Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 3.8.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Terchová sa už začala, utekajte tam!

Blank

Jubilejný 45. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sa koná v dňoch 1. – 5. augusta 2007. Od roku 1991 má toto podujatie medzinárodný charakter a za ten čas sa v Terchovej predstavilo niekoľko tisícok účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta. V tomto roku festival, podobne ako vlani, trvá päť dní a organizátori opätovne pripravili mimoriadne bohatý a pestrý program.

Počas festivalu sa na štyroch pódiách (amfiteáter Nad bôrami, festivalové šapitó, areál pod sochou Juraja Jánošíka, Kultúrny dom Andreja Hlinku) v rámci 30 programových blokov predstaví vyše 1 000 účinkujúcich zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Rakúska.

Popri dominantnom folklóre nebude chýbať ani prezentácia iných hudobných žánrov (koncerty skupín Arzén a Ploštín Punk, vystúpenia Janka Kurica, Sisi Sklovskej a ďalších), vernisáže zaujímavých výstav (slovensko-poľská výstava Jánošík – karpatský zbojník, výstavy ľudového umenia, výtvarného umenia a fotografie), ukážky ľudových remesiel, komorné programy, odborná konferencia, filmové projekcie, ohňostroj. Neodmysliteľnou programovou zložkou záverečného dňa Jánošíkových dní býva od roku 1968 divácky atraktívny konský vozový sprievod – s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch. Veľkú pozornosť púta i nedeľňajšia svätá omša za nositeľov ľudových tradícií (za aktívnej účasti krojovaných muzikantov a spevákov).

Nezabudnuteľné zážitky a iskrivú atmosféru sľubuje piatkový terchovský večer s názvom Terchovské nôty, v rámci ktorého bude účinkovať folklórny výkvet Jánošíkovho kraja, a sobotňajší večerný program Po slovenských dolinách. V tomto programe sa v amfiteátri Nad bôrami predstavia Diabolské husle a ich hostia (Ján Berky Mrenica st., Darina Laščiaková, Anna Hulejová, Martin Babjak a iní), domáci Terchovský symfonický orchester, polstoročný jubilant Folklórny súbor Zemplín z Michaloviec a mnohí ďalší. Jubilejný 45. ročník Jánošíkových dní vyvrcholí v nedeľu 5. augusta originálnym predstavovaním furmanov aj muzík a záverečným programom v amfiteátri Nad bôrami s názvom Prišli zhora, prišli zdola, v ktorom sa predstaví i svetoznáma ľudová hudba Hradišťan z Moravy.

V prípade priaznivého počasia sa očakáva prítomnosť okolo 70 000 ľudí. Organizátori veria, že tohtoročná účasť bude atakovať divácky rekord Jánošíkových dní z roku 2004, keď sa festivalu zúčastnilo 75 000 návštevníkov.

www.janosikovedni.sk/Tlačový oznam  viac od autora »
Vaše reakcie [12]
:: Súvisiace reklamné odkazy