuálne aktivity. Môžem Vás však upokojiť: aj podľa expertov príčinou sezónneho zníženia sexuálnej túžby nie je ochabovanie mužných síl či nedostatok túžby, ale samotná príroda. Kým v lete sa nám dostáva do očí veľké množstvo svetla, ktoré v krvi zvyšuje hladinu serotonínu a endorfínov (ktoré nielenže vyvolávajú stavy eufórie, ale aj zvyšujú chuť na sex), počas temných zimných dní sa hladina týchto hormónov znižuje. Namiesto toho stúpa úroveň melatonínu, ktorá je podľa odborníkov vrahom rozkoše. Vraj stačí polhodinový pobyt na hoci biednom dennom svetle a produkcia serotonínu, endorfínov a s nimi aj chuť na intímne zblíženie s vybranou osobou by sa mala dostaviť. Umelé osvetlenie túto schopnosť nemá. Takže interiérové typy, ako Vy alebo aj ja, ktoré od novembra do februára vystrčia nos z teplého domova alebo pracoviska, len keď na to majú veľmi závažný dôvod, si za znížené libido v zime môžu sami. Riešením sú prechádzky. Na to je dobrý pes, vytiahne Vás von, aj keď nechcete. Toto sa, samozrejme, netýka len mužov, ale aj žien.

Ako si môže človek udržať svoje sexuálne schopnosti aj počas zimy?

Prechádzky sme spomenuli. V krajom prípade zimnými športmi. Ďalej dodržiavaním správnej životosprávy, ľahkou stravou bohatou na vitamíny a minerály. V zime máme sklon jesť stravu bohatšiu na tuky (pretože tie večné šaláty nás jednoducho nezohrejú). Málokto vie, že pri takej strave je naša spotreba horčíka až 16-krát vyššia ako pri vyváženej letnej strave. Navyše, horčík si z nášho organizmu odoberajú aj analgetiká či chemická antikoncepcia. Sexuálne aktivity si vyžadujú horčík, ktorý získavame z kakaa, čokolády, sóje a orechov. Horčík obvykle obsahujú aj potravinové doplnky zamerané na kĺby. Netvrdím, že keď sa začnete dopovať horčíkom, stane sa z Vás najlepší milenec sezóny, ale iste Vám to dodá aspoň dobrý pocit.

Posledným a azda aj najzávažnejším dôvodom, ktorého si nie každý musí byť u seba vedomý, je jesenná a zimná depresia. Prosím, nezamieňajme si to s ľahkým svetobôľom, ktorý asi každého z nás prepadne pri pohľade z obloka, sledujúc, ako sa posledné hnedé listy stromov lúčia so svetom, rozvievané po zmoknutej dlažbe nepríjemným vetrom. Depresia je klinické ochorenie, v extrémnych podobách dokonca smrteľné. Je medzi nami veľa ľudí, ktorí trpia depresiou a ani o tom nevedia, pretože si myslia, že depresia je čosi iné. Jedným zo sprievodných znakov depresie je aj to, že človek stratí záujem o sex. Vlastne stratí záujem o čokoľvek. A ani spať sa nedá, aj keď v takom stave by človek najradšej prespal celý svoj život. A pritom aj od depresie jestvuje pomoc – treba zájsť za dobrým psychiatrom-psychoterapeutom, treba začať chodiť na terapiu a brať antidepresíva.

No tak si vyberte, čo z toho sa vzťahuje na Vás a zariaďte sa podľa toho.

Poznámka autora:
Toto nie je odborná poradňa. Nie som ani sexuológ, ani gynekológ, ani psychológ či psychiater, ani sa na to nehrám. Neposkytujem individuálne rady, som platený iba za napĺňanie tejto rubriky. Svoje otázky môžete napísať sem. Niektoré vaše príspevky gramaticky i štylisticky upravujem, aby dávali zmysel. Podstatne mi uľahčíte život, ak vo svojom príspevku použijete diakritiku.Peter Pišťanek  viac od autora »
Vaše reakcie [54]