Ďalšie veľmi epické televízne tipy sú pred nami, a to v telke ani toho toľko nejde.
SOBOTA 25. 11. 2006
10.00, ČT 2
Toreadori (The Bullfighters, 1945)
Filmografia Laurela a Hardyho pripomína jazdu na tobogane. Pomalé stúpanie na vrchol strieda strmý pád dole a filmy, ktoré sa kvalitou dotýkajú nebies, striedajú také, pri ktorých divák odmieta uveriť vlastným očiam. Toreadori majú bližšie k vrcholu než k priepasti, preto je fajn, že česká televízia končí svoj profil neskoršej tvorby Laurela a Hardyho práve týmto filmom.
Stan a Ollie sa v ňom predstavia ako súkromní detektívi, ktorých osud a prípad zavejú do Mexika, kde sa pri pátraní po podvodníčke (a skrývajúc sa pred jej manželom) zapletú do býčích zápasov. Začína ísť o život, a skutočného toreadora nikde. Toreadori sú fajn možno aj preto, že scenáristicky a režijne sa na filme podieľal Stan Laurel. Inak film režíroval Malcolm St. Clair, svojho druhu režisérska legenda a gagman, ktorý mal silnejšie i slabšie chvíľky, len ich od seba ťažko rozlíšiť.
13.00, ČT 1
Návrat troch mušketierov (The Return of the Musketeers, 1989)
Niet lepších filmových spracovaní slávneho Dumasovho románu ako tých od režiséra Richarda Lestera z rokov 1973 a 1974. Michael York ako D’Artagnan, Oliver Reed ako Athos, Frank Finlay Porthos, Richard Chamberlain Aramis, Christopher Lee sťa Rochefort, Geraldine Chaplinová čoby Anna Rakúska, Raquel Welchová ako Constance, Faye Dunawayová ako Milady a v úlohe kardinála Richelieua sám Charlton Heston. Veď len to obsadenie by mohlo slúžiť ako základ pre príručku Kto bol kto v Hollywoode.
Nevedno prečo, hádam pre prachy, sa režisér Richard Lester k Trom mušketierom vrátil v roku 1989, a spolu s ním aj predstavitelia kľúčových úloh. A vzniklo jedno z najsmutnejších pokračovaní vôbec, film-sračka. Ale človeku to nedá, a tak sa díva a mrzí ho to.
22.00, Dvojka
V mene otca (In the Name of the Father, 1993)
Podľa „skutočného“ životného príbehu Gerryho Conlona, zlodeja odsúdeného na doživotie za teroristický akt, ktorý nespáchal. Odsedel si štrnásť rokov, ale film Jima Sheridana o svojráznych írsko-britských vzťahoch našťastie trvá len čosi cez dve hodinky.
NEDEĽA 26. 11. 2006
14.30, Prima
100 pušiek (100 Rifles, 1969)
Hoci o kvalite westernu režiséra Toma Griesa by sme sa mohli sporiť, Raguel Welchová je v kovbojskom sexy a Burt Reynolds vlastne tiež, aj keď to takto z prvej ruky posúdiť nedokážem. Kvôli nim sa film vidieť oplatí, inak viac-menej strata času.
15.50, Markíza
Vinnetou III – Posledný výstrel (Winnetou III, 1965)
Budem sa rúhať? Budem! Filmová alternatíva Elánu, napísal by možno kolega Ondřejíček. Nikdy som nepochopil, čo na sterilne suchom a dobráckom náčelníkovi Apačov všetci vidia, mňa rozčuľoval už ako decko. Filmy samotné ma neskonalo nudili a nudia, sú hlúpe, naivné a prázdne, čo by nevadilo, ak by aspoň boli dobre urobené, ale nie sú. Ja viem, na klasiku sa nenadáva, ale toto nie je klasika, toto je len blbosť zvýznamnená spomienkami. Každopádne, trojka mi prekáža najmenej. Zdalo sa, že keď skautský červenokožec konečne otrčí mokasíny a odfrčí vyčíňať do večných lovísk, bude s jeho príbehmi nadobro koniec. Ale nebol, čo už, nie každý deň je nedeľa.
20.00, ČT 1
Škriatok (Skřítek, 2005)
Smutná filmová etuda na tému „ako hlboko dokážu klesnúť ľudia okolo divadla Sklep, keď majú pocit, že všetko pôjde samo“. Viac vo veľmi presnej recenzii tu.
PONDELOK 27. 11. 2006
21.25, ČT 2
Banda pre teba (Bande a part, 1964)
Po Luchinovi Viscontim prichádza na rad Jean-Luc Godard. Verím, že z nepozornosti kolegu, nie pre ignorantstvo, chýbala v minulotýždňových tv tipoch Viscontiho Smrť v Benátkach, film-inštitúcia, pre mňa osobne jeden z piatich najdôležitejších filmov, aké kedy vznikli, bez ohľadu na to, či sa mi páči, alebo nie.
Godard je trocha iný, asi slabší, ale z hľadiska dejín kinematografie takmer rovnako dôležitý. Filmový jazyk francúzskej Novej vlny nie je najľahší, ale mal by ním komunikovať každý, kto o sebe chce tvrdiť, že sa vo filme aspoň troška vyzná. Banda pre seba je v zásade úplne jednoduchý film o lúpeži, ktorá sa zvrhne do tragédie. Ale aký film!
02.35, Markíza
Lawrence z Arábie (Lawrence of Arabia, 1962)
Za toto by som odnímal licencie. Bez ohľadu na to, aký je Lawrence z Arábie film, rozdeliť ho na dve časti je nehanebnosť. Lenže divák Markízy musí byť vždy za hlupáka a ignoranta, ktorý pri filme dlhšom ako tri hodinky neobsedí. Rovnakí zmetkovia sú aj majitelia práv, ktorí také čosi dovolia. A nebohý David Lean rotuje v hrobe ako ventilátor. Druhá polovica ide na druhý deň, v podobne menšinovom čase.
UTOROK 28. 11. 2006
22.00, Dvojka
Ukradnuté bozky (Baisers Voles, 1968)
Doba je zlá, nejako sa nám tu premnožilo filmové umenie. Film Francoisa Truffauta o láske ani nemôže byť iný ako dráma. Aspoň že šmrncnutá komédiou, svojráznou, ale je tam. Aj v Ukradnutých bozkoch Truffaut zarába na príbeh cez svoje filmové alter ego Antoina Doinela, ktorý sa objavuje v ďalších štyroch Truffautových filmoch. Doinel bol najprv decko, čo nezapadalo, potom mládežnícky gauner malého formátu, potom vojak, potom vojenský väzeň a v civile sa mu tiež nevodí najlepšie: hľadá totiž lásku, ktorej by mohol hodiť na krk celú svoju bizarnú osobnosť.
23.30, ČT 2
Rojkovia (The Dreamers, 2003)
Dosiaľ posledný film Bernarda Bertolucciho – a výborný. Pôvabne dekadentná dráma o priateľstve troch mladých ľudí, ktorí si užívajú nielen seba navzájom, ale aj pohnuté revolučné šesťdesiate roky. Pozor, nejde však o žiadnu hippies agitku, naopak. Rojkov zvlášť ocenia filmoví fajnšmekri, veľa sa v nich parafrázuje filmová klasika. Aby som nezabudol, ak si plánujete Rojkov pozrieť, nenechajte si ujsť ani pondelkovú Bandu pre teba, jedna scéna z nej je v Rojkoch nakrútená znova, krásne.
00.00, Prima
Mikey (1991)
Priamočiary horor o deväťročnom decku, čo síce vyzerá ako anjelik, ale správa sa ako vraždiaci psychopat. A vždy sa nájde rodina, ktorá ho znovu adoptuje. Ja viem, prečo mám z detí strach.
STREDA 29. 11. 2006
20.00, ČT 2
Gosford Park (2001)
Čistá salónna detektívka sťa zo starej školy, tváriaca sa ako psychologický thriller. Plejádu výborných hercov s bravúrou sebe vlastnou kočíruje Robert Altman.
22.55, Dvojka
Signum Laudis (1980)
Žeby najlepší československý slovenský film nenakrútil ani Havetta, ani Bielik, ani Hanák, ani Kadár s Klosom, ale Hollý? Hmmm, to by mi asi neprešlo, aj keď myslieť si môžem, čo chcem. Nech je, ako chce, Vlado Müller je veľký, VEĽKÝ herec.
03.25, Markíza
Mutanti, príšery a superhrdinovia Stana Leeho (Stan Lee’s Mutants, Monsters & Marvels, 2002)
Všetci štyria komiksoví fanúšikovia, pozor! Netuším, ako sa celovečerný dokument Scotta Zakarina o jednom z najväčších komiksových tvorcov dostal do pazúrov Markízy, ale evidentne ho majú a bude v telke. Povinnosť.
ŠTVRTOK 30. 11. 2006
21.30, Jednotka
Spriaznení duchovia 1./22 (Ghost Whisperer, 2005)
Zdá sa, že slovenské televízie sa rozhodli začať splácať seriálový dlh vo veľkom štýle. Ghost Whisperer je ďalší z kvalitnejších moderných seri
Juraj Malíček viac od autora »