Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 4.7.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Zúčastnite sa freestylového zápasu v prednese poézie

Blank

Slam poetry, súťaž freestylovej poézie, má síce v zahraničí čo-to za sebou, ale jej premiérové slovenské kolo nechalo na seba chvíľu čakať. Prví odvážni si však budú môcť zasúťažiť už 11. júla v bratislavskom Cafe Kút, aby tak okrem finančnej odmeny 3 000 Sk vyhrali aj účasť na Pohoda Slam Poetry Show počas festivalu Bažant Pohoda v Trenčíne.

Počas slamu dostanú súťažiaci 3 minúty na to, aby predniesli svoje pripravené či úplne improvizované diela a uchádzali sa tak o priazeň poroty, ktorá je vždy vybraná z prítomného publika. Súťaž má jasné pravidlá: hoci kladie dôraz na prednášaný text a jeho originálnu prezentáciu, súťažiaci nesmie používať žiadne rekvizity, kostým či hudobné nástroje. Záleží teda na každom, s akou témou, obsahom alebo formou sa na pódium odváži prísť. Spontánne reakcie publika sú najlepšou spätnou väzbou a často aj nenápadným ovplyvnením poroty. Energia, napätie, piskot i nadšené ovácie: to všetko patrí k dramatickým zápasom Slam poetry.

Slam poetry založil Marc Smith na začiatku 80. rokov v americkom Chicagu a odvtedy si získala obrovskú popularitu najmä na Západe, kde sa súťaže v rôznych mestách organizujú takmer každý týždeň. Na Slovensko Slam poetry prináša občianske združenie Fléda z Brna, aby tak po niekoľkých úspešných národných kolách v Českej republike, Rakúsku a Poľsku otestovalo slovenské (nielen) literárne kruhy. Slam poetry je totiž prístupná pre každého a spektrum vystupujúcich je tradične pomerne široké. Od klasických básnikov a spisovateľov cez hercov, až po rapperov a MCs, samozrejme, bez obmedzenia veku a pohlavia. Dôkazom pestrosti v radoch zúčastnených sú víťazi českých kôl – absolútnym víťazom 1. celonárodného kola sa minulý rok stal básnik, maliar a pedagóg FaVU Marian Palla z Brna, predošlý ročník vyhral frontman niekoľkých hudobných zoskupení a študent MU Tomáš Vtípil, v roku 2005 to bol zasa študent pražskej FaMU Bohdan Bláhovec.

Pripravované prvé slovenské kolo, organizované v spolupráci s agentúrou Pohoda, s podporou Višegrádskeho fondu a European culture fundation, bude prvým testom a tiež predzvesťou celonárodnej súťaže, ktorá by mala v jednotlivých regiónoch prebehnúť v roku 2008. Uvidíme, s čím sa Slováci predvedú. 

Prihlasovanie do súťaže prebieha prostredníctvom mailu: os@fleda.cz do 10. júla 2007 do 12:00 hod. 
Viac info: www.slampoetry.cz a www.pohodafestival.sk.Tlačový oznam  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy