Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: David (a Uršula) Retenovci | 27.4.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Temné stránky veľkomesta

Blank

Sú chvíle, keď sa človek nezaobíde bez niekoho iného. Tarantino potreboval Rodrigueza na Grindhouse a obaja teraz potrebujú divákov, pretože tí ich zatiaľ v zahraničných kinách ignorujú. Masívnym oslím mostíkom sa dostávam k tomu, prečo túto recenziu píšeme vo dvojici. Uršula si totižŠpinu Londýna pamätá viac než ja.

Ilegálny imigrant Okwe (Chiwetel Ejiofor) pracuje v Londýne ako taxikár a jedného dňa nájde v záchode ľudské srdce. Keď sa pustí do pátrania po pôvode hrozného nálezu, pomaly za zamotáva do špinavej hry, kde sa za veci, ktoré sú pre nás bežné, platí vysoká cena. Chcete pas, oblička hádam postačí. Predaj orgánov, podradná práca, sex a mnoho iných vecí, ktoré sú pred zrakom bežného turistu ukryté, to všetko tvorí podhubie Londýna, do ktorého sa Okwe ponára čoraz hlbšie. Jedným z mála svetlých momentov, ktoré pri tomto ponore čakajú, je stretnutie so Senay (Audrey Tautouová).

Režisér Stephen Frears aktuálne valcuje aj naše kiná filmom Kráľovná o osudoch anglickej kráľovskej rodiny po smrti princeznej Diany. Od ľudí s modrou krvou je k postavám jeho staršieho filmu, Špina Londýna, poriadne ďaleko. Frears však šikovne zvláda obe polohy, vysokú politiku i úbohosť života nelegálnych prisťahovalcov. Tí sú vo veľkom svete vystavení na milosť rôznym pochybným indivíduám a majú cenu, len pokiaľ im to ide v posteli, prípadne poslúžia ako zásobáreň zdravých orgánov. Špina Londýna vykresľuje veci, ktorých by sa civilizáciou poznačený človek asi nemal dopustiť, ale realita je, ako vždy, iná. Ľudia tu ani nemajú mená, len funkcie. Ten je taxikár, iný zase robotník či imigračný úradník. Anonymita masy ľudí vykonávajúcich podradné úlohy je hrozivá a Kafka by asi zaplesal.

Prvá po anglicky hovorená úloha Audrey Tautouovej vyšla herečke na výbornú. Zabudnite na vysmiate slniečko z legendárnej Amélie z Montmartru (r. Jean-Pierre Jeunet, 2001). V Špine Londýna stvárnila tureckú prisťahovalkyňu, ktorá v snahe o prežitie občas musí obetovať svoje ideály a porušiť prikázania vlastnej viery. Jej filmový kolega, Chiwetel Ejiofor, je ako na povzbudzujúcej zeleni fungujúci Okwe rovnako uveriteľný. Nečudo, že jeho herecká kariéra nabrala strmý smer nahor, napríklad minulý rok sme ho mohli vidieť v Spojencovi (r. Spike Lee) a Potomkoch ľudí (r. Alfonso Cuarón). Na rozdiel od Tautouovej, ktorá po Da Vinciho kóde (r. Ron Howard) asi odíde do hereckého zabudnutia, Ejifora by ste si mali zapamätať.

Špina Londýna bola nominovaná na Oscara za najlepší pôvodný scenár a navyše sa páčila aj Uršule, čo je celkom významný prvok. Hlavne v prípade, ak máte radi príbehy, ktoré dobre dopadnú a na konci nezostane veľa nezodpovedaných otázok. I tak vás však donúti zamyslieť sa nad tým, aký majú imigranti život a čo vlastne čaká toho farebného chlapíka z fastfoodu za rohom, keď sa mu skončí zmena.

Špina Londýna, Dirty Pretty Things. Anglicko 2002, 97 min.

Réžia: Stephen Frears
Scenár: Steven Knight
Kamera: Chris Menges
Hudba: Nathan Larson
Hrajú: Chiwetel Ejifor – Okwe, Audrey Tautouová – Senay, Sophie Okonedová – Juliette, Zlatko Buric – Ivan



David (a Uršula) Retenovci  viac od autora »
Vaše reakcie [3]