Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ester Ralbovská | 14.9.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Čím zabiť pol dňa? Plnenou paprikou

Blank

Plnená paprika je vzácny poklad neskorého leta, pri ktorom sa blažene usmieva každý správny chlap od 3 do 103 rokov. Pre každú správnu gazdinku znamená plnená paprika šesť šedivých vlasov (veľké pranie so žehlením osem). S plnenou paprikou je robota aspoň na pol dňa. Zvlášť ak ju pripravujeme pre trúda obecného, ktorý trvá na najtradičnejšej príprave, lebo tak to robila jeho milovaná mamička. Nasleduje veľmi stručný opis prípravy plnenej papriky.

Správna gazdinka vstane ráno o piatej, aby začala variť mäsovú polievku. Vieme, že poriadny vývar sa pomaly varí aspoň štyri hodiny. Kým sa polievka sama varí, gazdinka nezaháľa a zamiesi kysnuté cesto na knedle. Z kysnutého cesta bolia ruky oveľa viac ako z odpaľovaného. Cesto niekoľkokrát vykysne a spľasne, kým sa z neho uvaria alebo uparia knedle. A už je tu čas začať s prípravou paradajkovej omáčky. Nakrájané paradajky sa dlho dusia, potom sa prácne pretrú cez sito, potom sa opäť dlho dusia, až kým má omáčka požadovanú hustotu. Počas dusenia treba omáčku často, ak nie stále, miešať, lebo sa veľmi rada prichytáva na dno hrnca. Varenie a lisovanie paradajok na omáčku som si nevymyslela, robili to tak obe moje drahé staré matky. Jednej umrel manžel dosť skoro, aby mohla pokrokovo prejsť na paradajkový pretlak, druhá sa po jubilejnej stej plnenej paprike rozviedla. Medzitým sa gazdinke uvarí mäso v polievke, môže ho pomlieť, kým sa jej poloudusí ryža. Zmes mletého mäsa a ryže musí hojne ochutiť, lebo polievka si nechala všetku mäsovú chuť. Áno, dve jedlá z jedného mäsa, tak to chodí v chudobných rodinách. Naplnené papriky sa hodia do paradajkovej omáčky, kde sa ešte varia dosť dlho, aby sa dovarila polosurová ryža, už sa to však ťažko mieša, aby sa papriky nepoškodili, takže gazdinka má postarané aj o popoludňajší program pri čistení pripálenín z hrnca. Správna gazdinka stihne v prestojoch pripraviť domáce rezance do mäsového vývaru. Takto si predstavujem svoj program na týždeň, každá poriadna gazdiná to všetko stihne do dvanástej hodiny, keď si pán tvorstva sadá k stolu.

So všetkými dvoma láskavými čitateľmi, ktorých neodradil horeuvedený horor, si spoločne uvaríme modernú plnenú papriku. Venujeme jej maximálne hodinu, vrátane čistenia mäsového mlynčeka.

ester26_01

Potrebujeme:
1 knedľu cez ulicu (cez ulicu je zrejme hanlivé označenie lenivých žien, ktoré knedle nepripravujú samy doma)
10 paprík
80 dkg mäsa – zmes bravčového a hovädzieho, najlepšie pomleté mäsiarom
10 dkg neuvarenej ryže
cibuľu
soľ, korenie
Vegetu
2 väčšie paradajkové pretlaky (mávajú 145 až 200 g)
4 lyžice oleja alebo masla
4 lyžice hladkej múky – mierne kopcovité
cukor, soľ

ester26_02

Ryžu dáme dusiť alebo vreckovú variť obvyklým spôsobom na polovicu času, aby nebola úplne hotová. Ak nevieme, koľko je polovica času, kúpime „sáčkovú“ (v preklade vo varných vreckách), na tej je to napísané. Za tých pár minút stihneme nasekať cibuľu a očistiť papriky. Polouvarenú ryžu zmiešame s mletým mäsom, cibuľou a primeraným množstvom soli a korenia, prípadne ďalších obľúbených korením. Dáme variť vodu s lyžičkou Vegety, kým zovrie, stihneme naplniť papriky mäsovou zmesou. Zmes, ktorá sa nezmestí, ucapkáme do guliek. Do vriacej vegetovej vody vložíme papriky a guľky a tie sa na miernom ohni samy varia jednu hodinu, ktorú my využijeme užitočnejšie, napríklad na povaľovanie.

ester26_03

Dáme ohriať plátky knedle cez ulicu do pary.

Po hodine vyberieme plnené papriky z plnenopaprikového vývaru a odložíme nabok. Zapojenie vody do procesu znamená, že sa nemusíme báť o pripálenie omáčky a plných paprík na dno hrnca, pričom o chuť mäsa a paprík neprídeme, lebo vývar použijeme na omáčku.

Nájdeme veľký hrniec, ktorý pojme všetku omáčku s paprikami. Ak rátame pol litra omáčky na porciu, desať paprík s jednou-dvoma guľkami robí asi šesť porcií, čo sú tri litre tekutiny s rezervou na papriky, teda potrebujeme päťlitrový hrniec.

V hrnci rozpálime tuk, zasypeme hladkou múkou a miešame, čím pripravíme svetlú zásmažku. Na zásmažku vylejeme paradajkové pretlaky, plnenopaprikový vývar, dolejeme vodu do troch litrov a pomaly miešame. Keď omáčka zovrie, necháme jej ešte tri až päť minút, aby optimálne zhustla, dochutíme cukrom, prípadne soľou. Paradajkové pretlaky bývajú rôznej úrovne a kvality, podľa ľubovôle môžeme doladiť chuť žblnkom kečupu alebo drvenými paradajkami.

ester26_04

Do omáčky nahádžeme plnené papriky, ktoré zaručene nestihli vychladnúť. Podávame s pariacou sa knedľou.

Ďakujem všetkým dobrým profesionálnym kuchárkam, ktoré vynašli knedľu cez ulicu. Ďakujem minimalistom, ktorí napchali kilo paradajok do dvojdecového pohára. Ďakujem mäsiarom, ktorí melú mäso za žmurknutie. Ďakujem všetkým pokrokovým ženám, ktoré dokázali zredukovať prípravu plnenej papriky na trištvrte hodiny, aby zvyšných šesť hodín mohli venovať zaváraniu, pletiu buriny a drobným stavebným prácam. Milujem vás aspoň tak ako plnenú papriku.


Ďalšie články zo štvrtka 14. septembra 2006
Rado Ondřejíček: Stop zneužívaniu prírody na komerčné účely
David Reten: Týždeň so slovenskou klasikou 
Imrich Rešeta ml.: Starrrósti a strrrásti tínejdžérrrov



Ester Ralbovská  viac od autora »
Vaše reakcie [35]
:: Súvisiace reklamné odkazy