Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 17.2.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Čo sa skrýva pod povrchom muža, ktorý vedel príliš málo?

Blank

Je načase urobiť malé zmeny, dúfam, že praktické. Až dosiaľ sme pri tipoch uvádzali reálny dátum a deň ich uvedenia v telke, dneškom začneme praktizovať zaužívaný konvenčný model. V tipoch na sobotu teda nájdete aj tie programy, ktoré majú reálny vysielací čas v nedeľu po pol noci. Hádam vám to pomôže v orientácii.
Druhá zmena sa týka samotnej skladby TV tipov. V posledných týždňoch nám to tu bobtnalo a boptnalo a ktovie, kde by sme skončili, ak by sme neurobili radikálny rez. Dneškom sa znova začíname sústreďovať na svojím spôsobom špecifické, menšinové TV programy, ktoré by vám v bohatej televíznej ponuke mohli ujsť. Ak teda pôjde v sobotu na Markíze Hrdina, spomenieme ho, ale bez nejakého zásadnejšieho komentára. Ten radšej venujeme čomusi, čo síce môže byť úplne neznáma hlúposť, ale aspoň čímsi pozoruhodná, špecifická, výnimočná, taká, čo si zaslúži, aby sme vás na ňu upozornili, alebo vás pred ňou varovali. Nie že by Hrdina výnimočný nebol, naopak, ale o tom každý vie.  

tvtipy23_01Sobota 18.2. 2006, ČT1, 13.00
Fimfárum Jana Wericha
Prekrásny český bábkový film z roku 2002, v ktorom bábky v rukách animátorov ilustrujú pôvabné Werichove rozprávky, načítané ešte ním samým. Len v jednom prípadne nebohého majstra dôstojne zastúpil Ota Jirák.

Sobota 18.2. 2006, ČT2, 13.50
Výber z curlingu 
Curling je fascinujúci šport. Keď už sa olympiáde v telke nedá vyhnúť, aspoň si môžeme pozrieť športy, ktoré inak veľmi nevidno.    

Sobota 18.2. 2006, Markíza, 21.15
Hrdina (Ying xiong)
Hongkonský, teda vlastne čínsky wuxia epos, nádherný výtvarne aj pohybovo. Osobne ma najviac nadchýna pasáž mentálneho súboja majstrov. Jet Li sa už objavil v hocičom, ale jeho bezmenný hrdina je spoľahlivo jeho najlepšou kreáciou, fyzicky aj herecky. Film v roku 2002 nakrútil režisér Yimou Zhang.

Sobota 18.2. 2006, Prima, 23.15
Zbaľ prachy a vypadni! (Lock, Stock and Two Smoking Barrels)
Platí doslova to, čo som písal pred dvoma týždňami, len teraz nie na Jojke, ale na Prime. Vynikajúci autorský celovečerný debut scenáristu a režiséra Guya Ritchieho z roku 1999, nakrútený v britsko-americkej koprodukcii. Štýlová čierna krimikomédia z londýnskeho podsvetia, o štyroch drobných gangstroch, ktorí zo všetkého najviac disponujú schopnosťou neuveriteľne komplikovať veci. Škoda len, že Ritchie sa udržiava v povedomí viac ako Madonnin manžel než talentovaný filmár.

Sobota 18.2. 2006, Jednotka, 23.10
Volavka I. (Mou gaan dou)
Jeden z najoceňovanejších hongkonských filmov posledných rokov. S typickou hongkonskou akčnou školou a filmami Heroic Bloodsheed už toho veľa spoločného nemá, skôr sa pokúša byť serióznou drámou s prvkami akcie západného typu. Režisér Wai Keung v roku 2002 rozohral predvídateľnú, ale o to pútavejšiu zápletku o policajtovi, ktorý infiltroval mafiánsky gang a mafiánovi, čo sa votrel do radov polície. Obe strany tušia, že majú v svojich hniezdach zradcov, takže sa schyľuje k poriadnym jatkám. No, poriadnym už ani veľmi nie, stále sa dajú, ale už sme videli aj onakvejšie hongkonské kusy.    

Sobota 18.2. 2006, ČT1, 23.30
Cieľ: Zem (Target Earth)
Americké televízne sci-fíčko s béčkovým príbehom o ufónskej invázii a samotárskom detektívovi, ktorý sa viac-menej snaží prekaziť ju. Katastrofálna zmes tých najhorších klišé môže spôsobiť závažnú duševnú ujmu, preto sa filmu režiséra Petra Marklea z roku 1998 určite vyhnite. Ak ste, naopak, vkusoví masochisti, toto je film pre vás. Ba čo viac, môžeme založiť klub. Budeme sa stretať po nociach v nejakom vulgárnom prostredí a vzájomne sa týrať filmovými zhovädilosťami. Budeme mať aj tajné identifikačné znamenie, odznak so Sylvestrom Stallonem z filmu Lock Up na klope kabáta.   

tvtipy23_02Nedeľa 19.2. 2006, Jednotka, 20.05
Gladiátor (Gladiator)
Jeden z hollywoodskych paradoxov, multioscarový kus Ridleyho Scotta z roku 2000, s Russellom Crowom v hlavnej úlohe, jeden z najväčších filmových hitov toho roku, nakrúcaný deň ku dňu, bez scenára v pravom slova zmysle. Takému čomusi rozumiem len ťažko.

Pondelok 20.2. 2006, Jednotka, 23.00
Priepasť (The Abyss)
Priepasť mám rád, blockbuster režiséra Jamesa Camerona z roku 1989 vyzerá úžasne aj dnes, zostarol minimálne. Potápačské sci-fi o katastrofe na ponorke, čo sa zvrhne do blízkeho stretnutia druhu s podmorskými mimozemšťanmi, po prvýkrát použilo digitálne trikárske techniky, z ktorých žije kinematografia dodnes.   

Pondelok 20.2. 2006, ČT1, 23.10
Jake 2.0 1./16
Prvá časť amerického sci-fi seriálu z roku 2003 o junákovi, ktorý získa superschopnosti a stane sa elitným agentom. Zápletka zdanlivo nič extra, ale skvelo spracovaná, mix drámy, tak trocha akcie a sci-fi. Žiaľ, seriál sa v mainstreame veľmi nechytil a ledva prežil jednu sezónu. Škoda. Jeho tvorca, Silvio Horta, je scenárista a producent s obrovským potenciálom. Prvý raz dal o sebe výraznejšie vedieť v roku 1998 mysterióznym hororom Urban Legends (u nás ako Tajomná legenda), svojrázne spracovávajúcim globálny folklórny fenomén tzv. mestských legiend (niekto pozná niekoho, kto pozná niekoho, kto išiel len tak naľahko vysypať smeti a vrátil sa po týždni z divokého žúru). 

tvtipy23_03Streda 22.2. 2006, Jednotka, 15.30
Muž, ktorý vedel príliš málo (The Man Who Knew Too Little)
Že je Bill Murray jedným z najschopnejších hercov, ktorí sa kedy objavili na filmovom plátne, som začal tušiť v roku 1986, keď som prvýkrát videl svoj dodnes absolútne najobľúbenejší film, Krotiteľov duchov. Ďalšie Murrayove filmy ma v tomto názore len utvrdili. Počínajúc Caddyshackom, cez Na Hromnice o deň viac a Besného psa a Glóriu, až k Životu pod vodou, Stratenému v preklade, či čerstvým Zlomeným kvetom Murray dokazuje, že sám dokáže utiahnuť akýkoľvek film a nikdy to nebude totálna periféria. V Mužovi, ktorý vedel príliš málo je tomu najbližšie. Film režiséra Jona Amiela z roku 1997 by bol bez Murraya totálnou sračkou. Takto sa dá, a dokonca mu nemožno uprieť istý, veľmi skrytý, pôvab. 

Štvrtok 23.2. 2006, Jednotka, 04.10
Čo sa skrýva pod povrchom (What Waits Bellow)
No, práve vďaka takýmto kúskom majú TV tipy zmysel. Obskúrna britská akčná záležitosť z roku 1984, nakrútená režisérom Donom Sharpom, o objavení jaskynného kmeňa, ktorý pod zemou prežíval desiatky generácií izolovaný od zvyšku sveta a troška zdegeneroval. Alebo nie zdegeneroval, len sa vyvinul odlišne. A keďže strety dvoch kultúr sa nemôžu skončiť inak ako krvavým konfliktom, bude sa bojovať. Veď keby sme v jaskyni Driny objavili nejakých krovákov, tiež im nebudeme stavať sochy, ale náruživo a s chuťou ich pobijeme, lebo inak by pobili oni nás.   

Štvrtok 23.2. 2006, Jednotka, 15.45
Brewsterove milióny (Brewsters Millions)
Chcel by som, aby sa mi toto stalo. Monty Brewster je treťotriedny bejzbalový povaľač, ktorý, aby sa dostal k obrovskému dedičstvu, musí v priebehu relatívne krátkeho času minúť nechutne veľkú čiastku, ale nakoniec nesmie nič vlastniť. Monty sa rozhodne utrácať vo veľkom štýle, ale peňazí je jednoducho priveľa. Až kým sa nerozhodne zmanipulovať voľby tak, aby k nim ľudia nešli, lebo všetci kandidáti majú maslo na hlave. Také čosi by sa nám tiež hodilo. Bláznivú komédiu nakrútenú vraj podľa skutočnej udalosti zrežírovala v roku 1985 režisérska (svojho druhu) legenda Walter Hill. Sranda. Neviem, čo s tým míňaním peňazí všetci majú. Aký to môže byť problém minúť akúkoľvek čiastku? Existuje len málo podobne kreatívnych činností ako nakupova

Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [8]

:: Súvisiace reklamné odkazy