Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: David (a Uršula) Retenovci | 27.2.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

To je podraz, Autá sú out!

Blank

Kolega Rešeta sa napokon k Oscarom nedostal, tak sme si s Uršulou v nedeľu v noci privstali a čučali na odovzdávanie. Vzhľadom na absenciu televízie v našej skromnej domácnosti väčšiu časť sedemdesiateho deviateho ročníka nám sprostredkovala rozhlasovou formou skvelá insiderská stránka moviezone, kde to chlapci komentovali naživo.

Nástup na koberček
Tradične sa už pred odovzdávaním Oscarov hemžia celebrity na červenom koberci, kde predvádzajú najnovšie výtvory z dielní slávnych návrhárov ako Valentino či Christian Lacroix. Ženy uprednostnili zväčša bielu, ale nechýbala fialová, červená či zelená. Penélope Cruzová mala na sebe čosi pripomínajúce kopu peria, ale na pôvabe jej to neubralo. Herečky vyzerali fakt dobre, taká Jennifer Lopezová alebo úžasná Cate Blanchettová v priliehavom striebornom šate sú na zahryznutie. Ale len kým sa Uršula nezobudila a nezačala herečky svojsky komentovať. Takže prehodíme výhybku a červený koberec necháme rýchlo za sebou. Páni prišli v jednoduchých čiernych oblekoch ako z nejakej tarantinovky a okrem podivne omladeného Johna Travoltu nestáli príliš za reč. Kde sú tie časy, keď tvorcovia seriálu South Park prišli na ceremoniál v šatoch parodujúcich róby spomínanej Lopezovej alebo Gwyneth Paltrowovej?

Skvelý Ferrell a dyslektické deti
O pol tretej sa konečne rozbehlo samotné odovzdávanie, ktoré tento rok pod taktovkou nekonvenčnej, v mužských kostýmoch odetej Ellen Degeneresovej bolo dosť interaktívne. Často odbiehala do publika a len tak, akoby mimochodom, si pokecala s kadekým. Nech sa však snažila akokoľvek, už na začiatku ju o niekoľko tried prevýšil Will Ferrell so smiešnym belošským afro účesom a Jack Black, ktorí si strihli neskutočné hudobné číslo. Geniálny Ferrell dokázal, že má pravdepodobne talent iba na takéto krátkodyché vystúpenia, pretože celý film sám neutiahne. Jeho posledný kus, Najrýchlejší jazdec, sa na poslednú chvíľu vyhol našim kinám a v podstate nie je čo ľutovať. Najmä ak ho nahradil Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa. Na youtube si môžete Ferrella s Blackom pozrieť a uvidíte, o čom hovorím. Po nich napochodovala Abigail Breslinová (Malá Miss Sunshine) a Jaden Smith (Šťastie na dosah), deti s veľkou budúcnosťou. Abigail dokonca mala nomináciu na Oscara a potomok Willa Smitha sa zase zaručene vo filmoch bude objavovať minimálne po tatkovom boku. Celkom žartovne mali detváky problémy pri čítaní víťazov, no za to mohli uviesť rovno dve kategórie, najlepšie krátke filmy – animovaný a hraný.

Naplnenie očakávaní a environmentálne prekvapenie
Okolo tretej nadránom mal už Faunov labyrint druhého Oscara, čo ho snáď konečne pretlačí aj do našej distribúcie, a moja Uršula zase spí. Hovorím jej, že Faunovi sa darí, no len čosi odvrkne a obráti sa na druhý bok. Pôvodne som mal v úmysle zostaviť článok z našich spoločných komentárov, ale takto to zostáva na mne. Každopádne sa dalo očakávať, že fantasy film Guillerma del Tora si zopár Oscarov odnesie, pretože americkí filmoví kritici sa doň priam zamilovali. Napriek tomu, že bol nakrútený v španielčine, bol dopredu jasný jeho neúspech v kategórii neanglicky hovorených filmov. Mal totiž v zálohe viacero nominácií v technických kategóriách a napokon aj získal troch Oscarov: za výtvarnú réžiu, kameru a mejkap. Pomedzi vyhlasovanie divácky nie príliš atraktívnych kategórií sa postupne začali objavovať v príhovoroch jednotlivých odovzdávačov cien narážky na životné prostredie a jeho ochranu. Jasné, každý má právo na názor, ale neskoro som si uvedomil, k čomu to smeruje. Keď sa totiž Leonardo DiCaprio a Al Gore vyrečnili z boja proti globálnemu otepľovaniu, prišla na pódium Cameron Diazová. V jej obálke bolo najväčšie prekvapenie večera, pretože vyhlasovala najlepší animovaný film, ktorým sa stal priemerný Happy Feet. Videl som aj konkurenčné Autá, ktoré boli o niekoľko tried vyššie. Pixar jednoducho stále nemá v tejto oblasti solídnu konkurenciu. Preto je víťazstvo tučniackej story naozaj nepochopiteľné a ja proti nemu ostro protestujem!

Zvyšok večera/noci sa už niesol v znamení naplnenia očakávaní. Martin Scorsese dovŕšil ťaženie svojho doteraz komerčne najúspešnejšieho filmu Na druhej strane celou plejádou Oscarov, dokonca sa mu konečne ušiel jeden aj za réžiu. Na rozdiel od Ennia Morriconeho, ktorý po desiatkach skvelých soundtrackov získal Oscara až za celoživotné dielo, Scorsese sa dočkal ešte počas aktívnej kariéry. Mám pocit, že sa mu akadémia snažila vynahradiť nedávne roky, keď prehliadali Letca, Mafiánov či Zúriaceho býka a teraz mu prisúdili navyše aj film roka. Martin Scorsese sa teda dočkal a hoci to možno nie je tá správna snímka, Oscar za réžiu mu právom patrí už dlhé roky. Sošku mu príznačne odovzdali jeho kolegovia George Lucas, Steven Spielberg a Francis Ford Coppola. V hereckých kategóriách sa rovnako nekonalo prekvapenie, pretože jasnými favoritmi boli Forest Whitaker (Posledný škótsky kráľ) a Helen Mirrenová (Kráľovná). Presne ako kolega Rešeta pred týždňom predpovedal, obaja si domov ceny odniesli.

Je šesť hodín ráno a Uršula sa budí, že kedy sa to tie Oscary začnú. Pekné od nej. Preklikávame sa ešte kopcom fotiek z práve ukončeného ceremoniálu. Vyvaľuje oči na komplet oholenú hlavu Jacka Nicholsona a zatisne slzičku nad neúspechom Áut. Spoločne sa tešíme z úspechu Jennifer Hudsonovej (Dreamgirls), ktorá celkom dobre spievala pred rokmi v americkej Superstar. Jennifer síce predvádza obvyklý černošský afekt, ale prajeme jej to.
Oscary sú za nami a napriek sklamaniu z úspechu Happy Feet a ignorácie Potomkov ľudí to celkom stálo za to.



David (a Uršula) Retenovci  viac od autora »
Vaše reakcie [3]
:: Súvisiace reklamné odkazy