Ak patríte k obdivovateľom krásnej prírody, v lone ktorej je niekoľko sviežich „skočdomňa“ jazierok, vznešenej starej architektúry, rázovitých krčiem, kaviarní a pohostinstiev a ak ste čo i len trochu náročnejší filmový fanúšik, tak by ste si nemali nechať ujsť ôsmy ročník komorného, no mimoriadne pestrého filmového semináru 4 živly.
Možno práve obrazným a pomyselným spojením štyroch živlov sa organizátorom dosiaľ tradične darilo ukuť najautentickejší filmový festivalík v našich plytkých stojatých vodách. Svojou nezameniteľnou aurou necháva podobné akcie ďaleko za sebou. Pravda, sceľujúcim a špecifickým prvkom 4 živlov je najmä banskoštiavnický duch a organizátorský punc. Kapacitne i koncepčne sú 4 živly istým kontrastom, či náprotivkom mega výpredaja art filmov známej (a naozaj skvelej) Letnej filmovej školy v Uherskom Hradišti. Veľkosť a mnohosť tu kontrastuje so skromným sprisahanectvom približne dvesto tridsiatich návštevníkov. A tento rok sú navyše pripravené rôzne vylepšenia.
Od 10. do 13. augusta miestne kino a amfiteáter (s pôsobivým výhľadom na mesto a s famóznou scenériou hviezd, romantika jak vyšitá) premietnu štrnásť celovečerných filmov a tri prekvapká z archívu. Garantmi kvalitného výberu sú osobnosti slovenskej filmológie – Martin Ciel (teoretik a pedagóg VŠMU) a Martin Kaňúch (šéfredaktor teoreticko-akademického periodika Kino ikon).
Ústredným motívom tohto ročníka je slovné spojenie „hore a dolu“, ktoré podľa slov usporiadateľov môžeme chápať ako „triviálnu informáciu pozorovania sveta okolo nás (napríklad vertikála – horizontála, sakrálne – profánne, bohatstvo – chudoba, lietadlá – ponorky, východ slnka – západ slnka, čierne – biele).“
Programový koncept „hore a dolu“ diváci môžu sledovať, následne o ňom debatovať po nasledujúcich snímkach: Ga, Ga – Sláva hrdinom (r. Piotr Szulkin, Poľsko, 1985), Slzy padali (r. Georgij Danelija, Rusko, 1982), Krysař (r. Jiří Bárta, ČR, 1985), Malá Viera (r. Vasilij Pičul, Rusko, 1988), Strach a chvenie (r. Alain Corneau, Francúzsko/Japonsko, 2003), Ikarie XB1 (r. Jindřich Polák, ČR, 1963), Kanály (r. Andrzej Wajda, Poľsko, 1957), More, ktoré myslí (r. Gert de Graaf, Holandsko, 2000), Červená kalina (r. Vasilij Šukšin, Rusko, 1973), Ryšavá veverička (r. Julio Medem, Španielsko, 1993). Idylu amfiteátra podčiarknu snímky Svet zajtrajška (r. Kerry Conran, USA/Veľká Británia, 2004), Vynález skazy (r. Karel Zeman, ČR, 1958) a Delikatesy (r. Jean-Pierre Jeunet, Francúzsko, 1991).
Tradičnou súčasťou programu je premietnutie filmu spojené so živým hudobným sprievodom, improvizáciou – kinoprojekcia nemého filmu Chamtivosť (r. Eric von Stroheim, USA, 1924) zhutnená o hudobno-zvukové salvy a nuansy pomerne známych experimentátorov Jula Fujaka (semi preparovaný klavír, zvukové objekty, sample) a Jána Boleslava Kladiva (laptop).
V príjemných priestoroch miestneho Art café diváci môžu po videoprojekcii polemizovať o kvalite najnovších študentských filmov VŠMU, zároveň ich konfrontovať so snímkami zahraničných filmových škôl, ktoré sa objavili na medzinárodnom festivale študentských filmov AČKO v Bratislave. Zaujímavosťou iste bude aj prehliadka minútových filmov festivalu AZYL a krátkych filmov málo známej baskickej filmovej produkcie.
Mimoriadne lákavým sa zdá byť aj špeciálne premietanie v podzemných priestoroch skanzenu Banského múzea. Táto akcia pod názvom Do bane sa ukončí netradičnou projekciou (30 metrov pod vstupom do podzemia) v štôlni Bartolomej.
Osobne som tiež zvedavý na premietanie starých nájdených 16 mm filmov v kaviarni Libresso.
Seminár, samozrejme, ponúkne aj hudobné akcie, napríklad Slnko fest, kde sa predstavia formácie zoskupené pod hudobným vydavateľstvom Slnko Records. Na minifestivale, ktorý sa bude konať vo štvrtok (10. 8. 2006) na nádvorí kaviarne Libresso, vystúpia Slide & Udu a Soňa Horňáková, Živé kvety a Longital/Dlhé diely. Druhý hudobný večer filmového seminára pod názvom Roots Sounds bude znieť v rytme ska/reggae/dancehall. Neoddeliteľnou súčasťou seminára je tradičná živelná sobotňajšia party v čajovni Klopačka, kde sa po minuloročnej úspešnej „dídžejskej bitke“ odohrá dídžejská naháňačka v štýle ruského animovaného „cartoonu“ No počkaj! Na No počkaj, party! sa budú naháňať DJ Tĺk a DJ Pajác.
Počas seminára sa tiež budú predávať publikácie a DVD z edičného oddelenia SFÚ.
Dovidenia v Štiavnici! Ozaj: akreditovať sa, pozrieť si históriu a iné veci môžete práve tu – 4 živly.
Ďalšie články z pondelka 7. augusta 2006
Elena Akácsová: Muži na pokraji sebazničenia
Dušan Mikušovič: Suverén v maloobchode
Peter Pišťanek: Bolek Polívka sa bojí mučenia
Rado Ondřejíček: Mladá, drzá, zábavná – a to je všetko
Rasťo Salay viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|