Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 27.10.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Vo štvrtok bude v telke punkový muzikál. Hosana!

Blank

Takto vás privítal kolega minulý týždeň: „Keď raz budem veľký, chcel by som písať charakteristiky filmov a relácií do časopisov o televíznom programe. Zhrnúť všetko do jednej vety, prípadne len osamoteného slova musí byť riadna zábava. A určite do toho nikto nekecá, aspoň nie ľudia s iniciálami J. M., ktorí napokon zabudnú na jeden z najpodstatnejších filmov minulého týždňa – Kuriér.“ Má zmysel to komentovať? Možno neskôr, keď bude kolega naozaj veľký, každopádne, s takou realitou, v ktorej bude Kuriér najpodstatnejším filmom čohokoľvek, nechcem mať nič spoločné.

A ešte – tu kdesi je preklik na film z našej ponuky Bazén, tento týždeň bude v telke, ale v našom záujme je, aby ste si ho stiahli od nás.

SOBOTA 28. 10. 2006

12.35, Joj
Tučkovia (Heavy Weights)
Bizarná, viac-menej rodinná komédia o vzbure tučných deciek šikanovaných šialeným inštruktorom chudnutia v letnom tábore, v ktorej si okrem iných zahral a svoj part si poriadne vychutnal aj Ben Stiller. O svojráznych kvalitách filmu svedčia mená režiséra a spoluscenáristu. Tým prvým je Steven Brill, ktorý okrem zopár zabudnutiahodných kusov nakrútil aj veľmi čiernu a pôvabne sprostú komédiu Malý Nicky – Satan Junior, tým druhým zase Judd Apatow, scenárista a producent vynikajúceho 40-ročného panica.

19.55, Prima
Tiger a drak (Wo hu cang long/Crouching Tiger, Hidden Dragon)
Wuxia epos s lietajúcimi bojovníkmi, ktorý zo svojho režiséra Anga Leeho v roku 2001 razom urobil veľkého filmového tvorcu. Že ním nie je, dokázal hneď nasledujúcim opusom, komiksovou adaptáciou o zelenom obrovi s oidipovským komplexom, že je, zase potvrdil minulý rok drámou o teplých kovbojoch. 

21.10, ČT 1
Akumulátor 1
Nie vďaka Koljovi, ani vďaka Jazde či Tmavomodrému svetu, ale vďaka Akumulátorovi a študentskému filmu Druhá vesmírna odysea pokladám Jana Svěráka za veľkého českého filmového režiséra, v svojej generácii najväčšieho. Ani sa to veriť nechce, ale Akumulátor I už má dvanásť rokov. Za ten čas nestratil nič zo svojho čara, disponuje vynikajúcim scenárom postaveným na naozaj originálnom nápade, skvelými hereckými výkonmi a funkčne využitými špeciálnymi efektmi, ktoré svojho času vo filme lokálneho významu nemali obdobu. Pre to všetko pokladám Akumulátor za najlepší film, aký v Česku po rozpade federácie vznikol.

22.25, Dvojka
Teória letu (The Theory of Flight)
Krásna britská romantická komédia o vzťahu blázna posadnutého lietaním a umierajúcej panny. Kennetha Branagha a Helenu Bonham-Carterovú v roku 1998 režíroval Paul Greengrass.

23.20, Joj
Kruh (The Ring)
Presne ako pred dvoma týždňami: „Prečo považujem tento americký Kruh režiséra Gorea Verbinského za lepší ako jeho japonský predobraz Kruh legendárneho hororového freaka Hidea Nakatu? Lebo je menej fatalistický. Vraždiaca videokazeta v ňom nie je faktom, ktorý postavy len tak prijmú, ale skutočným problémom, neuveriteľným, absurdným, takým, ktorý musí mať racionálne vysvetlenie. Ale nemá, rozum zlyhal a malá Samara je jednoducho zlá sviňa. Práve to je na ňom najstrašidelnejšie a scéna so splašeným koňom na trajekte je jednoducho úchvatná.“

02.30, Markíza
Poviedky zo záhrobia: Démonický rytier (Tales From the Crypt: Demon Knight)
Komediálny horor Ernesta Dickersona z roku 1995, vyrastajúci z tradície pulpových románov a televíznych šou tiahnucich sa až kamsi do päťdesiatych rokov minulého storočia. V deväťdesiatych rokoch boli Poviedky z krypty, tak trocha retro hororové televízne poviedky, veľmi populárne, nakoniec, dočkali sa aj veľkého filmu v kinách. Tohto. Riadne krvavá obrana motelobordelu pred vyčíňaním nechutných démonov. Paráda. 

NEDEĽA 29. 10. 2006

14.50, Prima
Na rybách (Gone Fishin‘)
Neuveriteľne tupá komédia o rybačke s Joeom Pescim a Dannym Gloverom v hlavných úlohách. Jeden z tých filmov, čo by mali mať celkom na začiatku varovanie ministra kultúry, športu, aj zdravotníctva, čosi v tom zmysle, že dlhodobé sledovanie spôsobuje demenciu. Film režiséra Christophera Caina z roku 1997 by sa tu nikdy neocitol ani ako žart, ak by scenár k nemu nenapísal J. J. Abrams, dnes považovaný za scenáristického génia, ktorý dal svetu seriál Lost. 

14.40, ČT 1;17.00, ČT 2
Únos/Muž na lane
Unikátny projekt českej televízie Pred železnou oponou/Za železnou oponou prinesie po tri nedele vždy dva a dva filmy. Jeden československý socialistický, ako nám tu bolo fajn, druhý západniarsky, ako tu bolo na hovno. Propaganda má s odstupom času nesmierne čaro, je jedno, či imperialistická, alebo komunistická. Únos je unikátna československá dráma z roku 1952 o únose lietadla na Západ, plného pasažierov, ktorí o emigrácii nechcú ani počuť a silou-mocou sa chcú vrátiť do socializmom zmietanej domoviny. Nádherný kúsok, taký angažovaný, až je blbý, a socializmus vlastne nechcene zosmiešňuje. Najlepšie je, že ho nakrútila režisérska dvojica Ján Kadár a Elmar Klos, teda chlapíci, čo získali Oscara® za Obchod na Korze. Až by sa zdalo, že ide z ich strany o sabotáž, žiaľ, obaja mysleli svoje hladké vopchanie sa do komunistickej prdele celkom vážne. Film spoza železnej opony, teda ten druhý, čo to tu vykresľuje ako čisté peklo na Zemi, nakrútil v roku 1953 sám veľký Elja Kazan (Električka do stanice Túžba, Viva Zapata!, Na východ od raja) a je o skupine československých cirkusákov, ktorí sa rozhodnú emigrovať, odohráva sa v Československu, takom, ako ho videla Amerika senátora McCartyho.   

PONDELOK 30. 10. 2006

19.55, Dvojka
Sladké hry minulého leta
Neopozerateľná hedonistická klasika domácej proveniencie režiséra Juraja Herza z roku 1969 nakrútená podľa poviedky Guya de Maupassanta Muška.

21.25, ČT 2
Zem sa chveje (La terra trema: Episodio del mare)
Taliansky neorealizmus, Luchino Visconti, 1948. 

UTOROK 31. 10. 2006

23.45, ČT 2
Sugar Town
Príjemná americká komédia o vyžitých rockeroch, pokúšajúcich sa o comeback za každú cenu. Film v roku 1999 nakrútil režisér Kurt Voss, špecializujúci sa na „hudobnícke“ komédie s presahom.

00.15, Jednotka
Klub samovrahov (On The Edge)
Írska dráma o junákovi, čo sa zamiluje a začne uvažovať o samovražde. Režisér John Carney nakrútil v roku 2001 film, ktorý síce nie je najtvorivejší, ale aspoň sa drží schémy.

STREDA 1. 11. 2006

11.15, Joj
Duch z počítača (I Downloaded a Ghost)
Keď sa v telke objaví čo len troška kontroverznejší film a náhodou sa naň díva niekto z etickej komisie, hneď je oheň na streche. Že násilie a sex divákom škodia. A filmy tak esenciálne hlúpe, až to kole oči, nie? Ak by som bol rodič a moje dieťa sa náhodou kontaminovalo čímsi podobne odpudivým, zbytočným a hlúpym, ako je Duch z počítača, veru sám by som ho zrejme liečil nejakým poriadne urobeným krvákom, márne skúšajúc napraviť napáchané škody. Kto ste rodičia, dávajte na toto pozor, aby ste sa potom nečudovali, prečo aj šťastné deti z harmonických rodín siahajú po drogách. Ja toto vidieť ako decko, v pätnástich mám

Juraj Malíček  viac od autora »