Tak už je to pravda. Legoland nie je dánsky. Teda, nie celkom. Značka Lego je a asi aj ostane vlajkovou loďou Dánskeho kráľovstva. Ale zábavný park, ktorý vznikol v tesnom susedstve výrobných hál spoločnosti Lego, už patrí z väčšej časti Američanom. Začiatkom júla roku 2005 newyorská investičná spoločnosť Blackstone Group kúpila 70-percentný podiel zábavného parku Legoland. Po takmer štyridsiatich rokoch prevádzky parku sa začala písať jeho nová história.
Na začiatku 20. storočia bolo mestečko - skôr dedina - Billund malým bezvýznamným bodom na mape Dánska. Neveľmi významná bola aj stolárska výroba pána Ola Kirka Christiansena. Jeho prvým zaujímavým nápadom bolo zužitkovať drevený odpad na výrobu hračiek. Vcelku s milým heslom Leg Godt (dobre sa zahrať), prípadne god leje (dobrá hra) sa rozbehla pridružená výroba drevených hračiek. V roku 1949 nahradili drevo plasty a na škatuliach so stavebnicami sa objavil názov LEGO. Výroba stavebnice, ktorú poznajú celé generácie detí, prinášala materskej spoločnosti do roku 2003 nepretržite zisk. Nástup počítačových hier sa stal príliš silnou konkurenciou pre mechanické stavebnice a spoločnosť po desiatkach rokov zaznamenala stratu.
Brány zábavného parku sa po prvýkrát otvorili v roku 1968. Neočakávane vysoká návštevnosť už v prvých rokoch si vyžiadala výstavbu medzinárodného letiska v Billunde. Spolu s letiskom pribudlo veľké množstvo hotelov a reštaurácií. Zo zabudnutého miesta v Dánskom kráľovstve sa stalo svetoznáme mesto. Dnes na ploche viac ako 100-tisíc metrov štvorcových stojí niekoľko tisíc objektov, ktorých výstavba si vyžiadala viac ako 50 miliónov kociek stavebnice. Napríklad domáci kráľovský palác Amalienborg z Kodane si vyžiadal 900-tisíc kusov kociek, kodanský prístav asi 3 milióny, socha rozprávkara H. CH. Andersena 210-tisíc. Sochu tu okrem iného má aj indiánsky náčelník Sediaci Býk, modelové stvárnenie našli mestské štvrte Amsterdamu, egyptský Abu Simbel, mníchovské letisko, Biely dom z Washingtonu, ropná veža zo Severného mora, švédske dediny a japonské pagody. Stavieb, postáv, či technických zariadení je obrovské množstvo. Všetko pohyblivé, fungujúce, plávajúce, dvíhajúce sa, klesajúce, svietiace, striekajúce.
Pre lepšie zorientovanie sa stačí počkať v rade na vyhliadkový výťah veže Legotop. Z výšky 30 metrov sa pred návštevníkom otvorí pohľad nielen na park, ale aj na výrobné haly firmy Lego, mestečko Billund a priľahlé letisko. Z tej výšky je odrazu všetko jasné. Park má niekoľko susediacich sektorov, z ktorých je každý tematicky zameraný.
Napríklad Legoredo na Divoký západ: kovboji, Indiáni, šerifovia, saloony, obchody a zlatokopecké dielne. Nič nechýba. Okrem toho tu premáva vláčik, ktorým sa dá dostať do temných chodieb zlatokopeckých baní, kanoe, ktorým sa dá preplaviť po prériách, kaňonmi vysokých hôr a pádom cez vodopád sa vrátiť späť do domovského prístavu.
Castlelande je zasa veľký stredoveký hrad, ktorého chladné a tmavé múry ukrývajú drakov, alchymistické dielne, škriatkov a rytierov. Nielen hrad, ale aj jeho prehliadka z vozíkov Dračieho vlaku prináša prekvapenie. Jazda sa nekončí hneď po prehliadke hradu. Záver sa nezaobíde bez krátkej dračej jazdy po horskej dráhe. Okrem smiechu nie je ničím neobvyklým počuť vyplašený krik a povzdychnutie plné úľavy, keď sa jazda skončí.
Odvážnejšie typy ocenia X-treme Racers. Skutočnú, nefalšovanú horskú dráhu. Deťom nižším ako 120 cm nekompromisne neprístupnú. Musím sa priznať, že napriek môjmu pokročilejšiemu veku to bola práve táto dráha, na ktorej som si vyskúšal, čo je to adrenalínová jazda. Netušil som, že môj odvážny kamarát, ktorý ma na jazdu nahovoril, nie je na tom o nič lepšie. Na vrchole dráhy si tíško povzdychol: Ježišmária! Vystúpiť už bolo neskoro. Tak sme kričali spolu.
Príjemným spestrením pre silnejšie nátury ostáva futuristicky poňatý Power Builder, kolotoč vybudovaný na ramene zváracieho robota. Jeho akrobatické kúsky si dvojica návštevníkov naprogramuje sama. Potom si však musia sadnúť do pilotných kresiel ramena robota. Všetky akrobatické kúsky blízke divokému letu stíhačiek zo Star Wars si užijú návštevníci na vlastnej koži.
Legoland nie je samozrejme len o extrémoch. Fabuland, alebo, ak chcete, Duploland je niečo ako krajina snov pre najmenších. Duplo Legehuse, domčeky, obchody, nemocnice, ihriská v krásnych žiarivých farbách a oblých tvaroch, to je niečo, odkiaľ najmenšie ratolesti dobrovoľne preč nepôjdu. Doplnené ešte o skutočné ruské koleso Duplo, lietadielka a vláčik Duplo.
Väčšie deti poteší Piratland. Prirodzene, v prístave s nefalšovanou pirátskou loďou. Rovnako ako v každom tematicky zameranom sektore, nechýbajú postavy pirátov, námorníkov, krčmy, v ktorých predávajú občerstvenie, hračky a suveníry. Plus hygienické zariadenia, ktorých prirodzenou súčasťou sú prebaľovacie pulty pre tých najmenších. Konštatovať, že všetko svieti čistotou a príjemne vonia, je úplne zbytočné. Také je jednoducho celé Dánsko.
Jedným z veľkého množstva prekvapení je Titanias Palace. Expozícia viac ako tritisíc miniatúr. Všetky spracované s mimoriadnou umeleckou zručnosťou s použitím zlata, striebra, drahých kameňov. Často umiestnené v dokonale prepracovaných, rovnako miniatúrnych modeloch rozprávkových palácov. Jedným z najzaujímavejších exponátov je prsteň s priemerom 2 mm, patriaci jednej z tunajších princezien. Údajne sa podobná expozícia nachádza už len v zámku Windsor v Anglicku. Nie je však taká bohatá.
V Titanias Palace nájdete aj to, čím Lego bývalo. Musím sa priznať, že aj mne sa srdce rýchlejšie rozbúchalo pri pohľade na balenia stavebníc, ktoré sa dostali do niekdajšieho Československa na konci sedemdesiatych rokov minulého storočia. Presne s takými som sa hrával aj ja. Vo výstavných vitrínach nechýbajú ani najstaršie ročníky. Rovnako ako tie najnovšie a najmodernejšie. Teda tie, ktorých konkurencieschopnosť za počítačovými hrami zaostáva. Možno sa tomu ani netreba čudovať. Skúste kúpiť vášmu potomkovi stavebnicu Lego za cca 5000 Sk, z ktorej si postaví schematický Lego model športového Ferrari.
Ľuboš Vodička viac od autora »
Vaše reakcie [4]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|