Neobyčajná škála (ne)obyčajných hrncov, misiek a krčahov z pálenej hliny čaká na návštevníkov výstavy v Galérii ÚĽUV na Obchodnej ulici v Bratislave. Takmer dvesto exponátov zhromaždili jej organizátori z dokumentačných zbierok ÚĽUV, zo zbierok Vlastivedného múzea v Galante a zo súkromných výpožičiek.
Hrnčiarstvo na území Slovenska bolo už od stredoveku natoľko rozšírené, že poskytovalo obživu celým dedinám a obyvateľstvu regiónov. Od konca 15. storočia vznikali hrnčiarske cechy a všeobecné rozšírenie hlineného vypaľovaného riadu bolo dôvodom pre úzke špecializácie. Popri cechoch sa hrnčiarstvu venovali po dedinách aj nekvalifikovaní remeselníci, ktorých výroba bola pomerne rozsiahla. Hrnčiarske dielne svojimi výrobkami zásobovali najbližšie okolie, a viaceré z nich od začiatku 18. storočia vyvážali svoje výrobky aj na vzdialenejšie trhy hlavne v rámci Uhorska. Aj keď sa úžitkový aspekt hrnčiarskych výrobkov postupne znižoval a dnes je hrnčiarsky výrobok v našich interiéroch najmä nostalgickou spomienkou na staré časy, predsa sa udržala v niekoľkých málo dielňach na Slovensku kontinuita s typovým a dekórovým bohatstvom minulosti.
Výstavou (Ne)obyčajný hrniec... sa zostavovatelia približujú k hrnčiarskym dielam najmä cez ich výtvarný rozmer – tvarovú, dekórovú a materiálovú výnimočnosť. Výstava predstavuje historické aj súčasné podoby hrnčiarskeho umenia na Slovensku so zameraním na juhozápadný región Slovenska.
(Ne)Obyčajný hrniec... historické a súčasné podoby hrnčiarstva
Od 18. septembra do 16. novembra 2007
Kurátorka výstavy: PhDr. Izabela Danterová
Organizátori: Ústredie ľudovej umeleckej výroby a Vlastivedné múzeum Galanta
Tlačový oznam viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|