Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 21.7.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Žiadne umca-umca balkánske sračky

Blank

Keď mi Katka Uhrová podstrčila pod nos na recenzovanie CD Balkan Beat Box, spojil sa mi v hlave pojem beat box len s tým, čo predvádzala Vierka Berkyová v Superstar, také to smiešne napodobovanie rôznych bicích nástrojov ústami. Predstavila som si to v spojení s balkánskym folklórom a zaúpela som. Prečo si každý myslí, že keď som polovičná Bulharka, mám rada folklór a jeho rôzne fúzie s modernou hudbou, tak sa mi musí páčiť všetko so slovom Balkán v nadpise, aj tie najstrašnejšie umca-umca sračky?

Dodatočne sa Katke aj Wegartu za tieto podozrenia ospravedlňujem a ďakujem, že zas trošku ďalej otvorili moje hudobné obzory a tiež že moju fonotéku obohatili o ďalší skvelý kúsok. Svoju vlastnú neznalosť som napravila až potom, čo som na CD-čko celkom zabudla a z nedostatku inej hudby po niekoľkých mesiacoch omylom vrazila do prehrávača v aute a ďalších niekoľko mesiacov tam ostalo.

Newyorské zoskupenie Balkan Beat Box vzniklo tak, že k dvom zakladajúcim členom, saxofonistovi Ori Kaplanovi a bubeníkovi, programátorovi, producentovi Tamirovi Muskatovi, ktorí už niekoľko rokov predtým pôsobili vo viacerých undergroundových kapelách (Gogol Bordello, Firewater, Big Lazy, Shotnez), sa pridal MC Tomer Yosef. Na albume Nu Med (Nové Stredomorie) sa podieľali aj ďalší zaujímaví hostia: sýrska speváčka Dunia, marocký spevák Gilber Gilmore, macedónsky klarinetista Ismail Lumanovski, bulharská speváčka Dessislava Stefanova, traja srbskí Rómovia žijúci v NYC – Mikey Nikolic, Lance Muncan a Vinny Sau a ďalší hudobníci.

Čo je na tomto albume pre mňa najzaujímavejšie a výnimočné, je fakt, že Balkan Beat Box na rozdiel od podobne znejúcich projektov pôvodnú ľudovú hudbu, resp. nahrávky kapiel, ktoré sa bežne (a nie celkom správne) považujú za autentické (Boban Markovič či Taraf de Haidouks), neremixuje. Oni si skladby úplne od základu vymýšľajú. Samozrejme, s hlbokou znalosťou a úctou k inšpiračným zdrojom. To vytvára príjemný povedomý stredomorský zvuk albumu, ktorý je však neopočúvaný a výsostne súčasný.

Album na recenzovanie poskytla distribučná spoločnosť Wegart.Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [3]
:: Súvisiace reklamné odkazy