Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Matej Lauko | 6.12.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Náročná a príjemne temná slovenská elektronika

Blank

mindmap_01Slovenská downtempová trojka mindMap prichádza konečne s dlhohrajúcim albumom, vydaným na slovenskom labeli. Áno, už v roku 2003 im vyšiel prvý album s názvom _Plochy_, ale vtedy to bolo na talianskej značke Afe Records. Klobúk dole a uznanie pre kapelu, ale aj tak sa teším z toho, že o dva roky neskôr je už aj u nás vydavateľská pôda na realizáciu náročnejšej elektronickej hudby a že takéto projekty nemusia emigrovať do srdečnejších krajín.
Pôdou pre mindMap sa stalo malé vydavateľstvo Ambsine, ktoré po rovnomennej ambientnej dvojcédečkovej výberovke teraz prichádza s druhým albumom mindMapu Gran-Ahua.
mindMap tvoria Emil Maťko a Igor Iliaš, vokálne im sekunduje Dana Mazálová, textovo Michala Čopíková. Temné elektronické polohy posúvajú ďalej mixovaním, využívaním gitár či fláut, alebo vymysleným jazykom, ktorý spočíva v poprehadzovaní slabík v anglických i slovenských slovách. Príjemné, no na prvé počutie určite náročné downtempo si vás musí získať svojou temnotou a podrobne stavanými aranžmánmi.
Plavba vo vodách Gran-Ahuy (starý germánsky etymologický základ pomenovania rieky Hron) trvá bezmála hodinu a stretnete na nej veľa experimentálnych (La:Kontry) i viac rádiových (Krida) polôh banskobystrických mindMap.
Ide o veľmi exkluzívnu porciu muziky na počúvanie v absolútnom strehu. Je dovolené zavrieť oči a snívať, predstavivosť len tak ľahko nevypnete. Asociatívnosť a fantázia sú podporované na maximum, a tak sa počúvanie tejto platne hodí jednoznačne skôr na relaxačné posedenia pri éterickom čaji ako podmaz k vysávaniu.
V predposlednej skladbe vás zo zasnenej nálady môže vyrušiť najrýchlejší albumový track Vlny, z ktorého sa popri d’n’b úderoch veľmi nápadito vlnia aj flautové tóny. O záver sa stará melancholický a krásne zádumčivý remix staršej piesne Eman od EauDeToilette.
Na albume Gran-Ahua nájdete aj skladbu Gerlach, ktorá do downtempovej snivosti veľmi pekne zakomponúva úlomky zo slovenských tradícií (počuť tu fujary, a tak sa vám monumentálnosť Gerlachovského štítu vybaví úplne spoľahlivo). Táto skladba znamená pre mindMap aj jeden obrovský medzinárodný úspech – francúzske vydavateľstvo F-Communication ju totiž zaradilo na ďalšie pokračovanie kompilácie Megasoft Office. „Veľmi nás to potešilo. Dôkaz, že hudba sa dá robiť aj bez známostí či peňazí,“ povedal v nedávnom rozhovore pre SME Igor Iliaš.
Okrem bohatého členstva na rôznych temných elektronických výberovkách sa mindMap teda predstavujú aj ucelene na druhom oficiálnom albume. Ak vás baví počúvať pomalé a snivé hudobné experimenty, Gran-Ahua tečie práve pre vás a je možné, že sa do nej úplne zaľúbite.
www.mindmap.sk
www.ambsine.sk
www.wegart.sk



Matej Lauko  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy