Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Peter Pišťanek | 3.10.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Čin-čin alebo Platonické manželstvo

Blank

Naša otázka sa vlastne netýka ničoho, čo pociťujeme ako problém vzhľadom na vzťah, v ktorom už dlhé roky žijeme, skôr ide o rozpor medzi konkrétnou životnou praxou a široko prijímanou predstavou o nej. Ako je to s tým sexom v manželstve podľa Vás? Je nevyhnutnou súčasťou fungujúceho vzťahu, alebo sa dá obísť aj bez neho? My dvaja si rozumieme ako v deň našej svadby, spájajú nás spoločné záujmy, trávime spolu všetok možný čas, ľúbime sa. Nikdy nám ani nenapadlo podviesť toho druhého a ničím si nie sme takí istí ako tým, že je to obojstranné. A určite to nemáme v pláne. Zvonka i zvnútra tvoríme harmonický pár, harmonický dokonca i v tom, že ani jeden z nás nepociťuje potrebu sexuálneho kontaktu. A nielen vzájomného. Je to v poriadku, alebo sme sa len jednoducho našli? Máme sa obávať? Môže náš vzťah pretrvať bez sexu? Respektíve, existujú ľudia s minimálnym, ak nie žiadnym libidom?
Albert a Alžbeta, 38 rokov

Čisto logicky: keď môže existovať sex bez manželstva, prečo by nemohlo existovať manželstvo bez sexu? Sú predsa aj iné veci, ktoré môžu dvoch ľudí spájať, nielen sex. Záľuby, spoločné zdieľané tajomstvá, peniaze a majetky, je toho veľa. Som presvedčený, že ako sa v živote zariadia dvaja dospelí, svojprávni ľudia, so vzájomným obojstranným súhlasom, a pokiaľ sa tak obaja cítia dobre a v pohode, tak to budú mať. Nemá zmysel ich presviedčať, aký je sex úžasný. Mňa tiež každú chvíľu niekto, komu náhodne vyzradím, že som v živote nejedol žemľovku, presviedča, aká je žemľovka úžasná, no mnou to ani nepohne a som si na 100 % istý, že nikdy v živote žemľovku neochutnám.

Čo je v živote najdôležitejšie? Aby sa v ňom človek, so všetkými obmedzeniami, ktoré mu kladú vonkajšie okolnosti alebo si ich z rôznych dôvodov kladie on sám, cítil príjemne a pohodlne.

Na druhej strane však musíme zobrať do úvahy, že jednou veľmi dôležitou zložkou manželského (a vôbec partnerského vzťahu) je zdieľaná intimita, ku ktorej v rámci kamarátstva nedochádza. Myslím tým intimitu telesnú, sexuálnu. Sexuálna žiadostivosť je prirodzenou zložkou sexuálneho pudu a ten je pre dospelého človeka vo vašom veku normálny. Jeho absencia  normálna nie je a ľudia, ktorí sú asexuálni, nemôžu byť úplne vyvážení a „kompletní“. Už len z toho dôvodu, že sex (okrem kultúrnej a relaxačnej funkcie) je zatiaľ najčastejší spôsob, ako sa ľudstvo replikuje. Ináč by sme už dávno vyhynuli.

To máte ako s pudom sebazáchovy. Dá sa bez neho žiť, ale zväčša nie veľmi dlho.

Pýtate sa, či existujú ľudia s minimálnym, ak nie žiadnym libidom. Iste, existujú. Nazývame ich asexuálmi. Ide o mužov a ženy, ktorých iné osoby jednoducho sexuálne nepriťahujú. Oni sami sa vo svojej koži cítia normálne. U niektorých z nich síce sexualita existuje, ale neprebúdza sa pri styku s ľuďmi. Teda sú muži, ktorí dokážu napríklad onanovať nad stránkami pornografických časopisov, ale pohľad na reálnu, živú, dýchajúcu ženu v nich dokopy nič nevyvoláva.

Aj asexuáli potrebujú spoločnosť a spriaznenú dušu, a tak sa usilujú nájsť niekoho, ako sú oni, a pri troche šťastia vytvoriť pár, ktorý nepotrebuje na vyjadrenie emócií a radosti zo života i vzájomnej komunikácie posteľ a vzájomné trenie zdurených slizníc.

Je možné narodiť sa ako asexuál? Podľa odborníkov, pokiaľ sa človek narodí fyzicky v poriadku a prejde normálnym telesným vývojom, vrátane puberty a adolescencie, má všetky predpoklady byť sexuálne činný. Asexualita vzniká takpovediac „na ceste“, niekde v detstve a období dospievania. Zásadnú úlohu v zdravom vývoji našej sexuality hrá skúsenosť, najmä s reakciami rodiny na vlastnú prebúdzajúcu sa sexualitu. Represívna, alebo, naopak, nadmerne uvoľnená až promiskuitná sexuálna atmosféra môže u človeka vyvolať negatívnu reakciu, akýsi negatívny imprinting. Či už je dieťa trestané za náznak erekcie, alebo je, naopak, podporované v samoukájaní, obidva tieto extrémy majú za následok nenormálny psychosexuálny vývoj. Jeho dôsledkom často býva asexualita.

Stáva sa, že niekto prichádza na svet s malou hormonálnou činnosťou. K likvidácii sexuálnej túžby prispievajú aj niektoré druhy anémie, depresie, stres, či nadmerná hladina adrenalínu vznikajúca z extrémneho hnevu (typickí tzv. „samonasierací“ ľudia), radosti či smútku.

Asexualitu si veľa ľudí zamieňa s celibátom, no ide o dve odlišné veci. Človek v celibáte abstinuje z vlastného rozhodnutia – z morálnych alebo náboženských dôvodov, odrieka si, potláča a umŕtvuje svoju prirodzenú žiadostivosť. Asexuál nič umŕtvovať nemusí, pretože je v pohode. Sex ho neláka a nevzrušuje. Jednoducho túto emóciu necíti. Pritom môže so svojím náprotivkom rád tráviť všetok čas a tešiť sa z toho.

Sexuálna túžba nie je žiadna konštanta, občas sme asexuálni všetci – spôsobuje to aj presýtenosť, únava, stres. Všetko naše konanie, ktorým nikomu neubližujeme, je treba brať ako normálne. Najväčšie problémy a bloky vždy vznikajú z toho, že sa začneme porovnávať s tým, čo väčšinový vkus považuje za zdravé a normálne.

Vaše manželstvo, ak je také, ako ho opisujete, mi pripadá ako manželstvo hlavných hrdinov z nesmrteľnej vrabčej rozprávky Ľudmily Podjavorinskej Čin-čin. Tí tiež mali veľa spoločných záujmov a veľmi sa ľúbili, ale nikdy spolu nesúložili. Dokonca, keď prišiel čas na potomstvo, vrabčiak Čimo sa radšej vydal za múdrou vranou, aby mu nejaké detičky predala. Putoval celé dni a týždne, a kým bol preč, Čimka mu za jeho neprítomnosti povila niekoľko utešených vrabčiat. Čimo sa po návrate z neúspešnej misie na nič nepýtal a spolu sa tešili z detičiek a možno sa z nich tešia dodnes.

Ak máte záujem dozvedieť sa o asexualite trochu viac, nájdete to tu.

Poznámka autora:
Toto nie je odborná poradňa. Nie som ani sexuológ, ani gynekológ, ani psychológ či psychiater, ani sa na to nehrám. Neposkytujem individuálne rady, som platený iba za napĺňanie tejto rubriky. Svoje otázky môžete napísať sem. Niektoré vaše príspevky gramaticky i štylisticky upravujem, aby dávali zmysel. Podstatne mi uľahčíte život, ak vo svojom príspevku použijete diakritiku.Peter Pišťanek  viac od autora »
Vaše reakcie [43]