Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 8.8.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Obnovená história slovenského komorného sochárstva

Blank

Na Bienále plastiky malého formátu 2007 od 12. júla do 23. septembra 2007 vystavuje v Pezinku 42 súčasných mladých sochárov, absolventov vysokých umeleckých škôl po roku 1990, ktorí sa intenzívne venujú tvorbe. Trojmesačné podujatie je po 16-ročnej prestávke novým začiatkom v systematickom prezentovaní drobnej plastiky a po období stagnácie a hľadania nových tematických a autorských výziev prináša komplexný pohľad na porevolučnú tvorbu v oblasti komorného sochárstva.

FAKTY/ARTEFAKTY je podtitul výstavy 75 diel najrôznejších námetov a posolstiev.

Vznikali hrou s hmotou, jej nakladaním, odoberaním, nalievaním, miesením, osievaním, trúsením, lámaním. Vzácne klasické prírodné materiály strieda hravé experimentovanie s novodobými hmotami. Je v nich nadčasovo zachytená emócia, osobný zážitok, príbeh.

Plastika malého formátu, taktiež nazývaná ako drobná plastika, je dielo ľudských rúk, socha rozmerov do 80 cm z materiálov ako mramor, bronz, cín. Určená pre interiér aj exteriér, ako doplnok životného priestoru človeka, oku lahodiaca súčasť príbytku, nová, hladiaca, štekliaca, provokujúca dimenzia nášho bezprostredného okolia. Nemý a zároveň komunikujúci spoločník.   

Usporiadateľ Bienále – Občianske združenie Ateliér PK – vo svojom veľkorysom projekte ponúka nielen platformu na systematickú prezentáciu tvorby, ale reaguje aj na výrazný dopyt obdivovateľov výtvarného umenia. Prehliadka sa realizuje pod kurátorskou taktovkou Ľuby Belohradskej a záštitou prof. Jozefa Jankoviča.

Vystavujú umelci: Marek Ceglédy, Andrej Csillag, Andrej Čertezni, Marek Dobeš, Jaroslav Drotár, Pavol Dubina, Peter Fašanok, Katarína Galovič-Gáspár, Ján Gejdoš, Roman Hrčka, Miroslav Hric, Róbert Jančovič ml., Daniel Janec, Igor Kaplán, Stanislav Kiča, Ján Kondač, Patrik Kovačovský, Martin Kubina, Bohuš Kubinský, Jozef Kurinec, Martin Majzel, Eva Masaryková, Peter Perne Mézsároš, Róbert Mlčúch, Martin Navrátil, Ondrej 4. (Ondrej Zimka ml.), Martin Pala, Miroslav Pallo, Štefan Papčo, Ivan Patúc, Karin Patúcová-Lunterová, Miroslava Podmanická, Martin Pokorný, Juraj Sapara ml., Jozef Suchoža, Emoke Szilva, Róber Szittay, Filip Šicko, Dana Šubertová, Tibor Tóth, Peter Valach, Richard Zozulák.

Výstava sôch na Bienále plastiky malého formátu v Renesančnom dome na Štefánikovej ulici 2 v Pezinku je otvorená denne okrem pondelka od 12.00 do 20.00, v nedeľu od 10. hodiny. Potrvá do 23. septembra, skončí sa v záverečný deň vinobrania v Pezinku.

Foto: Ján Štrba Tlačový oznam  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy