Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ester Ralbovská | 23.12.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Pagáče predmetom pavedeckého pokusu

Blank

Skončilo sa to plnou kuchyňou pagáčov. Začalo sa to tajomstvom kamarátky Jany, ktoré pod prísahou zdedila od svojej matky Jany, vďaka ktorému má dcéra Jana spokojného mladého milenca a druhá dcéra, už nie Jana, spokojný celý život. Nebola by to správna matka, keby okrem receptu na šťastie neponúkla hneď aj ponaučenie – dcéry moje utešené, za každý kúsok šťastia musíte zaplatiť, a nie vždy je cena primeraná.
Neprimeraná cena spočíva v trojdňovej príprave a ak sa teraz zľaknete, nikdy z vás nebude dievča do koča aj do voza, gazdinka aj dračica, hviezda večierkov, ktorú sa z vás snažím urobiť. Zvyšok pokusov a omylov som urobila sama, stačí len vybrať si verziu, ktorá vyhovie vašim morálnym zásadám.

Trojdňové pagáčiky Janinej mamy Jany
1 sladká smotana (tá z téglika, ktorej nedôverujem)
1 maslo alebo radostný tuk na pečenie (25 dkg)
30 dkg hladkej múky + trochu na podsýpanie a nadsýpanie
1 lyžička soli
1 vajce
20 dkg údeného syra
orechy

pagace_01

Deň 1: Smotanu vyložíme na kredenc. Ak máme prehnane aktívnych spolubývajúcich, opatríme ju upozornením, že na kredenc skutočne patrí.

pagace_02

Deň 2: Na téglikovú smotanu sa dá spoľahnúť aspoň v tom, že rýchlo skysne. Zo skysnutej smotany, tuku, múky a soli zmiesime cesto. Je odporne lepivé, zoškriabeme ho z ruky, radšej tupou stranou noža, a odložíme do chladničky.

Deň 3: Dočkali sme sa, dnes si to odmakáme. Nastrúhame údený syr. Rozšľaháme vajce. Dôkladne pomúčime dosku, valček aj cesto a vyváľame ho na výšku pol centimetra. Cesto potrieme vajcom a dôkladne posypeme údeným syrom. Malým pomúčeným pohárikom vykrajujeme pagáčiky, kladieme na plech vyložený papierom, do každého natlačíme kúsok orecha. Vo vyhriatej rúre pečieme asi 15 minút, kým sú zlaté. Keď minútku zabudneme, budú chrumkavejšie. Zvyšky, ktoré ostali okolo vykrojených koliesok, zmiesime, vyváľame na placku, potrieme vajcom, posypeme syrom, vykrojíme, upečieme. Zvyšky, ktoré ostali okolo vykrojených koliesok, zmiesime, vyváľame na placku, potrieme vajcom, posypeme syrom, vykrojíme, upečieme. Zvyšky, ktoré ostali okolo vykrojených koliesok, zmiesime, vyváľame na placku, potrieme vajcom, posypeme syrom, vykrojíme, upečieme. Až kým nám neostane zvyšok veľký ako jeden pagáčik.
Z jednej dávky cesta vytvoríme pohárikom s priemerom 48 mm 50 prvých pagáčikov a 35 zvyškových pagáčikov. Nikto ich nerozozná.

pagace_03

Výsledky pavedeckého pokusu:
Cesto s maslom je pevnejšie, ľahko sa vykrajuje, ťažšie sa vykrojené doluje z pohárika.
Cesto s radostným tukom je mäkšie, viac sa lepí, ľahko sa váľa, pri vykrajovaní nedodržiava okrúhly tvar, ľahko sa doluje z pohárika, ale pritom tiež stráca tvar.
Pagáčiky s maslom si po upečení držia svoj tvar, na ktorom syr tvorí rozkošný klobúčik.
Pagáčiky s radostným tukom a všetky zvyškové zmágané strácajú svoj tvar a nadobúdajú tvar kopčekov, čo im neuberá na kvalite ani estetickej hodnote.
Chuťový rozdiel pri použití rôznych tukov je takmer nebadateľný, ak naň neupozorníte bigotného masliara, ostatným je to aj tak jedno, hlavne, že ich je veľa.
Syr musí byť údený, aby mali pagáčiky chuť.
Ak nemáte pracovnú plochu v ergonomicky primeranej výške a nie ste svätec, nerobte viac ako jednu dávku.
Keď už sa do pagáčov pustíte, urobte rovno tri dávky, dve sa zjedia hneď a tretia vydrží v mrazničke, kým príde rad na ďalšieho milenca.
Ak nechcete tri dni piecť a tri dni čistiť kuchyňu, múku z nástrojov a prostredia umývajte vždy studenou vodou.
Pre názornosť boli pri pokuse pagáče odlíšené orechmi – mandľa na maslových, kešu na margarínových a vlašský na zmáganých. Vy dajte najlacnejšie orechy.

pagace_04

Alternatíva
Listovaním v rodinnom archíve som zistila, že aj moja mamka čo-to o pečení vedia a podobný recept používali v časoch, keď ešte radostný tuk nebol radostný, ale len obyčajná lacná hera. Trojica hladká múka + tuk + kyslá smotana je známa ako falošné lístkové cesto a dá sa použiť na tieto pagáče a všetko ostatné, čo by ste chceli s lístkovým cestom stvárať. Použitím kyslej smotany sa však proces prípravy skráti na dva dni a dvojdňových receptov je toľko, že vôbec nebudete vyzerať obetavo.

Pagáčiky sa dajú vhodne využiť nielen na lapanie milencov a šťastia, ale aj pri prozaickejších príležitostiach, keď sa zlezie veľa ľudí a druhej polovici z nich treba zamestnať druhú ruku. Prvá polovica má v druhej ruke cigaretu. Obe polovice majú v prvej ruke pohár. Obe polovice sa veselia. Druhá polovica uchmatne viac pagáčov, preto sa veselí viac.



Ester Ralbovská  viac od autora »
Vaše reakcie [7]
:: Súvisiace reklamné odkazy