Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Vilma Choteková | 4.10.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Votrelci trocha inak

Blank

Svadba, nevesta v tortových šatách, ženích s potiacimi sa rukami, vôkol smokliaci rodičia a príbuzní z kopaníc, s ktorými sa stretá už len tu, na promóciách a pohreboch. Prvá pointa vzťahu dvoch ľudí, nasleduje manželstvo až po hrob, v lepšom prípade po rozvod. Vďačná udalosť, nezabudnuteľná pre hlavných aktérov, rozmazaná v spomienkach hostí, čo to prehnali, inšpirujúca pre všetkých, čo plánujú nakrútiť komédiu, ktorá ani nemusí, ale môže byť romantická. 

V súvislosti s filmom Wedding Crashers, v tradícii nezmyselných slovenských distribučných názvov celkom typicky uvádzaným do našich kín pod menom Ako uloviť družičku, sa v rámci jeho propagačnej kampane začalo spomínať voľné združenie amerických komikov Frat Pack. Akože Wedding Crashers sú novým projektom tejto skupiny a bude to sranda, lebo ho majú na svedomí práve oni. No, bolo by to asi fajn, ale táto flinta nevystrelí. Owen a Luke Wilsonovci, Ben Stiller, Jack Black, Vince Vaugn a Will Ferrell možno sú kamaráti, a skutočne spolu často hrávajú bok po boku, ale vidieť za každým filmom, v ktorom sa vedľa seba objavia aspoň niektorí z nich, akýsi program, koncept, či nebodaj autorský komediálny manisfest, je holý nezmysel. Samozrejme, niektoré filmy Frat Pack spája podobná poetika, ale akurát Wedding Crashers medzi ne nepatrí. Má ďaleko od priamočiarej absurdnosti Vybíjanej, nechytá sa ani na komediálne retro Starskyho a Hutcha, a porovnať ho s gýčovito groteskným Zoolandrom nie je jednoducho možné. To však v žiadnom prípade neznamená, že Wedding Crashers neobstojí, že to nie je vydarená komédia. Je, len ponúka čosi celkom iné ako vyššie spomenuté filmy a divák očakávajúci akýsi typický Frat Pack ohňostroj gagov by mohol byť sklamaný.

 o-wedd2

Vráťme sa na svadbu. Stoja troška bokom, ale nie tak, aby to vyzeralo nápadne, usmievajú sa, sú suverénni, pripíjajú na zdravie, čulo sa zapájajú do radovánok, jedia a pijú, čo hrdlo ráči. Svadobčania, o ktorých si všetci myslia, že ich pozvala druhá strana, a keď sa príde na to, že nie, je už dávno po svadbe. Vterky, vyžírky, paraziti, svadobní hackeri nabúravajúci sa na obrad aj na hostinu. Objavujú sa v realite, ale vo filme sú ešte drzejší, šarmantnejší, očarujúcejší. Votrú sa na každú svadbu, ktorá by mohla stáť za to, víkend čo víkend, v elegantných oblekoch, s darom-nedarom. John a Jeremy, kamaráti na život a na smrť, právnici, programovo neveriaci na lásku a na manželstvo už vôbec nie. Cynici, bez štipky chochmesu, sympatickí na prvý aj každý nasledujúci pohľad. Nemožno si ich neobľúbiť, sú takí dobrí, takí presvedčiví v svojej hanebnej činnosti, že človek dostane chuť skúsiť to. Votrieť sa na svadbu bez pozvania a poriadne si to užiť. So všetkým, aj s tým nezáväzným sexom s družičkami, ktorý akosi patrí k tomu. Alebo nie, radšej bez toho sexu, lesbička bez pozvánky by predsa len bola príliš nápadná.

Wedding Crashers je vydarená komédia, dokáže prekvapiť aj v rámci predvídateľných a očakávaných mantinelov. Od momentu, keď zbadáme Johna a Jeremyho vo víre svadobných radovánok, končiacich sa vždy v posteli s rozromantizovanou družičkou, je jasné, že príde na psov mráz, že na jednej svadbe im to tak celkom nevyjde. Dôvod? Láska samozrejme, veď sme na svadbe, na svadbe nie tak hocikoho. Vplyvný politik vydáva dcéru, najstaršiu z troch, dve mladšie na čepiec čakajú, a nebol by to hollywoodsky film, ak by sa John a Jeremy nezahľadeli práve do nich. Chvíľu to ešte potrvá, ale ak sa započúvame pozorne, zhruba po dvadsiatich minútach práve rozbehnutého filmu už môžeme počuť zvony aj na Johnovej a Jeremyho svadbe. Kým sa tam dostaneme, musíme ešte absolvovať víkend u budúcich svokrovcov a peripetiu s takmer rozpadnutým priateľstvom, ale keďže nám spoločnosť robia brilantné dialógy a kde-tu vydarený vizuálny gag, ubehne to rýchlo.

 o-wedd3

Vospolok pozitívny dojem z filmu znásobuje typovo presné obsadenie titulných úloh Vincentom Vaughnom (Jeremy) a Owenom Wilsonom (John) a chuťovkové výstupy štandardne nadpriemerného Christophera Walkena, ale aj dr. Quinnovej Jane Seymourovej, ktorá si zaspomínala na sexbombu Solitaire z Bondovky Live and Let Die. Hereckou pointou a akousi pridanou hodnotou je cameo ďalšieho kumpána z Frat Pack, komika Willa Ferrella. V momentoch, keď je na plátne on, má film tendenciu prekonávať sám seba a na chvíľku prekračuje svoj tieň.  

V zásade však platí, čím menšie budú očakávania, tým viac dokážu Wedding Crashers pobaviť.

Ako uloviť družičku, Wedding Crashers. USA 2005, kino, 119 min.
Réžia: David Dobkin
Scenár: Steve Faber, Bob Fisher
Kamera: Julio Macat
Hudba: Rolfe Kent
Hrajú: Owen Wilson - John Beckwith, Vince Vaughn - Jeremy Grey, Christopher Walken - William Cleary, Rachel McAdamsová - Claire Clearyová, Isla Fisherová - Gloria Clearyová, Jane Seymourová - Kathlen Clearyová, Will Ferrell - Chazz Reinhold
Oficiálna stránka filmu:  http://www.theweddingcrashers.com/Vilma Choteková  viac od autora »