Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 13.10.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Návrat kráľa

Blank

Striedanie. Malíček nastupuje, Reten v tomto týždni relaxuje na lavičke náhradníkov. Odteraz sa budeme striedať. Čo jednému unikne, druhý si všimne a nabudúce si to oplieskame o hlavu. Keď niekto zabudne na Deadwood, musí niesť následky. 

tt57_01SOBOTA 14. 10. 2006

10.00, ČT 2
Kanóni (Great Guns)
Stan Laurel a Oliver Hardy vedno nakrútili okolo 150! filmov, ktoré sú dnes všetky pokladané za klasiku, rodinné striebro grotesky. A pritom aj Laurel a Hardy mali slabé chvíľky. Kanóni vznikli v roku 1941, teda v čase, keď bola už slávna dvojica (čo dvojica, jeden z prototypov komickej dvojice) za zenitom. Síce stále populárni, ale už menej, mohli si Laurel a Hardy dovoliť trošku zaexperimentovať. Napríklad si zahrali v skutočnom príbehu až v dramatickom slova zmysle, nielen v slede pozliepaných skečov. Tu obaja narukujú do armády, aby chránili svojho tiež narukujúceho zamestnávateľa a na chvíľku to vyzerá, že Hitler na konci predsa len bude oslavovať. Prehrať vojnu, v ktorej proti fúzačovi s pätkou bojujú aj zmetkovia formátu Laurela a Hardyho, sa zdá nemožné.    

23.10, Markíza
StrachBodkaCom (Fear.com)
Pozerateľná hororová variácia na Kruh strihnutý Záhadou Blair Witch, v ktorej funkciu vraždiacej videokazety s úspechom supluje tajomná internetová stránka. Nechutné tak akurát a občas sa dá aj príjemne zľaknúť.   

01.05, Joj
Komando (Comando)
Jeden z najpriamočiarejších filmov v dejinách kinematografie, aj jeden z najhlúpejších, ale to je jedno. Ako sa Arnold na začiatku rozbehne, keď mu unesú dcéru, tak o hodinku aj pol dobehne a dcéru zachráni. Medzi tým postrieľa davy záporákov. V jednoduchosti je krása. A čistota. Katarzné účinky podobných spektáklov nenahradí žiadny terapeut. 

NEDEĽA 15. 10. 2006

14.00, ČT 2
Blake Edwards – portrét
Portrét stvoriteľa Ružového pantera, bez ktorého by však bol svet kinematografie chudobnejší trebárs aj o Raňajky u Tiffanyho. 

17.05, ČT 2
Mladý Frankenstein (Young Frankenstein)
Režisér Mel Brooks toho má na rováši viac, v sedemdesiatych rokoch minulého storočia síce vymyslel subžáner bláznivej citačnej paródie a nakrútil niekoľko nezabudnuteľných kúskov (okrem Mladého Frankensteina, Ohnivé sedlá, Producenti, Nemý film, ale aj Spaceballs), na druhej strane uštedril vlastnému decku zopár takmer smrteľných rán (Život pod psa, Drakuloviny, Bláznivý príbeh Robina Hooda). Príbeh Frankensteinovho vnuka, ktorý odmietne len tak dedovizeň nechať ležať ladom, stojí za pozornosť, keď už pre nič iné, tak kvôli vynikajúcemu Genemu Wilderovi v hlavnej úlohe určite.

21.05, Joj
Torus (Epoch: Evolution)
Neuveriteľná sračka, až sa zdráham napísať, že sci-fi, lebo tento žáner si už vytrpel dosť, ale za podobné kusy by sa malo lynčovať. Film, pri ktorom divák prestáva veriť vlastnému úsudku, tam jednoducho musí byť čosi hlbšie, lebo takto zlé filmy sa jednoducho nakrútiť nedajú. Ak by ste náhodou prišli na to, čo tam je, dajte vedieť.   

tt57_0223.35, Markíza
Frasier V, 1., 2./24
Netuším, akú mal Frasier Crane cez prázdniny sledovanosť, ja som sa díval pravidelne, ale zreprízovať tento sitcom vzácne vyrovnanej kvality v normálnom vysielacom čase pokladám za veľmi rozumné rozhodnutie.

PONDELOK 16. 10. 2006

21.55, ČT 2
Porcelánová bábika (A Porcelánbaba)
Maďarská fakt vážna vojnová dráma. Nevadí.

23.35, ČT 1
Deadwood, 3./12, Nový prieskum (Deadwood I – Reconnoitering the Rim)
Tretia epizóda prvej série vynikajúceho amerického westernového seriálu, ktorý sa týmto práve diskvalifikoval z nášho cyklu článkov o seriáloch, čo sme zatiaľ nemali možnosť vidieť v nám široko prístupnej jazykovej verzii. Deadwood mal prísť na rad hneď po Angelovi, ktorý je stále v príprave, ale už nepríde, lebo je v telke. Lepšie vidieť, ako čítať. Deadwood je strhujúci mix dobrodružstva a drámy vo westernovom prostredí, ktoré je viac ako kulisami. V telke ani vo filme sme dosiaľ nemali možnosť vidieť Divoký západ v takej surovej, realistickej a drsnej podobe. Netuším, do akej miery je autentický, v devätnástom storočí som mal minimálne mínus 75 rokov, aj to na samom jeho sklonku, každopádne, žiadny príbeh z Divokého západu až dosiaľ nepôsobil uveriteľnejšie. V prvých dvoch epizódach zahynie pätnásť postáv a nikto sa nad tým nijako zvlášť nepozastavuje, ak by to takto šlo ďalej, Deadwood by čochvíľa mohol skončiť ako one man show. Našťastie, ak na Divokom západe nebola o čosi núdza, boli to ľudské zdroje. Len škoda, že sme ho nezachytili skôr.          

tt57_0300.00, Joj
Božská relikvia (Long xiong hu di/Armour of God)
Hongkonská odpoveď na Indiana Jonesa, len v nej namiesto Harrisona Forda šantí Jackie Chan, ktorý je síce určite lepší bojovník a akrobat, žiaľ, herec nie. Ale je to milé, taká zábava. Viac-menej. 

UTOROK 17. 10. 2006

23.25, Markíza
eXistenciA (eXistenZ)
Režiséra Davida Cronenberga mám rád, páči sa mi jeho provokatívne koketovanie s mainstreamom, aj to, ako sa za tie roky stal rešpektovaným takmer klasikom, ktorého si síce každý váži, ale len málokto má jeho filmy naozaj rád a asi nikto im celkom nerozumie. Len málo hororov je silnejších ako Scanners a nechutnejších ako Mucha, len málo drám presvedčivejších ako Crash a len jediná filmová adaptácia literárneho textu Williama S. Burroughsa, ktorá vôbec stojí za reč (Naked Lunch). V eXistenZ sa Burroughsovi stáva témou virtualita, technológie, počítačové hry a ontologická povaha reality, pričom spracovanie tejto témy je podobne hlboké a nekompromisné, ako to bolo svojho času vo Videodrome. eXistenciA vznikla v tom istom roku ako Matrix a obsahovo s ním korešponduje, avšak ak dáme tieto filmy vedľa seba, okamžite je jasné, kto tu je ten, čo sa vyzná a kto ten, čo varí z vody.       

STREDA 18. 10. 2006

22.15, Prima
15 minút (15 Minutes)
Vstup Karla Rodena do Hollywoodu – a hneď proti samotnému Robertovi De Nirovi. Nedávno som kdesi videl fragment z desivej komunistickej armádnej agitky Copak je to za vojáka, kde guma Roden šantí ako prieskumnícka šarža a veru musím skonštatovať, že hoci sa herecky Roden veľmi nezmenil, na jeho hollywoodske filmy sa díva predsa len akosi dôstojnejšie.      

00.35, ČT 2
Plochá ako doska (Flatly Stacked)
Kanadský dokument o životných strastiach žien s malým poprsím, s názvom, ktorý ašpiruje do top 10 najvýstižnejších stupídnych filmových názvov.

tt57_04ŠTVRTOK 19. 10. 2006

22.10, ČT 2
Olovená vesta (Full Metal Jacket)
Predposledný film Stanleyho Kubricka, o Vietname, s pôsobivou samovraždou regrúta, čo nezvládol výcvik, a tak si vystrelil mozog na kachličky. Najprv to zadunelo, potom čvachtlo. Zvyšok filmu mi nič nehovorí, ale túto scénu mám rád.  

03.20, Joj
Krakatit
Československá dráma podľa Čapkovej literárnej predlohy, nakrútená režisérom Otakarom Vávrom v roku 1947, s Karlom Högrom v hlavnej úlohe. Dystopia, akú v Hollyvoode jakživ nenakrútia, v detstve a vlastne doteraz ma dokáže vydesiť spoľahlivejšie ako pohľad na strašidlo, čo býva pod posteľou. 

PIATOK

Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [8]

:: Súvisiace reklamné odkazy