Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Všetky články autora: Ivan Kupka

Žite v Bratislave, jedzte jablká!
[7]
Ivan Kupka | 10.12.2007
Ešte na dôchodku budeme s dojatým úsmevom spomínať na svoj prvý odšťavovač, mlynček na obilie, na prvé prepeličie vajcia, ktoré sme ochutnali. Na magnetické vložky do topánok, knihy Srí Phranádího, na ranné úsmevy a autosugescie pred zrkadlom. Keď sme členmi Spolku spotrebiteľov – idealistov. »
Nezakazujte babičke, aby s deťmi hovorila po záhorácky
[6]
Ivan Kupka | 18.10.2007
Vedci zistili, že ak je dieťa v detstve v kontakte s dvomi podobami rodného jazyka – povedzme spisovnou a nárečovou, bude mať výhodu pri štúdiu ďalších jazykov. Ak žiadneho východniara či Záhoráka v rodine nemáme, môžeme vec vyriešiť aspoň tým, že deťom umožníme prístup k českému jazyku. »
Nič nové na jazyku
[15]
Ivan Kupka | 11.10.2007
V diskusii sa objavila veta: Naučením jazyka sa nenaučíte nič nové, nenaučíte sa viac variť, písať, tancovať ani lepšie rozumieť veciam, jednoducho len rozšírite počet ľudí, s ktorými sa môžete porozprávať. Logika tej vety mi vyrazila dych. Naozaj, je to tak! Naozaj? »
Ani mačka to z nich viac nezlíže
[15]
Ivan Kupka | 27.6.2007
Tisíce ľudí na Slovensku mali pokazený víkend, pretože si robili starosti z listu, ktorý dostali od firmy Lawyer Partners. Ako sa môže občan legálne brániť jednotlivcom, pre ktorých je morálka a dobré občianske spolužitie iba veľkým prázdnym slovom? »
Posledné prázdniny s Harrym Potterom
[8]
Ivan Kupka | 19.6.2007
Skalní fanúšikovia špekulujú, či Harry v poslednom diele zomrie, alebo prežije. Oveľa zaujímavejšia je iná otázka. Keď sa skončia posledné prázdniny s Harrym Potterom, čo bude potom? Prežije literárna postava Harry Potter? Dovolím si vysloviť svoje dohady o jeho osude. »
Jazykové povery
[58]
Ivan Kupka | 31.5.2007
Treba sa učiť umelé esperanto, alebo je výhodnejšie vedieť po čínsky? Je latinčina bránou k angličtine a nemčine, alebo je to mŕtvy jazyk? Treba na reči talent? Je v dospelosti neskoro začať sa učiť? Prečítajte si najrozšírenejšie tvrdenia o jazykoch a zistite, ktoré z nich sú len povery. »
To je dnes ale počasie
[15]
Ivan Kupka | 30.5.2007
Úvod, jadro a záver rozhovoru o počasí má čosi, čo je svojím spôsobom posvätné – má skrytú formu a dostatočný priestor pre tvorenie vlastných variácií. Je to ako džezový happening. Melódiu všetci poznajú, no hráči na danú tému voľne improvizujú. »
Spomínanie s Fidelom
[18]
Ivan Kupka | 3.5.2007
Granma má vo svojom záhlaví napísané: „Oficiálny orgán ústredného výboru Komunistickej strany Kuby.“ Rudé právo a Pravda niesli podobné hrdé tituly. Aj u nás vládol ústredný výbor strany. Odborne sa tomuto hovorilo demokratický centralizmus. V bežnom živote to znamenalo „drž hubu a krok“. »
Zložený úrok, číslo e a pánboh
[7]
Ivan Kupka | 16.4.2007
Prísť na existenciu čísla ? je pomerne ľahké. Stačí objaviť koleso a potom nad ním dumať pár sto rokov. S číslom e je to zložitejšie. Opisuje totiž javy, ktoré sú blízke až modernému Európanovi. Ten k matematickým vedomostiam starých Grékov pridal čosi navyše: odvahu narábať s nekonečnom. »
Čarovanie na hranici
[4]
Ivan Kupka | 2.4.2007
Každý z letokruhov stromu je obrazom hranice, cez ktorú v ďalšom roku prerástol. Niektoré roky boli pre rast priaznivejšie, iné menej. Strom však používal stále rovnakú taktiku: Keď máš zdroje, prekroč hranicu a posúvaj ju ďalej. Keď zdroje vyschnú, konsoliduj hranicu. A chráň ju. »
:: Súvisiace reklamné odkazy
  
  1
Anketa
Budeme vám chýbať?

Mne ste chýbali aj doteraz.
Mne ste chýbali aj doteraz. - 8%
8%
Som tu prvýkrát, o čo ide?
Som tu prvýkrát, o čo ide? - 12%
12%
Áno, ale len ak aj my vám.
Áno, ale len ak aj my vám.  - 8%
8%
Konečne sa bude dať na slovenskom internete vyvetrať!
Konečne sa bude dať na slovenskom internete vyvetrať! - 1%
1%
Tie vaše pseudointelektuálske ufňukané kydy? Nikdy!
Tie vaše pseudointelektuálske ufňukané kydy? Nikdy! - 5%
5%
Práve zakladám svoj magazín a lepší.
Práve zakladám svoj magazín a lepší. - 0%
0%
Budete. V ktorej krčme sa mienite stretávať?
Budete. V ktorej krčme sa mienite stretávať? - 26%
26%
Mne bude chýbať Pišťanek, nemám koho žalovať.
Mne bude chýbať Pišťanek, nemám koho žalovať.  - 4%
4%
Mne budú najviac chýbať ankety.
Mne budú najviac chýbať ankety.  - 6%
6%
Čo si počnem bez Stropkova?
Čo si počnem bez Stropkova? - 14%
14%
A čo bez sexu?
A čo bez sexu?  - 3%
3%
Táto otázka je pod vašu dôstojnosť!
Táto otázka je pod vašu dôstojnosť!  - 13%
13%