Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: kjukam | 20.12.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Beck na dlhé trate

Blank

Nájdete ho napríklad v knihe Lepidlo trainspottera Welsha, keď si tam niekto zaželá Becka a jeden z hrdinov, istý prefetovaný magor, pustí „známy riff z krčmových jukeboxov“ od Jeffa Becka. Nájdete ho aj v mobiloch, na kolotočoch a žúroch nadránom, keď sa k slovu dostanú najväčšie odrhovačky a spoločnosť zaujúka Im a lúúúzer bejbe, so why don‘t you kill me?

Nájsť by ste ho však rozhodne mali medzi týmito dvoma extrémami, keď sa vám pri spomínaní na 90s vybaví tento Beck Street Boy so svojimi dávnejšími albumami. Na tých albumoch ste vyrástli, je to totiž starý dobrý pes. Z jeho novších aktivít možno nie ste celkom odvarení, ale pre to, čo bolo, na neho nedáte dopustiť. Ak sa s ním teda po dlhom čase neplánovane stretnete, potešíte sa, a to naozaj a nefalšovane. Vytiahne spod pazuchy nový materiál a už sa aj vidíte s rešpektom kyvkať pri zmienke o parádnom spolupracovníkovi, uškŕňať, ako šikovne vybavil obal, a potom, síce nie strmhlavo spontánne, ale opatrne a mierne pochybovačne, predsa začnete počúvať.

A tak tam spokojne počujete tú iróniu aj schopnosť chameleónskych zvratov, pre ktoré ste s ním kedysi radi trávili čas. Vzápätí nad niečím neveriacky krútite nosom, ďalej mu, keď vám pizúka „I think I`m in love“,neuvalíte len preto, že je to on, a hneď potom si vyhryziete dieru do jazyka, lebo chcete povedať presne to isté. Pretože vám z nejakého momentu, hoci niekoľkosekundového, naskočili zimomriavky. Pre toto sa vám oplatí aspoň na tých niekoľko sfaklených sekúnd povzniesť sa nad svoju vševediacu anonymnosť a pretrpieť raz aj trochu (tejto) osobnej sentimentality a „esejovitosti.“ Pretože medzi „páči“ alebo „nepáči“, prípadne „posun“ alebo „cúvnutie“ je pri tomto človeku, a nielen na tomto albume, podľa mňa čiara naozaj tenká a volanie po objektívnosti síce dôležité, ale – naozaj až tak veľmi nutné? 

Keď už je po všetkom, nemusíte nič hovoriť. Viete, že výsledok presne zodpovedá úvodným očakávaniam a on to vie tiež. Taký skvelý ako pred desiatimi rokmi už nebude, a keby mal z jedného dňa na druhý zostať úplne iný, to by ste si vyprosili! Takže sa podľa Boha pravdy pekne zmontujete a ráno sa vydáte každý po svojej lajne. Nepotrebujete organizovať dozvuky a nemusíte ho vidieť ďalších x rokov, ale pri najbližšom stretnutí sa tento scenár veľmi pravdepodobne zopakuje. A to predsa nemôžete s každým.

Singel Nausea z recenzovaného albumu si u nás môžete stiahnuť za 39 Sk.

Staršie Beckove albumy si u nás môžete stiahnuť za 349 Sk.

Jednotlivé pesničky z nich si môžete stiahnuť za 39 Sk.kjukam  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy