Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Soňa B. Karvayová | 24.2.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Taktika na svokru: Akceptuj, nebojuj, vypočuj, transformuj.

Blank

Keď už raz dospejete do štádia, že sa odhodláte vstúpiť s niekým do stavu manželského, mali by ste sa čo najrýchlejšie zmieriť s niektorými vecami. Jednou z nich je, že neoddeliteľnou súčasťou vášho partnera sú jeho príbuzní. To sú tí dobrí ľudia, čo naňho občas výchovne a väčšinou nevýchovne pôsobili, aby sa z neho časom stal klenot hodný vašej lásky a duševného zdravia. Najdôležitejšou osobou z tohto zástupu je samozrejme matka. Jeho matka a vaša svokra. Moje niekoľkoročné skúsenosti s vlastnou svokrou ma naučili, že taktika pre harmonický vzťah so svokrou je pomerne jednoduchá: Akceptuj, nebojuj, vypočuj, transformuj. Mám to šťastie, že svokrovci minulý rok oslávili tridsiate výročie svadby a mojej svokre pri tejto príležitosti tajne doručili Nobelovu cenu mieru. Keďže môj muž je celý po tatovi, svokrine dlhoročné stratégie a taktiky sú pre mňa neoceniteľným zdrojom vedomostí, vďaka ktorým sa možno zakaždým nebudem musieť učiť na vlastných chybách a jedného dňa aj my s mužom v šťastí, zdraví a láske (lebo fakt, že moji svokrovci sa aj po rokoch naozaj stále milujú, je nepopierateľný) dožijeme nejakého pekného výročia.

Moja svokra je, stručne povedané, veľká žena, ktorá bez komentára toleruje životný štýl ľudí okolo seba, aj keď si o ňom myslí svoje, vždy si nájde dôvod na zasmiatie, aj keby jej horel vlastný dom a má večný elán variť dobré jedlá pre veľké množstvá hladných a nenažraných krkov (každý víkend sa totiž u nich na chalupe zíde pospolité príbuzenstvo pozostávajúce minimálne z dvadsiatich osôb s veľkým apetítom).

Keďže som žena pomerne inteligentná, celkom rýchlo som pochopila, že niektoré jedlá sú najlepšie podľa mamičkiných receptov, a tak som ich jednoducho zaradila do repertoára aj ja. Je to celkom výhodné: pri akejkoľvek invencii v kuchyni, ktorá sa manželovi nepozdáva, mu bezostyšne tvrdím, že to robím presne podľa svokriných inštrukcií a vtedy muž všetko bez reptania zje. Lebo mamičke sa neodvráva a mamičkine recepty sú najlepšie.

pernik_04

Vianočná hubová šošovica podľa Drahušky
Potrebujeme:
balenie šošovice
bobkový list
drvenú rascu
lyžicu soli
hríby (sušené lesné, alebo živé šampiňóny)
hrozienka

liter mlieka
smotanu na šľahanie
2 lyžice Solamylu
cesnak

pernik_03

Šošovicu preberieme, lebo nie je nič horšie, ako chrumkať v polievke kamene. Opláchneme a dáme variť do litra vody. Pridáme bobkový list, drvenú rascu, lyžicu soli.
Sušené hríby namočíme, šampiňóny očistíme a pokrájame. Keď je šošovica uvarená, pridáme do polievky hríby a za hrsť hrozienok. Povaríme, pridáme liter mlieka a šľahačkovú smotanu. V pohári rozmiešame 2 lyžice Solamylu v asi 1 dcl vody a prilejeme do polievky. Rozmiešame a keď sme spokojní s hustotou, odstavíme zo sporáka. Celkom nakoniec do polievky moja svokra roztlačí cesnak. Ja cesnak vynechávam a vôbec mi tam nechýba.
Podávame s chlebom.

Priznám sa, že hrozienka v jedle naozaj nemusím, ale táto polievka si ma získala, a preto v nej akceptujem aj hrozienka. V rodine môjho manžela sa táto polievka podáva na Štedrý večer, ale myslím, že by bola škoda jesť takú dobrotu len v jeden deň v roku. Najmä ak má skrášľujúci efekt: veď už naši predkovia vedeli, že „ak chceš pekným byť, najedz sa šošovice“.

pernik_02

Rýchly perníkový koláč podľa Drahušky
Potrebujeme:
40 dkg hladkej múky
30 dkg práškového cukru
2 PL kakaa

2 PL lekváru
1 lyžičku sódy bikarbóny
1 lyžičku mletej škorice
pol litra mlieka
2 celé vajcia
1 perníkový prášok

1,5 dcl oleja

Poleva:
čokoláda na varenie
trochu stuženého pokrmového tuku

pernik01

Všetky uvedené suroviny zmiešame, vylejeme na plech a pečieme vo vopred vyhriatej rúre pri 200°C asi polhodinu (keď vám koláč bude voňať a vyzerať ako upečený, pichnite doň špajľou a ak ju vytiahnete čistú, je perník hotový).
Drahuška koláč pokrája a poleje čokoládovou polevou, ktorú si spravila roztopením čokolády a stuženého tuku. Mne sa poleva nechce robiť zakaždým, niekedy čokoládu nasekám a zamiešam rovno do cesta.
Môžeme podávať so šľahačkou.

Raz sme pol plechu tohto koláča zabudli v špajzi a objavili ho až po týždni. Na naše veľké prekvapenie bol stále vynikajúci, dokonca sa mi zdalo, že je ešte lepší ako čerstvý. Vyskúšajte, ak sa nebojíte, ale hlavne to neprezraďte mojej svokre!



Soňa B. Karvayová  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy