Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Eva Borušovičová | 19.1.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Odžmolkovač

Blank

uvodnik53Mala som narodeniny. Už som z nich ani nemala depku. Mala som oslavu, kamarátky a kamarátov, jedlo, pitie a darčeky. Dostala som kopu pekných vecí, ktoré sa mi hodia, ktoré, pochopiteľne, nevyhnutne potrebujem a ktoré by ich darcovia zároveň sami chceli dostať. Knihy, kvety, šminky pre pokročilé ženy a servírovacie misy na olivy.

Od kamarátky, s ktorou nás spájajú okrem minulosti a prítomnosti aj najmastnejšie vzájomné telefónne účty, som dostala odžmolkovač. Je to niečo ako holiaci strojček na svetre. Pochopila, čo mi najviac chýba. Nie nové svetre, ale vylepšenie tých starých. Nie nový kabát, ale vylepšenie toho starého. Nie nový život, len vylepšenie toho, čo už mám.

Šampanské nám stúpalo do hlavy, tak sme do odžmolkovača napchali baterky a pustili sa do pozdvihovania svetrov. Drobné chuchvalčeky farebnej splstnatenej vlny sa dostávali pod nože prístroja značky ufesa a my sme začali filozofovať nad tým, aké by bolo krásne, keby okrem svetrových vyrábali aj životné odžmolkovače. Pretože keď človek žije svoj život, v tých najnamáhanejších oblastiach sa mu opotrebuje. Zožmolkovatie. Nechceme svoje životy zahodiť a hľadať si nové, chceme len, aby sa dali odstrániť tie drobné rozčuľujúce kazy, opotrebovania, znaky únavy a obnosenosti.

Kým sme zo zásobníka prístrojčeka vyklepali práve odstránené čierne, hnedé, červené a oranžové žmolky, prišli sme na to, že životné odžmolkovače predsa len existujú. Väčšinou spadajú do kategórie nerestí, náboženstva, filozofických systémov a citových závislostí. Tu je ich zoznam:

Sex.
Alkohol.
Božie oko, čo sa na mňa díva.
Joga.
Karma.
Jedlo.
Ten okamih, keď ti tvoje dieťa so smiechom a roztvoreným náručím beží v ústrety.
Jeho alebo jej dlaň.
Knihy, filmy, hudba.
Priatelia.
Psie/mačacie/morčacie/škrečacie/rybacie oči, ktoré sa na teba dívajú, keď máš ťažký deň.
Vaňa plná teplej vody.
Tanec. So zatvorenými očami.
Spánok. Ráno múdrejšie večera.
Chvíle, ako je táto. Narodeniny, najlepšie tie cudzie.

Nepotrebujeme nové životy, len si občas musíme odžmolkovať tie staré. Dopriať si životné odžmolkovače častejšie. Skôr, než sa v žmolkoch povinností, vecí, čo sa patria a musia, v rutine a zvyku celkom stratíme.Eva Borušovičová  viac od autora »
Vaše reakcie [25]
:: Súvisiace reklamné odkazy